Samuel Rybanský 3.-4. miesto- blahoželáme a ďakujeme Mgr. Bosákovej.
Novinky
Okresné kolo Matematickej olympiády
Výsledky testovania 5.roč. - blahoželáme!
Do galérie Výsledky testovania 5.roč. - blahoželáme! boli pridané fotografie.
TVORIVÉ DIELNE - CVČ
Do galérie TVORIVÉ DIELNE - CVČ boli pridané fotografie.
Krúžok- Kreatívne tvorenie- Snehuliaci
Do galérie Krúžok- Kreatívne tvorenie- Snehuliaci boli pridané fotografie.
Kreatívne tvorenie: Krúžok Kreatívne tvorenie
Do galérie Kreatívne tvorenie: Krúžok Kreatívne tvorenie boli pridané fotografie.
Odpady
Viete, že ...
VEDELI STE, ŽE ...
čas rozkladu jednotlivých komodít, ktoré obsahuje komunálny odpad vo voľnej prírode je rôzny? Tým, že sa zbavíme nepotrebných vecí vyhodením do voľnej prírody, spôsobujeme nebezpečenstvo nielen obyvateľom, ale aj zvieratám vo voľnej prírode. Zaťažujeme a znečisťujeme prírodu, ktorá sa s rozkladom jednotlivých komodít musí popasovať niekoľko rokov a v mnohých prípadoch niekoľko storočí či tisícročí! To znamená, že značne negatívne ovplyvníme život nielen súčasných generácii, ale aj generácií, ktoré prídu po nás. To má značný vplyv na narušenie vízie TUR (trvalo udržateľného rozvoja).
Ohryzok z jablka, sa v závislosti od teploty a poveternostných vplyvov rozkladá niekoľko týždňov. Predstavuje jednu zložku biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, ktorý môžeme zhodnotiť kompostovaním. V prípade chovu domácich zvierat, môžeme zúžitkovať ohryzky z jabĺk pri kŕmení zvierat.Noviny a časopisy predstavujú jednu zložku komunálneho odpadu, ktorá sa v súčasnosti separuje. V prírode dôjde k ich rozloženiu v priebehu niekoľkých mesiacov. Poveternostné vplyvy taktiež zohrávajú úlohu, ktorá má vplyv na dobu ich rozkladu. Separovaním papiera sa šetria primárne suroviny – drevo, neznečisťuje sa ovzdušia a šetria sa energie. Z vyseparovaného papiera sa vyrábajú obalové papiere, s ktorými sa stretávame v obchodných reťazcoch pri balení výrobkov, alebo potravín. Vyrábajú sa tiež toaletné papiere, kartóny, ktoré pre svoju funkčnosť nevyžadujú vysokú kvalitu.
Hliníkové plechovky, ktoré tvoria značnú časť obalového materiálu hlavne pri nápojoch, predstavujú vo voľnej prírode nebezpečenstvo. Plechovky voľne pohodené v prírode, sa rozkladajú približne 20 - 100 rokov. Počas doby rozkladu, môže dôjsť aj k poraneniam zvierat, alebo ľudí, ktorí navštívia prírodu za účelom oddychu. Materiál, z ktorého je obal vyrobený, môže pri kontakte spôsobiť rezné rany, dôsledkom čoho môžu byť nepríjemné bolesti a infekcie.
V domácnostiach sa používajú spotrebiče, u ktorých je činnosť závislá od elektrickej energie. Pri mobilných spotrebičoch tvorí zdroj elektrickej energie batéria (akumulátor). Používajú sa rôzne typy a druhy. Základné delenie môžeme členiť na nabíjateľné (pre viacnásobné používanie) a nenabíjateľné (jednorázové). S pohľadu tvaru na tužkové a gombíkové. Práve jednorázové batérie predstavujú značný problém, čo s nimi po dožití (vybití batérie).
Poznáme tieto typy batérii:
1. Jednorázové (nenabíjateľné):Zinkovo – uhlíkové batérie: zloženie: zinok, uhlík, oxidy mangánu, soli amoniaka,
Alkalické batérie – sú dnes najpoužívanejšie a patria medzi jednorázové batérie. Zloženie: zinok, hydroxid draselný, mangán, alkalický kov,
Gombíkové batérie – používajú sa menších zariadení a obsahujú: striebro, mangán, zinok, lítium, sodík, draslík, meď, uhlík a obsahovali aj ortuť, ale tie sa už nepoužívajú.
2. Viacnásobné použitie (nabíjateľné):
NiCd batérie (nikel - kadmiové) zloženie: nikel a toxické kadmium,
NiMH batérie (nikel – metal – hydridové) zloženie: nikel, zlúčeniny kobaltu, mangánu, hliník, titán, chróm a ďalšie,
Li-ion batérie sa používajú v mobilných telefónoch, notebookoch, fotoaparátoch a iné, ktoré obsahujú lítium, uhlík, oxidy mangánu a organické rozpúšťadlá,
Li-poly batérie sa odlišujú od Li-ion v tom, že sa používa namiesto organických rozpúšťadiel polymér,
Oloveno kyselinové batérie sa používajú v automobiloch, záložných zdrojoch (UPS) a obsahujú olovo, oxidy olova, kyselina sírová, ktoré sú nebezpečné a je veľmi dôležité správne s nimi nakladať po skončení ich životnosti.
Najviac nebezpečných látok obsahujú nabíjateľné batérie, ktoré sú aj označené symbolom, ktorý upovedomuje o tom, že po skončení životnosti nepatria do zberných košov (nádob).V súčasnosti sa stretávame v obchodných domoch, prípadne u malých predajcov, kde sú umiestnené nádoby na zber opotrebovaných batérii. V prípade väčších batérii ako sú autobatérie, umiestňujeme ich do zberných dvorov. V prípade, že sa vo vašom meste/obci nenachádza zberný dvor, ktorý odoberá použité batérie, zástupcovia samospráv zabezpečujú odvoz nebezpečného komunálneho odpadu ako sú batérie, žiarovky, žiarivky a pod. prostredníctvom zmluvného subjektu, ktorý odoberie batérie priamo z vášho domova (zber od prahu dverí), prípadne je upresnené miesto, kde batérie môžete doniesť. V žiadnom prípade nevyhadzujte použité batérie do komunálneho odpadu, alebo do voľnej prírody! Obsahujú chemické látky, ktoré je potrebné odstrániť a zneškodniť odborným spôsobom, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Zabránite tým úniku nebezpečných látok do jednotlivých zložiek životného prostredia (pôda, voda, vzduch). Nehovoriac o tom, že rozklad batérie v životnom prostredí trvá 200 - 500 rokov a počas doby rozkladu sa uvoľňujú do prostredia chemické látky, ktoré majú negatívne účinky na naše zdravie ľudí ale aj na prírodu.
Gumová pneumatika z automobilu predstavuje zmiešaný výrobok (výrobok z rôznych druhov materiálu). Pneumatika je zhotovená zo zmesi materiálov rôznych vlastností.
Pneumatika sa skladá z týchto častí:1 - Kaučuková vrstva, ktorá je úplne vzduchotesná,
2 - Kostra pneumatiky (textilné vlákna),
3 - Pätka a ochranná vrstva pätky,
4 - Pätkové lano,
5 - Bočnice,
6 - Oceľové nárazníky.
7 - Nulový nárazník,
8 - Behúň Nepotrebné, ojazdené pneumatiky predstavujú významný zdroj druhotných surovín, ktoré je možné rôznymi technológiami spracovať.
Vyhodené pneumatiky vo voľnej prírode predstavujú ekologické problémy vo všetkých krajinách s rozvinutou automobilovou dopravou. Na výrobu pneumatík sa používa 60 až 70 % z celkovej spotreby kaučuku, zvyšok väčšinou na výrobky z technickej gumy. Využitím druhotných surovín, t.j. gumového odpadu sa ušetria asi 2 tony ropy na výrobu 1 tony gumových výrobkov.
Pneumatiky vo voľnej prírode predstavujú záťaž pre prírodu na približne 265 rokov dlhú dobu.
Nespaľujte pneumatiky! Spaľovaním gumy vznikajú sadze a oxidy síry, ktoré dráždia dýchacie cesty. Obsahujú polychlórované uhľovodíky a medzi nimi sa nachádzajú silné jedy aj rakovinotvorné látky. Z toho dôvodu sa krajiny zaoberajú spracovaním a následným zhodnotením starých pneumatík.Polystyrén, ako odpadový materiál putuje často do spaľovní, kde pri spaľovaní unikajú do ovzdušia škodlivé látky, alebo sa dostáva na skládky komunálnych odpadov, kde si poletuje pretože je veľmi ľahký. Zabráňme vyhadzovaniu polystyrénu do prírody a na skládky odpadov, pretože k jeho rozkladu dôjde až za 1000 rokov. Polystyrén môže byť spracovávaný technológiami používanými pri spracovávaní termoplastov, najmä vstrekovaním a vytlačovaním podľa výsledného typu výrobku. Z hľadiska recyklácie je bezproblémový. Používa sa na výrobu nových výrobkov, výrobu polystyrénbetónu, tepelnoizolačné zásypy, alebo sa pridáva do záhradných substrátov. Z toho vyplýva, že polystyrén je potrebné separovať, čím umožníme jeho ďalšie zhodnotenie.
Ako posledné komodity spomenieme napríklad:- obľúbené žuvačky, ktoré sa po spotrebovaní a vyhodení do voľnej prírody rozkladajú až 5 rokov,
- cigaretové ohorky sa rozkladajú 3 mesiace – 2 roky,
- papierové vreckovky 3 mesiace,
- motorový olej 10 – 100 rokov,
- telefónna karta sa rozkladá až 1000 rokov.
Nepozerajme sa na súčasnosť, aby sme sa len my mali ako v perinke a vychutnávali si krásu prírody, ale uvedomme si, čo spôsobujeme svojimi činmi a ako tým ovplyvníme nielen nasledujúce generácie, ale aj súčasný život nás všetkých. Ako by sme sa cítili, keď by sa takýmto spôsobom zbavovali nepotrebných vecí naše minulé generácie. Teraz by sme boli ovplyvnený vyhodenými odpadmi.
Zabráňme týmto negatívnym vplyvom a vstúpme si do svedomia.
Odpady
Do galérie Odpady boli pridané fotografie.
Blahoželáme!!!
Šaliansky Maťko – okresné kolo
I. kategória (žiaci 2.-3. ročníka) : II. kategória (žiaci 4.- 5. ročníka):
3. miesto : HANKA RYBANSKÁ – 2. A 3. miesto : SAMUEL RYBANSKÝ –
5. tr.
Zomrel kozmonaut
Posledný človek na Mesiaci:
Pôvodom bol Slovák aj Čech
Oznam o zápise do 1.ročníka
Oznam. Mesto Piešťany
na základe Všeobecne záväzného nariadenia mesta Piešťany
číslo 6/2015 o určení miesta a času zápisu dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky
v základnej škole v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Piešťany,
určilo čas zápisu dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základných školách
v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Piešťany pre školský rok 2017/2018 nasledovne:
07. 04. 2017 od 14.00 h do 18.00 h
08. 04. 2017 od 08.00 h do 12.00 h.
Miesto konania zápisu:
Základná škola F. E. Scherera, E. F. Scherera 40, Piešťany.
Hlasuj za detské ihrisko
Do galérie Hlasuj za detské ihrisko boli pridané fotografie.
Beseda s paňou z Kanady
Do galérie Beseda s paňou z Kanady boli pridané fotografie.
Testovanie OECD PISA
Štúdia OECD PISA sa v SR organizuje od roku 2003 na základe medzinárodných dohôd pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej len „MSVVaS SR“). Cieľom štúdie, do ktorej sa v roku 2018 zapojí viac ako 80 krajín z celého sveta, je získať informácie o výsledkoch vzdelávania z pohľadu požiadaviek trhu prace, t. j. funkčnú gramotnosť žiakov z hľadiska teórie celoživotného vzdelávania sa. V štúdii PISA sú do testovania zaradení 15-roční žiaci, ktorí sú vo väčšine zúčastnených krajín v poslednom roku povinnej školskej dochádzky a majú už aspoň teoretickú možnosť vstúpiť na trh prace. Cieľom štúdie je získať relevantne medzinárodne indikátory zo vzdelávacích systémov participujúcich krajín za účelom ich vzájomného porovnania a následných analýz. Umožňuje však aj „sebareflexiu“ vzdelávacieho systému SR.
Štúdia sa realizuje v dvoch fázach. V prvej fáze sa na vybranej vzorke škôl z každej zúčastnenej krajiny uskutoční overovanie nástrojov merania tzv. pilotné meranie. Do pilotného merania, ktoré sa na Slovensku bude realizovať v termíne 24.4.2017 – 5.5.2017, sa v rámci SR celkovo zapojí 52 škôl.
Žiaci deviateho ročníka sa zapoja do tohoto testovania.
Polročné prázdniny
V telocvični 03. 02. 2017 od 8,00 do 12,00 hod. budú športové aktivity
pod vedením Mgr. Mikeskovej a Mgr. Vašekovej.Prihláste sa u Mgr. Mikeskovej.
Nástup do školy je v pondelok 06.02.2017.
Koniec I. polroka
Výpisy vysvedšenia dostanú všetci žiaci. Len žiaci,ktorí sa sťahujú a budú chodiť do inej školy dostanú
polročné vysvedčenie, rodičia alebo zákonní zástupcovia musia o vysvedčenie písomne požiadať.
Tlačivo je nad touto správou.
Klasifikačná pedagogická porada
Ako sa učiť
Nebaví vás štúdium? Poradíme vám tipy na učenie pre každý druh pamäti
Teraz máme niečo, čo oceníte vy aj vaše deti: fígle ako si zlepšiť pamäť. Školáci získajú lepšie známky a rodičom sa zjednoduší každodenní život, pretože už nebudeme mať deravú hlavu. Pamäť sa cvičí učením, pretože mozog je ako sval a keď ho pravidelne cvičíme, zosilnie. Začať môžeme kedykoľvek. Tu je niekoľko typov ako na to…
Správne tipy na učenie určíme ľahko
Učíme sa počúvaním
Čo si najlepšie zapamätáte? To, čo počujete, takže rada počúvame na prednáškach. Bude nám preto vyhovovať kľud a ticho, učiť by sme sa mali v samostatnej miestnosti. Tip na učenie: učebnú látku si nahrajte na diktafón nebo iné médium.
Učíme sa čítaním
Čo si najlepšie zapamätáte? To, čo si prečítame. Pomôže nám preto, keď si učební materiál budeme čítať nahlas. Učenie nám uľahčí i prehľadné a farebné výpisky z textu. Pokiaľ je to možné vpisujte si do textu vlastné poznámky.
Učíme sa to čo vidíme (zrakom)
Čo si najlepšie zapamätáte? To, čo vidíme. Najviac totiž vnímame to, čo pozorujeme. Výpisky a texty označíme nápismi. Používame schémy, obrázky, grafy a tabuľky. V textu vytvoríme spojovacie šípky. Pomôžu nám i vlastné symboly, ktorými označíme text. Naše tipy na učenie sú v tomto prípade jednoduché symboly ako otáznik pre doplnenie alebo výkričník pre dôležitú oblasť.
Učíme sa jednaním
Čo si najlepšie zapamätáte? To, čo robíme. Všetko si radšej jednoducho vyskúšame. Bude sa nám páčiť učenie za pomoci pohybu. Skúsme učenie počas pomalej chôdze, po miestnosti alebo pro prechádzke Zamerajme sa na polohu pri učení. Nemusíme sedieť len na stoličke pri stole, ale aj na pohovke alebo na zemi. Ako ešte podporiť pamäť? Kladením otázok!
Šaliansky Maťko 2017
Do galérie Šaliansky Maťko 2017 boli pridané fotografie.
Šaliansky Maťko
Dňa 10.1. 2017 sa uskutočnilo na našej škole školské kolo súťaže v prednese slovenskej povesti : „Šaliansky Maťko“.
Svoje triedy prišlo reprezentovať 11 žiakov, ktorí súťažili v II.kategóriách :
I. kategória ( žiaci 2.-3. ročníka) :
1. miesto : HANKA RYBANSKÁ – 2. A
2. miesto: Dianka MAURÉRY – 2. B
3. miesto : Sofia MACHÁČOVÁ – 3. tr.
II. kategória ( žiaci 4.- 5. ročníka):
1. miesto : SAMUEL RYBANSKÝ – 5. tr.
2. miesto : Zuzana VETRÍKOVÁ – 5. tr.
3. miesto : neudelené
Na okresnom kole dňa 18. 1. 2017 v CVČ „Ahoj“ nás budú reprezentovať súrodenci HANKA a SAMKO RYBANSKÝ.
Držíme im palce!
Zároveň riaditeľstvo školy ďakuje všetkým žiakom, ktorí spravili niečo navyše a prišli reprezentovať svoju triedu, dostávajú pochvalu a ďakujeme p. učiteľkám, ktoré žiakov pripravili!