Do galérie Tvorivé dielne - jarný veniec boli pridané fotografie.
Novinky
Tvorivé dielne - jarný veniec
Miss bábika
Do galérie Miss bábika boli pridané fotografie.
Miss bábika
Miss bábika 27.4. pre deti 1. - 3. roč. poradie:
1. ročník 1. miesto Emmka Krajanová
2. miesto Natália Košťálová
3. miesto Filip Toman
2. ročník 1. miesto Vaneska Folková
2. miesto Viktorka Horňáková
3. miesto Hanka Rybanská
Cena poroty: za spoločné vystúpenie "...ako rodina" Sofii Ferancovej a Jakubovi Marekovi 3. roč.
Celkom sa súťaže zúčastnilo 17 detí. Víťazom blahoželáme.
Výstava v knižnici
Vážené pani učiteľky, milé deti,
srdečne Vás pozývame na výstavu ocenených prác celoslovenskej výtvarnej súťaže VŠETKO NAJLEPŠIE, PÁN JANOVIC!, ktorá sa konala pri príležitosti 80. výročia narodenia spisovateľa Tomáša Janovica. Do súťaže sa zapojili a boli ocenené aj deti piešťanských ZŠ a ZUŠ (Matej Grežďo, Natália Ďuricová - ZŠ Brezová, Nella Kopúnková - ZŠ M. R. Štefánika, Petra Baláková, Agáta Jančová, Timea Táborská, Diana Dobrovolná – ZUŠ Piešťany). Výstava sa nachádza v priestoroch piešťanskej Elektrárne na Staničnej ulici č. 51.
Vo výstavných priestoroch na prízemí Mestskej knižnice mesta Piešťany aktuálne prebieha výstava ilustrácií významného autora slovenskej ilustrácie a grafického dizajnu Miroslava Cipára s názvom MIROSLAV CIPÁR - DETSKÁ KNIŽNÁ ILUSTRÁCIA. Na prvom poschodí knižnice si môžete pozrieť zaujímavú expozíciu s názvom KOMIKSY A KNIŽNÉ OBJEKTY, pozostávajúcu z prác študentov Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave. Nájdete tu známe rozprávky v komiksových políčkach pod názvom Dobšinský ako komiks, ako aj knižné objekty z vyradených knižných titulov Život kníh a Písmená, ktoré píšu obrazmi.
Na prvom poschodí nájdete aj ďalšiu výstavu s názvom KNIHY Z KNIHY. Ide o práce študentov Oddelenia voľnej grafiky a knižnej ilustrácie VŠVU v Bratislave, ktoré sú zamerané na detského čitateľa a obsahujú najmä ilustrácie.
Na prvom poschodí môžete tiež obdivovať výstavu veľkoplošných ilustrácií Bystríka Vanču z kníh Márie Ďuríčkovej a Zuzany Csontosovej.
V prípade záujmu vás radi budeme výstavami sprevádzať. Na požiadanie pre vás radi pripravíme tvorivú dielňu, zameranú na niektorú z prebiehajúcich výstav.
Budeme radi, ak Vašu návštevu knižnice spojíte s prehliadkou spomínaných výstav, ktoré pre Vás pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany.
Práva detí očami detí- 1. miesto- Martin Bánik
Do galérie Práva detí očami detí- 1. miesto- Martin Bánik boli pridané fotografie.
Hlasuj od 1. mája
HLASUJ nech vyhráme !!! Od 1. mája na stránkach mesta.
Obyvatelia mesta Piešťany, starší ako 16 rokov, sa môžu dobrovoľne zaregistrovať na webovej stránke mesta,
www.piestany.sk "Úľ projektov", za účelom účasti, možnosti diskutovať a hlasovať o predkladanom projekte v termíne
od 1. mája 2017 do 21. mája 2017. CERTIFIKOVANÝ EXTERIÉROVÝ FITPARK pri ZŠ F. E. Scherera Piešťany.
Ihrisko bude slúžiť obyvateľom Piešťan a najmä Adama Trajana. Ďakujeme.
Deň matiek
História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali obyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno.Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA. 8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.
9.máj
Deň víťazstva nad fašizmom bol pomenovaný 9. máj 1945, najvyšším veliteľom Červenej armády Josifom Vissarionovičom Stalinom na počesť ukončenia druhej svetovej vojny (8. mája). Po nástupe komunizmu v strednej a východnej Európe bol oslavovaný, a bol stanovený štátnym sviatkom. Sú po ňom pomenované mnohé ulice a sídliská (napr. ul. 9. mája).
Bezpodmienečná kapitulácia nemeckých vojsk do rúk západných spojencov bola pôvodne podpísaná 7. mája 1945 v Remeši. Počas podpisu aktu neboli prítomní oficiálni sovietski predstavitelia. Nemecké vojská navyše pokračovali v bojoch proti sovietskym jednotkám. ZSSR preto trval na opätovnom opakovaní aktu v Berlíne. Nemecké velenie podpísalo bezpodmienečnú kapituláciu do rúk všetkých Spojencov, vrátane ZSSR krátko pred polnocou 8. mája 1945. Nadobudnúť mala platnosť od 23:01 stredoeurópskeho času.[1] V tej dobe bol na území hlavného mesta ZSSR v Moskve už iný deň - 9. máj.
1.máj
1. máj je
- Sviatok práce
- Sviatok jari (Grécko)
- Svetový deň astmy
Prvý máj je medzinárodným sviatkom pracujúcich. Uznesenie o oslavách prijal ustanovujúci kongres II. internacionály roku 1889 v Paríži na pamäť všeobecného štrajku a masových demonštrácii chicagských robotníkov ktoré sa konali roku 1886 za osemhodinový pracovný čas. V roku 1886 sa všade v USA – od New Yorku po San Francisco zdvihla vlna demonštrácií. Centrom boja bolo Chicago, do ulíc ktorého vyšlo 1. mája 40 000 štrajkujúcich. Štrajky pokračovali ešte dva dni, ale 3. mája využila polícia stretnutie štrajkujúcich so štrajkokazmi a začala paľbu do robotníkov, pričom šesť osôb bolo zabitých a päťdesiat ťažko ranených. Po krvavých udalostiach v Chicagu rozpútali úrady v celých USA štvanice proti robotníckemu hnutiu a masovo zatýkali. Po vzniku Česko-Slovenska bol od roku 1919 1. máj vyhlásený za štátny sviatok. Prvomájové oslavy sa niesli v duchu boja proti nezamestnanosti a zhoršovaniu postavenia pracujúcich. V rokoch 1933 – 1938 vyjadrovali protest proti fašizmu a vojne.
Medzinárodný deň skautingu
Skauting – neprekonaný svetový fenomén
Koniec svetovej vojny, prebiehajúcej v rokoch 1914 – 1918, priniesol zmenu pohľadu na skauting: aj sympatizujúci, aj výsmešný prístup verejnosti sa menil v úctu až obdiv. Aj tak sa však hnutie ešte stále nestretlo s jednoznačným súhlasom a na jeho adresu sa ozývali kritické hlasy. Myšlienky skautingu, presadzujúce okrem iného mier, toleranciu, priateľstvo a bratstvo na celom svete, mu po vytrvalom postoji priniesli zaslúžené ovocie. Skautské hnutie na čele s R. Baden–Powellom, ktorý až do svojej smrti dominoval skautingu čistou silou svojej charizmatickej osobnosti, sa opätovne dokázalo postaviť proti nepriazni s heslom švajčiarskych postihnutých skautov: „Skautom navzdory všetkému.“ Svetový náčelník síce odišiel, ale skautské hnutie sa dočkalo svetového uznania a dokázalo vychovať ďalšie generácie. Dodnes prešlo skautskou výchovou od prvého tábora na Brownsea do 300 miliónov skautov.
Varenie - bábovka
Do galérie Varenie - bábovka boli pridané fotografie.
Rozhlasová relácia ku dňu Zeme
Rozhlasová relácia ku Dňu Zeme
Deň Zeme je deň venovaný Zemi, ktorý sa každoročne koná 22. apríla. Je to ekologicky motivovaný sviatok, ktorý upozorňuje ľudí na dopady ničenia životného prostredia a nabáda ľudí, aby hľadali riešenia, ako túto situáciu urýchlene riešiť.
História vyhlásenia tohto dňa siaha do roku 1969, keď predovšetkým John McConnell začal volať po vzniku medzinárodného dňa Zeme a v rámci týchto snáh vytvoril i vlajku Dňa Zeme. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu.
Kampaň s týmto sviatkom spojená, si kládla za cieľ preniesť otázku ekológie do politických kruhov. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie.
Až od roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme. Zostavili sme ekologické desatoro, ktoré by sme mali všetci dodržiavať:
1, Chráňme prírodu - pri vychádzke do lesa nelámme zbytočne kvety, kríky a stromy.
2, Rešpektujme viac život zvierat - zbytočne ich nezabíjajme, neplašme a neubližujme im.
3, Chráňme svoje zdravie a zdravie ostatných.
4, Vážme si VODU - voda je život - šetrime spotrebu doma, neplytvajme ňou zbytočne.
5, Šetrime elektrickou energiou - doma zbytočne nesvieťme, nemajme pustené zbytočne rôzne elektrospotrebiče.
6, Všetky použité, staré a nepotrebné elektrospotrebiče a monočlánky, či batérie recyklujme – odovzdávajme ich na separovanie.
7, Separujme čo najviac – odpadky z domácnosti trieďme do nádob na to určených. Pomáhame tým prírode.
8. Udržiavajme čistotu, poriadok, aktívne a dôsledne sa starajme o prostredie v ktorom žijeme.
9, Vnímajme krásu, majmä radi prírodu, pomáhajme ostatným – hneď bude lepšie na svete.
10, Rešpektujme práva prírody, vráťme jej to čo nám dáva.
Naša škola sa každoročne zúčastňuje mnohých podujatí ku Dňu Zeme, ako sú podujatia - jarné čistenie brehov Váhu a Sĺňavy, prenášanie žiab na Striebornici a „Vyčistime si mesto“.
Každoročne sa zapájame do projektu Recyklohry, v rámci ktorého sme nazbierali 204 kg starého elektroodpadu, 90kg použitých bateriek, 216 kg starých tonerov a 7251kg papiera.
K ochrane životného prostredia prispievame i separovanými zbermi počas celého roka a udržiavame okolie našej školy v čistote.
Je len na nás aké okolie si budeme udržiavať v takom budeme žiť. Každý z nás môže svojim pričinením prispieť k ochrane prírody a skrášľovaniu životného prostredia.
Rozhlasovú reláciu pre Vás pripravili Natália a Dávid.
Ďakujeme za pozornosť.
Vyhodnotenie zberu gaštanov triedy a jednotlivci
Miesto
Trieda
Počet kg
Priemer
na žiaka
1.
6.
343
24,50
2.
3.
389
18,52
3.
1.
357
14,87
4.
5.
146
9,73
5.
2.B
145
7,25
6.
8.
83
5,18
7.
7.
75
5,00
8.
4.
79
4,65
9.
2.A
77
3,50
10.
9.
47
2,76
Spolu:
1741kg
Miesto
Meno priezvisko
Trieda
Počet kg
1.
Sofia
Ferancová
3.
220
2.
Katarína
Kotlárová
3.
94
3.
Zuzana
Brezinská
1.
89
Vyhodnotenie zberu papiera jednotlivci
Miesto
Meno priezvisko
Trieda
1. zber
2. zber
Spolu
1.
Adriana Rotáková
8.
250
209
459
2.
Jakub Marek
3.
216
177
393
3.
Patrik Mandúch
6.
148
171
319
Vyhodnotenie zberu papiera
Miesto
Trieda
1. zber
2. zber
Spolu
Priemer
na žiaka
1.
6.
328
640
968
60,50
2.
5.
348
462
810
50,62
3.
2.A
463
577
1040
47,27
4.
4.
451
318
769
45,24
5.
3.
377
445
822
37,36
6.
2.B
677
91
768
36,57
7.
1.
526
417
943
36,27
8.
7.
202
260
462
30,80
9.
8.
142
381
523
30,76
10.
9.
103
43
146
8,59
3617
3634
7251
EKOTOPFILM
Do galérie EKOTOPFILM boli pridané fotografie.
Gymnastický štvorboj- krajské kolo kolo
Aj v krajskom kole obsadili naši najmladší chlapci skvelé 1.miesto v A kategorii v zostave:
Denis Seko, Alex Mihalik, Martin Niepel, Dominik Tuchyňa, Christopher Babač.
V jednotlivcoch obsadil 1.miesto Denis Seko, 2.miesto Martin Niepel a 4. miesto Alex Mihalik.
3.5. sa chlapci zúčastnia celoštátneho kola.
Vynikajúce 2.miesto v okresnom i krajskom kole obsadili v C kategórii chlapcov (najstarší) v zostave:
Patrik Koleszár, David Vavrinec, David Mihalik a Samuel Macháč.
Po úspechoch v gymnastickom štvorboji sa naša škola prepracovala v súťaži "Škola roka v športe" na 1.miesto!
Ďakujeme pánovi učiteľovi Lackovi.
Vybudovanie cyklotrasy
Inštitút pre trvalo udržateľný rozvoj pripravuje na sobotu 29. apríla Zelenú cyklojazdu, ktorej účelom je podpora petície za vybudovanie cyklotrasy. Cyklisti sa vydajú na cestu vedúcu od Elektrárňe Piešťany do Vrbového, pelotón by mal na 8 kilometrov dlhú trasu odštartovať o 10:00. V prípade nepriaznivého počasia sa cyklojazda uskutoční v náhradnom termíne
„Podujatie je venované spusteniu petície podporujúcej zámer obcí, zúčastnených v združení Zelená cesta: „Konverzia nefunkčného násypu železničnej trate Piešťany – Vrbové na cyklo-dopravnú komunikáciu,“ informujú o účele organizátori.
Cyklojazda sa uskutoční za normálnej premávky, pričom usmernenie účastníkov bude zabezpečovať organizátor v spolupráci s príslušníkmi Mestskej polície Piešťany, každopádne nezabudnite na povinné reflexné prvky a prilbu. Jeho súčasťou bude otvorenie nového cykloservisu.
Zámerom projektu Zelená cesta je podpora cyklo-mobility v regióne a zvýšenie bezpečnosti cyklistov. Cyklotrasa z Piešťan do Vrbového by podľa organizátorov podujatia priniesla viaceré výhody, je v súlade s národnými i európskymi stratégiami a umožnila by napojenie na „Modrú cestu“, ktorá by umožnila milovníkom bicyklovania presun na Moravu.
Medzinárodný festival filmov Ekotopfilm – Envirofilm
Vážená pani riaditeľka, Vážený pán riaditeľ, milí pedagógovia,
radi by sme Vám touto cestou poďakovali za účasť žiakov vašej školy dňa 19.4.2017 na Junior festivale Ekotopfilm Envirofilm vo Vašom meste .
Je nám nesmiernou cťou, že ste prejavili o náš program záujem. Zároveň ste nám tým prejavili dôveru, že Vašim žiakom ponúkneme zaujímavý , interaktívny program.
Verime, že náš program a jeho skladba žiakov oslovil, inšpiroval a priniesol im zaujímavé poznatky či myšlienky.
Dúfame, že nám zostanete naklonení aj v prípade budúcich ročníkov konania nášho festivalu vo Vašom meste.
Naše filmy sú Vám v prípade záujmu (pre učebné účely) kedykoľvek k dispozícii. Stačí si o titul požiadať na adrese junior@ekotopfilm.sk.
V prípade záujmu o zaslanie fotografií priamo z konania akcie taktiež prosim kontaktujte junior@ekotopfilm.sk
S úctou,Tím
Daniela Šuhajová Project managerMFF Ekotopfilm_Envirofilm Zadunajská cesta 12, 851 01 Bratislava
Slovenská republika +421 903 303 603
Modrý gombík - zbierka