Do galérie Okresné kolo Slovenský slávik v ľudovej piesni - David Jurík získal 3. miesto boli pridané fotografie.
Novinky
Okresné kolo Slovenský slávik v ľudovej piesni - David Jurík získal 3. miesto
Medzinárodný deň mlieka
Medzinárodný deň mlieka sa oslavuje od roku 1957 pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie (IDF). Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. Cieľom je poukázať a vyzdvihnúť ich biologicky významný obsah, mimoriadne nutričné vlastnosti a inšpirovať ľudí k tomu, aby mlieko zaradili do každodennej súčasti života.
"MC Donalds CUP - okresné kolo v malom futbale najmladších žiakov ZŠ".
"MC Donalds CUP - okresné kolo v malom futbale najmladších žiakov ZŠ".
Naši najmladší žiaci sa zúčastnili okresného kola vo futbale, kde obsadili v konkurencii 10 družstiev skvelé 2.miesto.
O tento úspech sa zaslúžili:
Denis Seko, Adrián Polák, Jakub Marek, Branislav Danihel, Martin Niepel, Viktória Jašová, Teo Beneš, Alex Mihálik, Dávid Jašo, Alžbeta Kalmanová, Košťálová Karolína.
Denis Seko (2.A) sa zároveň stal najlepším strelcom turnaja!
Naše najmladšie žiačky sa zúčastnili MC Donalds CUP - okresné kolo v malom futbale najmladších žiačok ZŠ", kde obsadili skvelé 3.miesto.O tento úspech sa zaslúžili:
Kristína Mokošová, Lívia Vráblová, Petra Obuchová, Klaudia Poláková, Kristína Tomanová, tréner a vedúci Mgr. Ladislav Lacko, dole zĺava: Rebecca Macháčová, Zuzana Vetríková, Tamara Kukučková, Natália Špiriaková a Nikola Seková.
Blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy!
Tenis
Do galérie Tenis boli pridané fotografie.
Deň EURÓPY
Deň Európy
9. mája
Deň Európy, spolu s vlajkou, hymnou, mottom a jednotnou menou - eurom, je symbolom Európskej únie. Dňa 9. mája 1950 Robert Schuman prezentoval svoj návrh na vytvorenie organizovanej Európy, ktorá je nevyhnutná pre udržanie mierových vzťahov. Schumanova deklarácia sa považuje za začiatok budovania EÚ. Deň Európy je tak príležitosťou pre zdieľanie európskej identity a oslavou mieru a jednoty v Európe.
Deň Európy 9. mája –
spolu s vlajkou, hymnou, mottom a jednotnou menou- eurom, je symbolom Európskej únie. Dňa 9. mája 1950 Robert Schuman prezentoval svoj návrh na vytvorenie organizovanej Európy, ktorá je nevyhnutná pre udržanie mierových vzťahov. Schumanová deklarácia sa považuje za začiatok budovania EÚ. Deň Európyje takpríležitosťou pre zdieľanie európskej identity a oslavou mieru a jednoty v Európe.
Vážená pani riaditeľka, vážený pán riaditeľ,
Vážení pedagógovia,Dnes je Deň Európy a píšem Vám, riaditeľkám, riaditeľom a pedagógom škôl Európskej únie, aby som Vám vyjadril vďaku. Chcem Vám poďakovať za Vaše zanietenie a zručnosti, ktoré každodenne využívate pri práci s deťmi.
Európske povedomie sa rozvíja a prvýkrát formuje v triede. Nie je náhoda, že mladí ľudia sú najsilnejšími obhajcami Európy. Vďaka mojej matke, ktorá vyučovala gréčtinu a latinčinu, som vyrastal v prostredí plnom viery v korene európskej tradície.
Európa je predovšetkým víziou pre život a ľudstvo a je oveľa viac ako len spoločný trh či mena. Naša civilizácia bola vytvorená počas stáročí výmen názorov, miešania rôznych myšlienkových škôl, diskusií o ideách, umení a vede: Od obchodníkov na Kréte po etruských remeselníkov, od filozofov a dramatikov v Aténach až po právnikov a inžinierov v starom Ríme.
Opátstva a kláštory nám dali poznatky, veľké univerzity a mestá posilnili nový humanizmus. Renesancia sa inšpirovala týmito poznatkami, ľudia boli otvorení výmenám a začínali objavovať svet na druhej strane oceánu.
Caravaggio a Rembrandt, Vivaldi a Bach, Shakespear a Moliere, všetci sú prepojení pevným putom, pretože kultúra znamená otvoriť svoje horizonty, nie izolovať sa.
Poslaním našich škôl je odovzdávať našu európsku identitu, aby sa zabránilo pohromám vojny a aby sme chránili naše hodnoty.
Sme jedinou časťou sveta, kde sa nepraktizuje trest smrti. Svet sa na nás obracia, keď je za svoje myšlienky zatknutý novinár alebo politický disident, keď je žena obeťou diskriminácie alebo niekto prenasledovaný za svoje presvedčenie.
Historik Jacques Le Goff povedal, že "intelektuálny úspech jednotlivca je základom európskej duše." A to všetko sa učíme – učíte Vy žiakov - v škole.
Európsky parlament je sám o sebe "Universitas". Je to jediná inštitúcia EÚ, ktorá je priamo volená občanmi, a preto má obrovskú zodpovednosť - Rovnako ako vy, riaditeľky, riaditelia a pedagógovia.
Existujú takí, ktorí ničia, spolu s Vami však budujeme. Existujú takí, ktorí pochybujú o budúcnosti Európy, spolu s Vami sa však snažíme premeniť nádej na skutočnosť. Existujú takí, ktorí spájajú Európu s neúspechom. My, spolu s Vami, pracujeme na tom, aby sa Európa stala úspešnou a bola schopná konkrétne reagovať na problémy našich občanov.
Minulý týždeň sme slávnostne otvorili Dom európskej histórie v Bruseli. Pre mňa bolo dôležité, aby Európsky parlament investoval do tohto múzea, ktoré je prístupné všetkým zadarmo, počnúc študentmi. Poznanie našej histórie znamená rozvoj povedomia o našej európskej identite, našej skutočnej sile, a nášmu hlavnému dôvodu, prečo sme spolu.
Pred 67 rokmi znamenala Schumanova deklarácia z 9. mája začiatok nášho veľkého dobrodružstva. Spoločne, sediac pri jednom stole, sme tvrdo pracovali na tom, aby sme sa odklonili od pasce nacionalizmu. Nebolo to jednoduché. Tento proces sa mnohokrát zastavil tvárou v tvár sklamaniu a kríze. Nikdy sme však nestratili srdce.
Spoločne sme odstránili prekážky, bariéry, administratívnu záťaž a vnútroštátnu byrokraciu.
Spoločne sme pracovali na vytvorení otvorenejšieho sveta, v ktorom ľudia majú viac práv, čo prispieva k tomu, že mnohé krajiny na našom kontinente vynášame von z temného mraku diktatúry.
Dňa 25. marca, pri príležitosti 60. výročia Rímskych zmlúv, som podpísal dôležité vyhlásenie spolu s predsedom Európskej rady, predsedom Európskej komisie a predstaviteľmi dvadsiatich siedmich členských štátov EÚ. Toto vyhlásenie načrtáva výzvy, ktorým čelíme: regionálne konflikty, terorizmus, migračný tlak, protekcionizmus, sociálnu a ekonomickú nerovnosť. Ponúka však aj riešenie: Jednota je jedinou možnou voľbou (chceme Európu, ktorá je bezpečná, prosperujúca, konkurencieschopná, udržateľná, sociálne zodpovedná a blízka srdciam občanov).
Otcovia zakladatelia sa snažili spoločne obhajovať národy Európy, mysliac pri tom na budúce generácie. Najlepší spôsob, ako vyjadriť poctu ich odvahe, je ukázať rovnakú odvahu tak, že budeme Európu meniť: Vyvedieme ju zo slepej uličky, aby pokračovala v ceste.
Európsky parlament je odhodlaný dosiahnuť výsledky a ja som si istý, že sa môžem spoľahnúť na Vašu pomoc pri dosahovaní spoločných a dôležitých cieľov.
Želám Vám šťastný Deň Európy!
Antonio Tajani
Predseda Európskeho parlamentu
Svetový deň červeného kríža
OSLAVY SVETOVÉHO DŇA ČERVENÉHO KRÍŽA A ČERVENÉHO POLMESIACA
Každý rok 8. mája si pripomíname Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca. Slovenský Červený kríž si počas jeho osláv v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave 7. mája uctí 32 svojich dlhoročných dobrovoľníkov, spolupracovníkov, jednotlivcov či skupiny ľudí, ktorí svojimi činmi a postojmi voči ľudskému utrpeniu idú príkladom nám ostatným. Ocenení budú následne prijatí prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom.
8. máj
Do galérie 8. máj boli pridané fotografie.
Majstrovstvá Slovenska
Školské majstrovstva Slovenska v gymnastickom štvorboji ZŠ pre šk. rok 2016/2017 sa konali
dňa 03. 05. 2017. Naši žiaci Christopher Babač, Alex Mihalik, Martin Niepel, Denis Seko,
Dominik Tuchyňa získali 2. miesto.Ďakujeme a blahoželáme!
Parlament v parlamente
Parlament v parlamente
Vo štvrtok 4.5. si členovia Žiackeho parlamentu pri ZŠ F.E. Scherera v Piešťanoch spravili výlet do Bratislavy. Navštívili Slavín, našu národnú kultúrnu pamiatku, odkiaľ sa nám naskytol nádherný výhľad na Bratislavu a náš parlament. Privítala nás JUDr. Kuciaňová – poslankyňa NR, povedala nám pár slov o svojej práci. Pani poslankyňa sponzorovala žiakom tento výlet, za čo jej všetci veľmi pekne ďakujeme.
Po príchode do parlamentu sme sa oboznámili s históriou našej Národnej rady, prezreli si naše štátne symboly – vlajku, znak, ústavu a pečať. Potom nás čakala prehliadka budovy a rokovacej miestnosti. O pár rôčkov tu možno bude sedieť niekto y nás, kto vie... Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí, ktoré využijeme na rôznych predmetoch. Po skončení prehliadky budovy parlamentu sme navštívili historickú časť Bratislavy a nábrežie Dunaja. Pekný výlet nám umocnilo i pekné počasie. Ďakujeme za pekný výlet.
Mikesková
EXKURZIA ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU DO PARLAMENTU SR
Do galérie EXKURZIA ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU DO PARLAMENTU SR boli pridané fotografie.
Tvorivé dielne - prívesky
Do galérie Tvorivé dielne - prívesky boli pridané fotografie.
Tvorivé dielne - jarný veniec
Do galérie Tvorivé dielne - jarný veniec boli pridané fotografie.
Miss bábika
Do galérie Miss bábika boli pridané fotografie.
Miss bábika
Miss bábika 27.4. pre deti 1. - 3. roč. poradie:
1. ročník 1. miesto Emmka Krajanová
2. miesto Natália Košťálová
3. miesto Filip Toman
2. ročník 1. miesto Vaneska Folková
2. miesto Viktorka Horňáková
3. miesto Hanka Rybanská
Cena poroty: za spoločné vystúpenie "...ako rodina" Sofii Ferancovej a Jakubovi Marekovi 3. roč.
Celkom sa súťaže zúčastnilo 17 detí. Víťazom blahoželáme.
Výstava v knižnici
Vážené pani učiteľky, milé deti,
srdečne Vás pozývame na výstavu ocenených prác celoslovenskej výtvarnej súťaže VŠETKO NAJLEPŠIE, PÁN JANOVIC!, ktorá sa konala pri príležitosti 80. výročia narodenia spisovateľa Tomáša Janovica. Do súťaže sa zapojili a boli ocenené aj deti piešťanských ZŠ a ZUŠ (Matej Grežďo, Natália Ďuricová - ZŠ Brezová, Nella Kopúnková - ZŠ M. R. Štefánika, Petra Baláková, Agáta Jančová, Timea Táborská, Diana Dobrovolná – ZUŠ Piešťany). Výstava sa nachádza v priestoroch piešťanskej Elektrárne na Staničnej ulici č. 51.
Vo výstavných priestoroch na prízemí Mestskej knižnice mesta Piešťany aktuálne prebieha výstava ilustrácií významného autora slovenskej ilustrácie a grafického dizajnu Miroslava Cipára s názvom MIROSLAV CIPÁR - DETSKÁ KNIŽNÁ ILUSTRÁCIA. Na prvom poschodí knižnice si môžete pozrieť zaujímavú expozíciu s názvom KOMIKSY A KNIŽNÉ OBJEKTY, pozostávajúcu z prác študentov Školy úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave. Nájdete tu známe rozprávky v komiksových políčkach pod názvom Dobšinský ako komiks, ako aj knižné objekty z vyradených knižných titulov Život kníh a Písmená, ktoré píšu obrazmi.
Na prvom poschodí nájdete aj ďalšiu výstavu s názvom KNIHY Z KNIHY. Ide o práce študentov Oddelenia voľnej grafiky a knižnej ilustrácie VŠVU v Bratislave, ktoré sú zamerané na detského čitateľa a obsahujú najmä ilustrácie.
Na prvom poschodí môžete tiež obdivovať výstavu veľkoplošných ilustrácií Bystríka Vanču z kníh Márie Ďuríčkovej a Zuzany Csontosovej.
V prípade záujmu vás radi budeme výstavami sprevádzať. Na požiadanie pre vás radi pripravíme tvorivú dielňu, zameranú na niektorú z prebiehajúcich výstav.
Budeme radi, ak Vašu návštevu knižnice spojíte s prehliadkou spomínaných výstav, ktoré pre Vás pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany.
Práva detí očami detí- 1. miesto- Martin Bánik
Do galérie Práva detí očami detí- 1. miesto- Martin Bánik boli pridané fotografie.
Hlasuj od 1. mája
HLASUJ nech vyhráme !!! Od 1. mája na stránkach mesta.
Obyvatelia mesta Piešťany, starší ako 16 rokov, sa môžu dobrovoľne zaregistrovať na webovej stránke mesta,
www.piestany.sk "Úľ projektov", za účelom účasti, možnosti diskutovať a hlasovať o predkladanom projekte v termíne
od 1. mája 2017 do 21. mája 2017. CERTIFIKOVANÝ EXTERIÉROVÝ FITPARK pri ZŠ F. E. Scherera Piešťany.
Ihrisko bude slúžiť obyvateľom Piešťan a najmä Adama Trajana. Ďakujeme.
Deň matiek
História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Oslavy trvali obyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Starovekí Rimania oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno.Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám. Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA. 8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek vyhlásený za celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža. V 50. rokoch boli oslavy Dňa matiek v komunistickom Československu a ostatných proruských krajinách nahradené marcovým Medzinárodným dňom žien. Tradícia Dňa matiek na Slovensku bola obnovená až po roku 1989, kedy sa začal sláviť druhú májovú nedeľu v roku.
9.máj
Deň víťazstva nad fašizmom bol pomenovaný 9. máj 1945, najvyšším veliteľom Červenej armády Josifom Vissarionovičom Stalinom na počesť ukončenia druhej svetovej vojny (8. mája). Po nástupe komunizmu v strednej a východnej Európe bol oslavovaný, a bol stanovený štátnym sviatkom. Sú po ňom pomenované mnohé ulice a sídliská (napr. ul. 9. mája).
Bezpodmienečná kapitulácia nemeckých vojsk do rúk západných spojencov bola pôvodne podpísaná 7. mája 1945 v Remeši. Počas podpisu aktu neboli prítomní oficiálni sovietski predstavitelia. Nemecké vojská navyše pokračovali v bojoch proti sovietskym jednotkám. ZSSR preto trval na opätovnom opakovaní aktu v Berlíne. Nemecké velenie podpísalo bezpodmienečnú kapituláciu do rúk všetkých Spojencov, vrátane ZSSR krátko pred polnocou 8. mája 1945. Nadobudnúť mala platnosť od 23:01 stredoeurópskeho času.[1] V tej dobe bol na území hlavného mesta ZSSR v Moskve už iný deň - 9. máj.