Športom k zdraviu, nie k trvalej invalidite. Kedy? V pondelok 03.12.2018 od 16:30 hod. Kde? Mestské kultúrne stredisko Malá scéna, A. Dubčeka 27, Piešťany. Vstup zdarma, registrácia: https://www.askpn.sk/…/seminar-spor…/individual-registration
Športom k zdraviu, nie k trvalej invalidite.
Medzinárodný deň ľudskej solidarity
Medzinárodný deň ľudskej solidarity
20. december
Medzinárodný deň ľudskej solidarity bol vyhlásený OSN v roku 2005. Hlavnou myšlienkou oslavy tohto dňa je boj proti chudobe, korupcii a terorizmu, podpora pochopenia hodnoty a významu ľudskej solidarity na globálnej úrovni pri riešení globálnych problémov a splnení globálnych cieľov rozvoja.
Deň ľudských práv
Spodná časť formulára
10. december - Deň ľudských práv
Medzi Svetové dni sponzorované Svetovou zdravotníckou organizáciou patrí aj Deň ľudských práv. pripadajúci na 10. decembrový deň V roku 2006 sa tento deň pripomína pod heslom Boj proti chudobe - povinnosť, nie charita.
Tohtoročný Deň ľudských práv/Human Rights Day má hlavnú tému Ľudské práva a chudoba/Human rights and poverty.
Chudoba je príčinou i dôsledkom porušovania základných ľudských práv. Práve táto jej dvojsečnosť posúva boj s chudobou do kategórie najdôraznejších výziev ľudstva v poslednom období. Spojitosť medzi ľudskými právami a chudobou je očividná: Väčšina tých, ktorých práva sú upierané - obete diskriminácie či prenasledovania, patria zväčša do vrstvy chudobných. Vo všeobecnosti majú sťažený alebo aj úplne obmedzený prístup na trh práce a takisto je výrazne obmedzená aj ich možnosť participácie na základných službách a zdrojoch. Vo väčšine spoločenstiev nemôžu chudobní využiť svoje právo na vzdelanie, zdravotnú starostlivosť či bývanie z jednoduchého dôvodu - nemôžu si to dovoliť. Chudoba tak zasahuje všetky ľudské práva - nemožnosť uplatniť si svoje sociálne a ekonomické práva, napr. prostredníctvom dosiahnutia primeraného stupňa vzdelania, spôsobuje vylúčenie chudobných vrstiev z účasti na verejnom živote a tak aj z možnosti ovplyvňovať politické dianie, čo súvisí s uplatňovaním občianskych a politických práv.
Takýto pohľad na chudobu cez optiku ľudských práv je stále pomerne zriedkavý. Chudoba sa skôr chápe ako tragédia a nevyhnutnosť, a dokonca sa zodpovednosť za ňu prisudzuje tým, čo ňou trpia. Prinajlepšom sa krajiny či jednotlivci postihnutí chudobou prezentujú ako obete nešťastia, a v horšom prípade ako dôsledok ich vlastnej lenivosti, pre ktorú si nezaslúžia lepší osud.
Skutočnosť je však úplne odlišná. Chudobu vytvára veľa ingrediencií, ale vždy ju charakterizujú faktory ako diskriminácia, nerovnosť v prístupe k zdrojom a sociálna a kultúrna exklúzia a stigmatizácia. Tieto faktory však majú aj iné meno: Popieranie ľudských práv a ľudskej dôstojnosti. A práve to sú oblasti, v ktorých nielen môžu, ale sú povinné vlády a ostatné autority zo svojej pozície konať a zjednávať nápravu. Mnohé medzinárodné stretnutia definovali ciele milénia v tejto oblasti prostredníctvom deklarácií či nedávno v r. 2005 v záveroch svetového summitu. Rokom 2006 sa končí Prvá dekáda OSN na odstraňovanie chudoby/First United Nations Decade for Eradication of Poverty, ktorá bola vyhlásená a odštartovaná v r. 1997. Uplatňovanie ľudských práv, vrátane boja proti chudobe, sa tak musí stať základnou praktickou obsahu plnou povinnosťou, nielen obyčajnou snahou a obsahom politických vyhlásení.
Copyright © Enviroportal 2018
5.12. Medzinárodný deň dobrovoľníkov v ekonomickom a sociálnom rozvoji
V ROKU 1985 VALNÉ ZHROMAŽDENIE OSN VYHLÁSILO 5. DECEMBER ZA MEDZINÁRODNÝ DEŇ DOBROVOĽNÍCTVA.
Zmyslom sviatku je vyjadrenie uznania dobrovoľníkom a poďakovanie za ich prínos k spoločnosti. Dobrovoľníctvo je základným prvkom každej stratégie, ktorá uznáva, že pokrok nemožno merať len z pohľadu ekonomickej návratnosti. Dobrovoľníctvo prináša nielen mier a rozvoj, ale jednoznačne vplýva na vnútorný život jednotlivcov, komunít a spoločnosti.
Slovenský Červený kríž sa chce aj touto cestou poďakovať všetkým svojim dobrovoľníkom, ktorí venujú svoj čas a energiu na napĺňanie cieľov našej organizácie, pretože nikto nie je ostrovom samým pre seba.
Okresné kolo v technickej olympiáde I. miesto a III. miesto žiak Peter Strečanský
Prvé miesto získali žiaci Dávid Jurík a Samuel Orviský, tretie miesto získal žiak Peter Strečanský- blahoželáme!!!
Krajské kolo vo vybíjanej
Krajské kolo vo vybíjanej , zmiešané družstvá – mladší žiaci získali v Senici III. miesto- blahoželáme!
Koncert
Okresné kolo chlapcov vo Florballe
Na našej škole sa dňa 27.11.2018 uskutočnilo okresné kolo chlapcov vo Florballe. Postúpili - blahoželáme.
Vianočná akadémia v kine Fontána
Obedy v školskej jedálni
Žiaci posledného ročníka materských škôl budú mať obedy zadarmo od 1. januára 2019 a základné školy od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka.
Advent začína 02.12.2018
Význam adventu a vhodná výzdoba
Advent je príjemné obdobie pred Vianocami, ktoré si všetci užívajú. Možno to tiež cítite rovnako ako ja, že tešenie sa na vianočné sviatky je vlastne na nich to najkrajšie. Nostalgické štyri týždne pred nimi mnoho z nás berie ako čas radostných príprav, pečenia cukroviniek, stretávania s rodinou a priateľmi. Poďme si ale pripomenúť, čo presne advent znamená a aké ľudové aj moderné tradície symbolizuje.
Význam adventu môže byť pre každého z nás rôzny. Záleží na výchove, viere a veľa ďalších aspektoch. Ale či už pre Vás tento čas znamená uvoľnenie, zastavenie sa a rozjímanie, či dobu radostného očakávania príchodu Spasiteľa, určite sa všetci zhodneme na tom, že je to jedno z najkrajších období roka.
V našej, západnej tradícii, je advent vnímaný ako čas upokojenia a odpočinku. Vychádza to zo spôsobu života našich predkov, kedy jar, leto a jeseň predstavovali obdobie intenzívnej práce vonku, na poliach, sadoch a záhradách a v zime potom nastal čas pre rôzne domáce činnosti ako napríklad pradenie, tkanie, šitie, šklbanie peria apod. Dnes je samozrejmosťou aj zdobenie príbytkov vetvami ihličnanov a rôznymi ďalšími dekoráciami.
Adventom nazývame čas, ktorý je vymedzený štyrmi adventnými nedeľami. Posledný z nich predchádza prvý sviatok vianočný (25. decembra). Takže prvá adventná nedeľa, ktorou celé toto obdobie začína, sa pohybuje v týždni od 27. novembra do 3. decembra. A štvrtá adventná nedeľa tak môže kľudne výjsť na Štedrý deň, 24. decembra, ako sa tiež nedávno stalo.
Asi najtradičnejším symbolom adventu je adventný veniec. Tento veniec sa líši svojim vzhľadom, počtom a farbou sviečok ako v rôznych zemiach, tak v rôznych náboženstvách. Najčastejšou formou je však veniec so štyrmi sviečkami, ktoré majú väčšinou rovnakú farbu, aj keď to nie je z hľadiska tradície úplne správne.
Obvyklými farbami sviečok podľa liturgie sú totiž tri fialové (prípadne modré) a jedna ružová. Fialová (alebo modrá) farba symbolizuje pokánie, stíšenie a čakanie. Ružová potom reprezentuje radosť z blížiaceho sa konca pôstu a tešenie sa na oslavy. A ako sa jednotlivým sviečkam hovorí a v akom poradí sa zapaľujú?
Ako prvú rozsvecujeme fialovú sviečku, ktorej sa hovorí sviečka prorokov a pripomína tých, ktorí predpovedali narodenie Ježiša Krista. Pri druhom advente rozsvecujeme tiež fialovú sviečku, nazývanú betlehemská. Ta má krásnu symboliku, pretože predstavuje lásku. Tretia na radu prichádza ružová sviečka zvaná pastierská alebo tiež Gaudetes z latinského slova radovať sa. Reprezentuje radosť z konca pôstného obdobia. Ako poslednú zapaľujeme tretiu fialovú sviečku, ktorej sa hovorí anjelská a symbolizuje mier a pokoj.
Tradícia rozsvecovania sviečok na adventnom venci pochádza zo židovského sviatku svetiel – Chanuky. Typický svietnik zvaný menora má sedem ramien, avšak chanuková menora nazývaná chanukija má ramien deväť. Osem svetiel sa zapaľuje postupne od prostredného, ktoré slúži práve k rozsvecovaniu ostatných.
Vianočné trhy začali
05.12.2018 o 16,00 vystupujeme my !!!!
1
Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách
10.12. si pripomíname Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách. Oficiálne ho vyhlásila Organizácia spojených národov, aby sme nezabúdali, že tento závažný celospoločenský problém sa týka nás všetkých. Organizácie i jednotlivci po celom svete dnes odštartujú kampaň pod názvom 16 dní proti násiliu na ženách, ktorá vyvrcholí 10. decembra Dňom ľudských práv.
Zápis do prvého ročníka!!!
oznam
Mesto Piešťany
na základe Všeobecne záväzného nariadenia mesta Piešťany
číslo 6/2015 o určení miesta a času zápisu dieťaťa
na plnenie povinnej školskej dochádzkyv základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Piešťany,
určilo čas zápisu
dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Piešťany
pre školský rok 2019/2020 nasledovne:
05. 04. 2019 od 14.00 h do 18.00 h
06. 04. 2019 od 08.00 h do 12.00 h.
Miesto konania zápisu:
Základná škola F.E.Scherera, E.F.Scherera 40, Piešťany .
Ak dieťa dovŕši do 31. 8. 2019 šesť rokov, je povinnosťou
rodičov, zapísať ho na niektorú základnú školu.
Rodičia zapíšu dieťa iba na jednu základnú školu.
Na zápis je treba priniesť rodný list dieťaťa a občiansky preukaz rodiča.
v súlade s VZN 6/2015.
§ 2
Určenie miesta a času zápisu
- Zápis dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Piešťany sa koná 2 dni, a to v piatok a v sobotu prvý aprílový týždeň, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku.
- V školskom roku, v ktorom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Pedagogicko-organizačnými pokynmi určí termín veľkonočných prázdnin, v rámci organizácie školského roka, na deň, v ktorom sa má v zmysle § 2 ods. 1 tohto VZN konať zápis, dňom zápisu bude piatok a sobota druhý aprílový týždeň.
- Čas zápisu na príslušný školský rok podľa § 2 ods. 1 a 2 tohto VZN v hodinovom rozpätí Mesto Piešťany určuje nasledovne:
v piatok od 14.00 h do 18.00 h
v sobotu od 8.00 h do 12.00 h
S pozdravom a prianím pekného dňa,
PaedDr.Elena Skovajsová
Referentka OSaŠS - Školstvo
Tel. 033 77 65 464
Email: Elena.Skovajsova@piestany.sk
Mestský úrad Piešťany
Námestie SNP č. 3
921 45 Piešťany
Vianočnej akadémie Základnej umeleckej školy dňa 11.12.2018 o 10,00 hod. sa zúčastnia žiaci 4.a, 4.b a 5. triedy
Projekt "Červené stužky"
Do projektu „Červené stužky „ sme sa prihlásili 20.09.2018
Ďakujeme za prihlásenie školy do dvanásteho ročníka kampane Červené stužky 2018. Ďakujeme za podporu filozofie kampane, ktorá chce byť BOJOM proti HIV/AIDS odbornými vedomosťami.
Realizovali sme prednášky na tému „Duševné zdravie a závislosti-„ p. Husáková (Mestská polícia- PY) 18.11.2018 -8.roč.
Prednášku na tému „Obchodovanie s ľuďmi“- p. Husáková (Mestská polícia- PY
20.11.2018- 9. roč. Tieto besedy budeme opäť realizovať v roku 2019.
Beseda - Tabakizmus 13. 02. 2017 Husáková
5. ročník 14ž. 8,55 hod
Beseda - Šikana - 13. 02. 2017 Žlnay
8. ročník 16 ž. 8,55 hod
Beseda - Alkoholizmus 13. 02. 2017 Husáková
6. ročník 14 ž. 9,55 hod
Beseda Gamblerstvo 13. 02. 2017 Žlnay
9. ročník 17.ž. 9,55 hod
Beseda - Nelegálne drogy 14. 02. 2017 Husáková
7. ročník 15 ž. 8,55 hod
Beseda - Trestno-právna zodpovednosť 14. 02. 2017 Žlany
9. ročník 17 ž. 8,55 hod
Zaslali sme práce do výtvarnej súťaže pre ZŠ "Červené stužky 2018" ukončenie 05.11.2018- Mgr. Jánošková a Mgr. Blažeková
Súťaž "Športom pre Červené stužky" ukončenie 22.11.2018 - realizovali Mgr. Vašeková a Mgr. Lacko
Okresné kolo výtvarnej súťaže „Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“
Žiačka Schultzová Karolína získala 3. miesto- blahoželáme!
Projekt "OTVOR SRDCE - DARUJ KNIHU"
V roku 2018 organizuje Medzinárodný klub žien v Piešťanoch vianočný projekt „Otvor srdce – daruj knihu“. Projekt okrem toho, že spája detské túžby s ochotou dospelých pomôcť, rozvíja vzťah detí k čítaniu a podporuje individuálne darovanie. Kniha zakúpená anonymným darcom sa pomocou nášho klubu dostane do rúk dieťaťa ešte pred Vianocami. Odovzdávanie kníh plánujeme na spoločnom stretnutí všetkých zúčastnených v projekte, ktoré sa uskutoční dňa 18.12.2018 (utorok) o 10. hodine v Piešťanskom informačnom centre, na ktoré Vás už teraz srdečne pozývame.Pre spríjemnenie nášho stretnutia si Vás dovoľujeme požiadať o vystúpenie aspoň jedného žiaka z Vašej školy (recitácia, pieseň, scénka ai.) na tému Vianoce. Tešíme sa na spoluprácu s Vami.
Veríme, že aj s Vašou pomocou sa nám podarí osloviť čo najväčší počet darcov a splniť knižné vianočné prianie čo najväčšiemu počtu detí. Propagácia projektu z Vašej strany je veľmi vítaná.
S pozdravom
Alžbeta Žofajová, za PIWC
Kam na strednú v Trnavskej župe
Akcia 20. 11. u nás v učebni hudobnej výchovy
Podujatie sa uskutočnilo v rámci osláv 100. výročia vzniku Československa, ako oboznámenie sa s českými autormi detských kníh, ktoré boli preložené do slovenského jazyka. Prezentácia knihy Michaely Fišarovej "Hra na šťastie" o dvojčatách Cladii a Karola. Zúčastnilo sa celkom 24 detí z ŠKD 3. a 4. roč. :-)