Do galérie Majstrovstvá Európy v RUGBY boli pridané fotografie.
Novinky
Majstrovstvá Európy v RUGBY
Medzinárodný festival filmov Ekotopfilm – Envirofilm
Medzinárodný festival filmov Ekotopfilm – Envirofilm, ktorý sa uskutoční v Piešťanoch dňa 19.4.2017 (streda)
v priestoroch Kina Fontána.
Tradičnou súčasťou festivalu je podujatie „Junior festival pre deti a mládež“. V rámci jeho aktivít sme spolu s našimi partnermi pripravili pre Vašich žiakov a študentov jedinečný filmový program a interaktívny sprievodný program. Cieľom Junior festivalu je nielen osveta prostredníctvom najnovších filmov z celého sveta, ale aj environmentálna výchova mládeže tvorivou a výpovednou formou.
Vstup na všetky podujatia festivalu je ZADARMO.
Filmový a interaktívny program pre základné a stredné školy bude počas festivalu prebiehať dopoludnia v v tejto forme a časoch:
I. STUPEŇ ZŠ (8:30 – 9:30 hod)
Uvítanie detí a vyrozprávanie posolstva 8:30 - 8:35 hod.
Filmový program: 8:35 - 9:05 hod.
Sprievodný program: 9:05 - 9:30 hod.
II.STUPEŇ ZŠ (10:00 – 11:00 hod)
Uvítanie detí a vyrozprávanie posolstva 10:00 - 10:05hod.
Filmový program: 10:05 - 10:35 hod.
Sprievodný program: 10:35 - 11:00 hod.
NATUR-PACK A JEHO EKOVÝCHOVNÝ PROGRAM
INTERAKTÍVNA PREZENTÁCIA PRE I., II. STUPEŇ ZŠ A III.STUPEŇ SŠ
Žiaci základných a stredných škôl sa dozvedia nové, interaktívne a cenné informácie od spoločnosti NATUR-PACK, ktorá považuje environmentálnu výchovu za obzvlášť dôležitú a neoddeliteľnú súčasť ochrany prírody a životného prostredia. Cieľom ekovýchovného programu NATUR-PACKu je hravou a zážitkovou formou pomôcť deťom pri vytváraní pozitívneho vzťahu k prírode a zodpovedného správania sa k životnému prostrediu a to prostredníctvom správneho triedenia komunálneho odpadu. Súčasťou vzdelávacích aktivít budú aj vedomostné súťaže s mobilnou aplikáciou Green Bin, ktorá od roku 2016 pomáha verejnosti pri správnom triedení jednotlivých zložiek komunálneho odpadu (sklo, papier, plast, kovy, elektroodpady, batérie, lieky, drobný stavebný odpad).
Beseda o knihe v ŠKD
Do galérie Beseda o knihe v ŠKD boli pridané fotografie.
SITOTLAČ
Do galérie SITOTLAČ boli pridané fotografie.
Aká je najdôležitejšia farba na svete- Dni knihy
Do galérie Aká je najdôležitejšia farba na svete- Dni knihy boli pridané fotografie.
Gymnastický štvorboj
Do galérie Gymnastický štvorboj boli pridané fotografie.
Gymnastický štvorboj- okresné kolo
Blahoželáme!!! Gymnastický štvorboj- okresné kolo
1.miesto kategórie A chlapci v zostave:
Denis Seko, Alex Mihalik, Martin Niepel, Dominik Tuchyňa, Christopher Babač.
20.4 sa chlapci zučastnia krajskeho kola .
Tri tretie miesta získali:
- A kategória dievčat (najmladšie) v zostave Katarína Kotlárová, Alžbeta Kalmanová, Timea Košťálová, Alexandra Drličková
- B kategória chlapcov v zloženi:
Daniel Jakubek, Martin Mikovíny, Branislav Danihel, Michal Štibrány, Denis Sarvaš
- C kategória dievčat (najstaršie) v zloženi:
Timea Maureryová, Laura Lukáčiková, Rebeka Macháčová, Petra Obuchová
Svetový deň kultúrneho dedičstva
Svetový deň kultúrneho dedičstva
18. aprílaSvetový deň kultúrneho dedičstva, alebo tiež Medzinárodný deň pamiatok a sídiel vznikol na podnet Medzinárodnej rady pre pamiatky a sídla (ICOMOS). V roku 1983 ho oficiálne vyhlásilo UNESCO. Tento deň je určený na zvýšenie povedomia o význame ochrany pamiatok a historických sídiel. V dôsledku tejto príležitosti, ktorá je určená predovšetkým verejnosti, sa konajú mnohé podujatia zamerané na propagáciu a prezentáciu historických a kultúrnych hodnôt.
Slovensko sa môže pýšiť 9 729 nehnuteľnými národnými kultúrnymi pamiatkami. Tvorí ich až 14 995 pamiatkových objektov, napríklad hrady totiž neraz pozostávajú z viacerých objektov. K 1. januáru 2012, v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR je aj 14 681 hnuteľných národných kultúrnych pamiatok, ktoré tvorí 32 750 pamiatkových predmetov. Medzi nehnuteľné národné kultúrne pamiatky na Slovensku patrí 408 archeologických nálezísk, 8 587 pamiatok architektúry a urbanizmu, 1 401 pamiatok histórie, 2 066 ľudového staviteľstva, 1 607 výtvarných pamiatok, 537 pamiatok vedy, výroby a techniky a 389 zápisov sa týka historickej zelene.
Okrem národných kultúrnych pamiatok chránime päť lokalít v zozname Svetového kultúrneho dedičstva - Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, Historické jadro mesta Bardejov a Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka. Popritom máme na Slovensku 28 pamiatkových rezervácií a 85 pamiatkových zón.
Európsky deň za práva pacientov
S podporou Európskeho parlamentu a Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru bol v roku 2002 vyhlásený deň 18. apríl za oficiálny Európsky deň práv pacientov. S touto inciatívou prišla európska sieť pacientskych organizácií - Združenie za aktívne presadzovanie občianskych práv (Active Citizenship Network). Cieľom je poukázať na práva a povinnosti pacientov. Keď sa budú dodržiavať garantované práva pacientov, bude možné hovoriť, že človek je v strede pozornosti zdravotníctva.
Tento deň má byť príležitosťou, aby sa občania dozvedeli viac o svojich právach. Združenie za aktívne presadzovanie občianskych práv v roku 2002 vypracovalo Európsku chartu práv pacientov, ktorá obsahuje preambulu a štyri časti. Charta vznikla ako základný nástroj na prevenciu a potláčanie nesprávneho zaobchádzania s pacientmi v krajinách Európskej únie.
Katalóg práv pacienta v SR
Pacient ako subjekt, ktorému sa poskytuje zdravotná starostlivosť má zákonom garantovaný katalóg práv, ktoré musia byť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti dodržiavané. Môžeme ich rozdeliť na:
- Právo na zdravotnú starostlivosť (rovnaký prístup, výber poskytovateľa)
- Právo na lege artis poskytovanú starostlivosť
- Právo na ochranu osobnostných práv pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti
Okrem všeobecných dokumentov, v ktorých je možné nájsť základ pre katalóg práv pacienta sa bližšie týmito právami zaoberá:
Európska charta práv pacienta
Významným dokumentom v rámci poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorá bola prednesená 15.11.2002 v Bruseli, (obsahuje preambulu a opis 14 práv pacienta).
Základný prehľad Európskej charty:
- Právo na prevenciu.
- Právo na prístup k zdravotníckym službám.
- Právo na informácie.
- Právo vyjadriť súhlas.
- Právo slobodného výberu.
- Právo na súkromie a zachovanie dôverného prístupu.
- Právo na rešpektovanie pacientovho času.
- Právo na dodržiavanie úrovne kvality.
- Právo pacienta na bezpečnosť.
- Právo na inovácie.
- Právo predchádzať zbytočnému utrpeniu a bolesti.
- Právo na liečbu zohľadňujúcu osobné potreby.
- Právo podávať sťažnosti.
Charta práv pacienta v SR - bola vypracovaná na základe Európskej charty práv pacienta.
Charta práv pacienta v Slovenskej republike bola prijatá vládou Slovenskej republiky dňa 11. apríla 2001 a upravuje ľudské práva a slobody pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti (skladá sa z preambuly a 10 článkov). Charta práv je výberom najdôležitejších práv pacienta podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, jej cieľom je uľahčiť občanovi orientáciu v jeho základných právach v oblasti zdravotníctva.
Základný prehľad Charty práv pacientov SR:
- Článok 1 - Dodržiavanie ľudských práv a zákaz diskriminácie.
- Článok 2 - Všeobecné práva pacientov.
- Článok 3 - Právo na informácie – o poskytovateľoch, zdravotnom stave, právo nahliadať do dokumentácie, právo žiadať písomné vyjadrenie o svojom zdravotnom stave a iné.
- Článok 4 - Súhlas pacienta pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
- Článok 5 - Súhlas v prípade pacientov, ktorí nie sú spôsobilí o sebe rozhodovať.
- Článok 6 – Dôvernosť - všetky informácie o zdravotnom stave pacienta, diagnózach, liečbe a prognóze a aj všetky ostatné informácie osobného charakteru sú dôverné počas života pacienta aj po jeho smrti. Povinnosť uchovať dokumentáciu 50 rokov po smrti pacienta.
- Článok 7 - Liečba a starostlivosť - Každý má právo na takú zdravotnú starostlivosť, akú vyžaduje jeho zdravotný stav, vrátane preventívnej zdravotnej starostlivosti a aktivít na podporu zdravia.
- Článok 8 - Starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a umierajúcich.
- Článok 9 - Podávanie sťažností.
- Článok 10 - Náhrada škody.
Ďalej je postavenie pacienta a jeho práv upravené v zákon 576/2004 Z.z. o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorému v časti práv pacientov zodpovedá jeho náprotivok zákon 578/2004 Z.z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Svetový deň hlasu
Svetový deň hlasu
16. aprílaBol iniciovaný brazílskymi otorinolaryngológmi v roku 1999 a pripomína sa od roku 2003. Ľudský hlas sa používa na vyjadrenie myšlienok, nápadov, problémov a emócií. Je nevyhnutnou súčasťou mnohých povolaní a spoločenských aktivít. Svetový deň je oslavou hlasu a jeho cieľom je uvedomenie si jeho dôležitosti a zlepšenie starostlivosti o hlas technikami ako je správny príjem vody, minimalizácia zneužívania hlasu, vyhýbanie sa pasívnemu fajčeniu a iných škodlivých vplyvov.
Deň nespravodlivo stíhaných
Deň nespravodlivo stíhaných
13. aprílTento deň je spomienkou na takzvanú Akciu kláštory v noci z 13. na 14. apríla 1950, keď bola násilne zlikvidovaná väčšina mužských kláštorov na Slovensku. Rehoľníkov sústredili do viacerých centralizačných kláštorov a predstavených reholí internovali v internačnom kláštore v Pezinku, na ktorý premenili kapucínsky kláštor. Preto sa táto spomienka koná každoročne v Pezinku, kde na túto udalosť upozorňuje pamätná tabuľa z roku 2001. Tieto pravidelné stretnutia sa začali v roku 2000 a pokračujú každý rok dodnes.
Svetový deň letectva a kozmonautiky
Svetový deň letectva a kozmonautiky bol vyhlásený v roku 1968 na podnet Medzinárodnej leteckej federácie (FAI). Je dňom víťazstva vedy a oslavou vesmírneho priemyslu. Je stanovený na deň, kedy v roku 1961 vyletel do vesmíru prvý človek, ruský letec a kozmonaut Jurij Alexejevič Gagarin. Prvýkrát obehol Zem na kozmickej lodi Vostok, čo mu trvalo 108 minút a otvoril tak éru letov do vesmíru.
Deň boja prot rakovine Deň narcisovi
Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a v roku 2017 sa konal 21. ročník. Ulice miest a obcí v jediný deň v roku – 7. apríla 2017 – zaplavili žlté narcisy. Každý, kto si narcis pripol na svoj odev, vyjadril týmto gestom podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov Dňa narcisov ste zároveň pomohli naakumulovať finančné prostriedky na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku.
Medzinárodný deň Rómov
Medzinárodný deň Rómov
8. apríla (o 362 dní)Tento deň bol vyhlásený v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únii (IRU). Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfieldnear Londýn. Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od sedem do 14 miliónov Rómov. Nesporne ide o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente. Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrana a podpora ľudských práv Rómov, prevencia diskriminácie a upozornenie na problémy, ktorým v Európe čelia.
Svetový deň zdravia
Svetový deň zdravia (WHO)
7. aprílKaždoročne na tento deň pripadá Svetový deň zdravia (World Healthy Day), ktorý bol vyhlásený v roku 1950 Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) ako pripomenutie vzniku WHO v roku 1948. Tento dátum býva tradične sprevádzaný celosvetovými podujatiami sústreďujúcimi sa na každoročne vyhlasovanú tému. Témou Svetového dňa zdravia pre rok 2017 je bezpečnosť nemocníc a zdravotníckych zariadení v núdzových situáciách.
Medzinárodný deň bez násilia
Medzinárodný deň bez násilia
4. aprílaMedzinárodný deň bez násilia bol iniciovaný v roku 1996 v Texase. Vznikol na podnet spomienky na Martina Luthera Kinga, ktorý bol vodcom boja za práva černošského obyvateľstva v USA a v tento deň roku 1968 bol zavraždený. Násilie je uplatňovanie sily voči niekomu druhému. V živote sa bohužiaľ stretávame s rôznymi formami násilia. Často ide o domáce násilie charakteru fyzického, psychického a sexuálneho, šikana, týranie alebo zneužívanie. Ide o porušovanie základných ľudských práv, a preto je tento deň venovaný jeho prevencii a eliminácii z celospoločenského hľadiska. Dôraz treba klásť na výchovu rodiny, školy a spoločnosti ako takej.
Na škole sa uskutočnila beseda o tejto problematike s paňou Husárovou.
Európsky deň akcií za práva migrantov
Európsky deň akcii za práva migrantov
2. aprílaEurópsky deň akcií za práva migrantov sa pripomína od 31.1.2004 a vznikol z iniciatívy Európskeho sociálneho fóra. Medzinárodná migrácia v európskych krajinách má už dlhodobo rastúcu tendenciu, a preto je potrebné upozorniť na problémy s tým súvisiace a na potláčanie práv migrantov. Často im je upierané právo na prístup k spravodlivosti, zamestnanosti, sociálne právo a zdravotné služby. V prípade prekročenia povolenej dĺžky pobytu sa stávajú terčom obchodovania s ľuďmi, sú nútení pracovať v tieňovej ekonomike alebo v zamestnaní, ktoré nezodpovedá ich kvalifikácii a vzdelaniu, sú nebezpečné a vykonávané za najnižšie mzdy.
Beseda so spisovateľkou a ilustrátormi a vydavateľstvom Slovart
Medzinárodný deň detskej knihy
Medzinárodný deň detskej knihy bol vyhlásený v roku 1967 Medzinárodným výborom pre detskú knihu (International Board on Books for Young People – IBBY). Tento deň bol stanovený na počesť narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena v roku 1805. Účelom je podpora vydávania hodnotných kníh pre deti na celom svete a ich sprístupňovanie. Cieľom je podnietiť lásku detí ku knihám, lásku k slovu, čítaniu, materinskému jazyku, literatúre, aby sa kniha stala ich každodennou súčasťou života. Odporúča sa deň osláviť čítaním rozprávok deťom, darovaním novej knihy alebo návštevou knižnice.
Každoročne sa v mesiacoch marec a apríl na Slovensku, vždy v inom meste, organizuje celoslovenský festival Dni detskej knihy. V tomto roku sa bude konať už 34. ročník a jeho hlavným organizátorom je Mestská knižnica mesta Piešťany spolu s Bibianou, Medzinárodným domom umenia pre deti a Slovenskou sekciou IBBY. Festival sa koná pod záštitou primátora mesta Piešťany Miloša Tamajku. 34. ročník začal 10.4. o 17,30 hod. v Starej elektrárni.
Dnes 11. 04. je na našej škole Beseda so spisovateľkou Toňou Revajovou. ilustrátormi pánom Baloghom a pani Martinou Matlovičovou. Moderovať akciu bude pán Dado Nagy, prídu aj zástupkyne vydavateľstva Slovart Zuzana Šeršeňová a Alexandra Petrášová.
Počas troch dní sa uskutoční viac ako štyridsať podujatí a osem výstav. Priestory našej knižnice budú zdobiť ilustrácie Miroslava Cipára, fotografie Petra Procházku či práce študentov VŠVÚ a ŠÚV J. Vydru v Bratislave. V Centre voľného času Drahovce otvoríme výstavu ľudových európskych rozprávok a v Dome umenia Piešťany výstavu ilustrácií Martiny Matlovičovej. Svoju účasť už prisľúbili spisovatelia Dušan Dušek, Daniel Hevier, Ján Uličiansky, Roman Brat, Tomáš Janovic, Peter Glocko, Peter Karpinský, Jozef Lenhart, Petra Nagyová-Džerengová, Branislav Jobus, Toňa Revajová, Pero Le Kvet, Barbora Kardošová, Andrea Gregušová, Beáta Panáková, Ľubica Kepštová, Kveta Dašková, Marta Šurinová. Známe sú aj mená ilustrátorov: Martina Matlovičová, Bystrík Vančo, Martin Kellenberger, Vladimír Kráľ, Juraj Martiška, Ľuboslav Paľo, Miroslav Cipár, Alena Wagnerová, Miroslav Regitko, Katarína Slaninková, Peter Uchnár, Stanislav Lajda. Program obohatia svojím umením študenti JAMU z Brna. Na Dňoch detskej knihy nebudú chýbať ani vydavatelia slovenských kníh pre deti a mládež: Buvik, Trio publishing, LIC, Slovart, Q 111, SPN – Mladé letá, Perfekt či Vydavateľstvo Matice slovenskej. Pozvaní sú tiež zástupcovia významných kultúrnych inštitúcií na Slovensku a Ministerstva kultúry SR.
Súčasťou festivalu bude aj celoslovenský seminár pre pedagógov, knihovníkov, vychovávateľov a všetkých záujemcov o prácu s deťmi. Aktivity Městskej knihovny v Praze odprezentuje metodik práce s mládežou Miloslav Linc a lektora Mgr. Eliška Sadíleková z neziskovej organizácie OSMIJANKO povedie workshop zameraný na využitie prostriedkov tvorivej dramatiky v humornej poézii Tomáša Janovica. Za účasti Tomáša Janovica vyhodnotíme celoslovenskú výtvarnú súťaž Všetko najlepšie, pán Janovic, ktorá je venovaná oslave 80. narodenín známeho slovenského spisovateľa.
Pestrosť a žánrová rôznorodosť jednotlivých podujatí festivalu Dni detskej knihy a mnohí jeho významní hostia sú zárukou toho, že deti i dospelí si tu nájdu niečo zaujímavé, čo ich obohatí.
Zápis
Do galérie Zápis boli pridané fotografie.
V Ý T V A R N Ý V E Ľ K O N O Č N Ý W O R K S H O P „SITOTLAČ“
Základná škola F. E. Scherera, Piešťany
v spolupráci so SZSDT organizuje V Ý T V A R N Ý V E Ľ K O N O Č N Ý W O R K S H O P „SITOTLAČ“
11. apríla 2017 v čase od 9.00h do 13.00h v učebni Výtvarnej výchovy pre žiakov 1. – 4. ročníka.