Týždeň modrého gombíka 2016 Unicef, Aj tento máj budú naše srdcia
biť pre naše deti. Zbierka od 16. do 22. mája.Už 2 € zabezpečia 1 dieľaľu dennú dávku na život zachraňujúcej
terapeutickej stravy.
Týždeň modrého gombíka 2016 Unicef, Aj tento máj budú naše srdcia
biť pre naše deti. Zbierka od 16. do 22. mája.Už 2 € zabezpečia 1 dieľaľu dennú dávku na život zachraňujúcej
terapeutickej stravy.
Okresný úrad Trnava, CVČ AHOJ, Teplická 83 Piešťany 921, Gymnázium Pierra de Coubertina Piešťany.
Školské majstrovstvá okresu v atletike žiakov ZŠ Školský rok 2015/2016
Vyhlasovateľ : Ministerstvo školstva SR, Okresný úrad Trnava.
Usporiadateľ : CVČ AHOJ Piešťany, Gymnázium P.C. Piešťany, AO Družba Piešťany.
Termín : 18. máj 2016.
Miesto : Gymnázium P.Coubertina - vrh guľou, skok do výšky, skok do diaľky
- beh na 60 m , 300 m , 800m, 4 x 60m, hod kriketkou.
Do galérie Tvorivé dielne "Vejárik" boli pridané fotografie.
Do galérie Kvetinový venček - Tvorivé dielne boli pridané fotografie.
Do galérie Detská atletika pred Domom umenia boli pridané fotografie.
Tento deň bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day).
Zmyslom 31. mája je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku a podporiť
všetky aktivity a chrániť deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením. Tohtoročným heslom dňa bez tabaku
je Tabak - smrteľný v každej podobe.
Deň otvárania studničiek je prastarý slovanský zvyk,
ktorý sa pripomína v období Turíc, sviatku vstupu do letného obdobia a v kresťanskej tradícii sviatku zoslania
Ducha Svätého na apoštolov zhromaždených v Jeruzaleme. Počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky
v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto
otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
Medzinárodná organizácia Amnesty International vznikla v roku 1961 a venuje sa ochrane a presadzovaniu ľudských práv
po celom svete. Bojuje proti diskriminácii, proti násiliu na ženách, za práva homosexuálov, spravodlivosť pre obete
, za ľudskú dôstojnosť. Cieľom je zvyšovať povedomie o hnutí a možnostiach zapojenia sa do jeho aktivít.
Deň Afriky - 25. mája si verejnosť každoročne pripomína Deň Afriky (Africa Day). Deň Afriky bol ustanovený Organizáciou za zjednotenie Afriky (OUA) v roku 1963. Zmyslom tohto sviatku je zväčšiť povedomie spoločnosti o globálnych problémoch na čiernom kontinente, prispieť k vylepšeniu medziľudských vzťahov a podporiť snahu o ekonomický rozvoj tejto oblasti. |
Medzinárodný deň nezvestných detí - Medzinárodný deň nezvestných detí podporuje Medzinárodné centrum pre nezvestné a zneužívané deti a Európska federácia nezvestných a sexuálne zneužívaných detí. Prvý raz ho vyhlásil americký prezident Ronald Reagan v roku 1983 a symbolom je modrá nezábudka. V tento deň si pripomíname smutné príbehy detí, ktoré sa nevrátili domov. Pri tejto príležitosti sa prostredníctvom prezentácií široká verejnosť dozvedá o príčinách nezvestnosti, dôsledkoch a prevencii s cieľom zabezpečiť ochranu práv detí a mladých ľudí. |
Sviatok sv. Urbana – patróna vinohradníkov - Sv. Urban bol rímskym pápežom v rokoch 223-230 a je patrónom vína a vinohradníkov, ktorí si ho uctievali a modlitbami u neho prosili o ochranu úrody. Mnohé obce mu postavili kaplnky, ku ktorým sa chodievali modlievať v deň jeho sviatku. |
Európsky deň susedov - Prvý Deň susedov sa uskutočnil v jednej štvrti v Paríži v roku 1999 a postupne sa pridávali jednotlivé krajiny. Európsky deň susedov je podporovaný Európskou federáciou miestnej solidarity od roku 2003. Vznikol ako reakcia na vzájomné odcudzovanie ľudí a je určený na podporu súdržnosti, vytváranie nových priateľstiev a medziľudských vzťahov. |
Cieľom organizovaných aktivít je zvýšiť záujem verejnosti o národné a prírodné parky, pripomenúť Európanom význam chránených území pre budúcnosť. Chránené územia sú cennou súčasťou európskeho prírodného a kultúrneho dedičstva.
Tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. V súčasnosti má Federácia európskych národných a prírodných parkov vyše 441 členov z 36 krajín vrátane Slovenska, prostredníctvom ktorých je prepojených približne 500 chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
Téma tohtoročného Európskeho dňa národných parkov „Biodiverzita a ľudia: priestor pre prírodu?“ vyjadruje spojenie s rokom 2010, ktorý vyhlásila Organizácia spojených národov za Medzinárodný rok biodiverzity.
Rezort životného prostredia si Európsky deň národných parkov pripomenie viacerými podujatiami. Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a Slovenskou agentúrou životného prostredia SR pripravilo pri tejto príležitosti konferenciu k téme „Fundamentálne a inštitucionálne základy zonácie a chránených území, ktorá sa uskutoční dňa 25. mája o 12.30 h v „Zelenom salóniku“ hotela Dixon, v Banskej Bystrici.
Niektoré správy chránených krajinných oblastí a správy národných parkov, (napríklad Správa TANAP- u) organizujú „ Dni otvorených dverí“. Správa Národného parku Malá Fatra Varín zaktivizuje žiakov škôl regiónu, a aj verejnosť, k spoločnému čisteniu a vyznačovaniu náučných chodníkov v lokalite Štefanová - Diery. Správa NP Malá Fatra pripravila informačnú kampaň pre širokú verejnosť, venovanú propagácii biodiverzity a karpatských národných parkov. Správa Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty pripravuje slávnostné otvorenie náučného chodníka, špecializovaného na rôzne spôsoby starostlivosti o chránené biotopy. Správa Národného parku Muránska planina usporiada pre žiakov základných škôl regiónu súťaž pre deti, zameranú na znalosti o NP Muránska planina s cieľom podporiť formou súťaže záujem detí o národný park, podnietiť ich k získaniu vedomostí o prostredí, v ktorom žijú.
Na Slovensku máme v súčasnosti 23 veľkoplošných chránených území (národné parky a chránené krajinné oblasti) a 1010 maloplošných chránených území. Celková plocha chránených území Slovenska vrátane ochranných pásiem predstavuje 1 219 952,43 ha, čo je 28,8 % územia SR. Z tohto 944 527 ha pripadá na vlastné chránené územia a 275 425,43 ha na ich ochranné pásma.
Vyhlásených je 9 národných parkov (Malá Fatra, Muránska planina, Nízke Tatry, Poloniny, Slovenský kras, Slovenský raj, Veľká Fatra, Pieninský národný park a Tatranský národný park). Prvým národným parkom bol Tatranský (v r. 1949, ako prvý vo vtedajšom Česko-Slovensku). Zaujímavým faktom je skutočnosť, že prvé cezhraničné chránené územie v Európe bolo vyhlásené práve na Slovensku – na území Pienin, spoločne s Poľskom, v r. 1932.
Národné parky Slovenska sa vyznačujú vysokou biologickou diverzitou, teda rozmanitosťou druhov a ekosystémov. Pre niektoré územia sú typické druhy rastlín alebo živočíchov, ktoré sa vyskytujú len tam. Napríklad vzácny endemit - lykovec muránsky rastie len v Národnom parku Muránska planina.
Symbolom Tatranského národného parku je kamzík vrchovský tatranský. Každý národný park má aj svoje zvláštnosti. Napríklad Tatranský národný park je najstarší a „najvyšší“ (Gerlachovský štít má 2 655 m n m), Pieninský národný park je najmenší, Národný park Nízke Tatry je najväčší a Národný park Poloniny sa rozprestiera na najvýchodnejšom cípe krajiny, na hranici s Ukrajinou a Poľskom (a práve tento park má od r. 1998 prestížne ocenenie Európsky diplom Rady Európy). Na území Národného parku Slovenský kras sa nachádzajú jaskyne zaradené do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva. Národný park Slovenský raj má vybudovanú unikátnu sieť turistických chodníkov v roklinách.
Na území Národného parku Slovenský raj je 180 jaskýň a priepastí s celkovou dĺžkou 25 786 m. Najznámejšou z nich a jedinou sprístupnenou je Dobšinská ľadová jaskyňa. Pre turistov sú atraktívne nielen prírodné krásy, ale aj „služby“ v parkoch, ako napr. tradičné pltníctvo po Dunajci v Pieninách, či chov polodivokých koní.
Hlavnou myšlienkou Európskeho dňa národných parkov je venovať aspoň jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou kultúrneho a prírodného dedičstva.
Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to spôsob, ako sa zamerať na pomoc deťom, zvýšiť ich povedomie, upozorniť na dôležitosť pitia mlieka v školách a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti. |
Svetový deň masmédií a spoločenských komunikačných prostriedkov sa pripomína od roku 1966 a bol ustanovený II. vatikánskym koncilom. Cieľom je oslava ľudí pracujúcich v redakciách novín a časopisov a ľudí podieľajúcich sa na divadelnej, filmovej, televíznej a rozhlasovej tvorbe, ktorí vo veľkej miere ovplyvňujú myslenie celej spoločnosti. Účelom je tiež upozornenie na neetické zvyšovanie sledovanosti a čítania prostredníctvom klamstiev, vulgárnosti a násilia.
Dobrý deň,
veľmi srdečne Vás i Vašich žiakov a študentov pozývame na prehliadku zaujímavej výstavy, ktorú sme otvorili dňa 12. mája 2016 s názvom Doba ľadová - lovci a mamuty. Okrem iného uvidíte nádherné obrazy a kresby svetoznámeho maliara Zděnka Buriana, unikátne archeologické a paleontologické nálezy. V prílohe posielame informáciu o výstave. Prídite a neoľutujete.
PhDr. Vladimír Krupa a pracovníci Balneologického múzea
Múzeá sú dôležitou zložkou pri kultúrnej výmene, obohacovaní kultúr a vývoji vzájomného porozumenia, spolupráce a mieru medzi ľuďmi.“
Zdroj: Etický kódex múzeí ICOM
„Význam múzeí pre spoločnosť sa rozšíril z profesionálneho cez vzdelávací až po ich úlohy pri využívaní voľného času, turistiky a propagácii kultúrnej identity.“
Zdroj: Etický kódex múzeí ICOM
Múzeum je inštitúciou, ktorá nám pomáha orientovať sa v súčasnom svete pri hľadaní toho, kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme.
Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Podporiť význam MDM si pred jedenástimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva založiť tradíciu Nuit européenne des musées. Európska noc múzeí sa realizuje pod patronátom Rady Európy.
Podujatie má v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.
Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách a galériách.
ESET, líder v proaktívnej ochrane pred internetovými hrozbami s viac než 20-ročnou históriou, dnes vydáva aplikáciu ESET Parental Control pre Android, ktorá rodičom pomáha chrániť deti počas toho, ako cez svoj telefón alebo tablet preskúmavajú online svet. Je k dispozícii aj v slovenčine.
Rodičia považujú za dôležité mať nástroj, ktorý dokáže spravovať, čo ich deti robia so svojimi tabletmi a smartfónmi. Podľa prieskumu, ktorého zadávateľom bol ESET, sa 88 percent rodičov strachuje, k čomu všetkému má ich dieťa na internete prístup. Až 81 percent rodičov tiež povedalo, že ich znepokojuje myšlienka, že ich deti navštevujú nevhodné stránky; 71 percentám by sa nepáčilo, keby deti zasielali svoje osobné údaje cudzím ľuďom a 61 percent z nich spomenulo príliš veľa času, ktorý ich dieťa trávi s tabletom alebo mobilom.
Napriek strachu rodičov podľa prieskumu len zopár z nich používa rodičovskú aplikáciu, ktorá by spravovala, k čomu všetkému by ich deti mali prístup.
Na pripojenie k internetu deti stále častejšie používajú mobilné zariadenia a upúšťajú tak od používania počítačov. Štatistiky hovoria, že len na Facebook sa mesačne pripája miliarda aktívnych používateľov cez mobilné zariadenie. Deti používajú najčastejšie androidové mobilné zariadenie. Analytická spoločnosť Gartner uvádza, že v roku 2017 bude vo svete 1,6 miliardy androidových zariadení, pre deti predstavujú pre svoju nízku cenu dostupnú hračku alebo komunikačný nástroj.
Nová aplikácia ESET Parental Control pre Android je odpoveďou na obavy rodičov. Umožňuje im uistiť sa, že ich deti, nech už sú v akomkoľvek veku, môžu využívať online informácie a zábavu bez strachu pred online hrozbami.
„ESET Parental Control aplikácia pre Android chráni deti používajúce digitálne zariadenia bez toho, aby narušila výkon samotného zariadenia,“ hovorí Branislav Orlík, produktový manažér spoločnosti ESET.
ESET Parental Control pre Android je systém rodinnej ochrany prívetivý k deťom. Rodičom pomáha budovať zdvorilý vzťah so svojimi deťmi, ktoré používajú vlastné smartfóny alebo tablety. Aplikácia je vytvorená tak, aby rodičom pomáhala chrániť svoje deti pred internetovými hrozbami a nevhodnými webstránkami, obsahuje množstvo prvkov chrániacich dieťa a taktiež priateľské používateľské rozhranie.
Medzi vlastnosti patria:
Cez aplikáciu však môžu deti požiadať svojich rodičov o dodatočný prístup k iným aplikáciám alebo webovému obsahu, prípadne ich poprosiť o vyčlenenie dlhšieho času na hranie alebo surfovanie po internete. „Tieto vlastnosti robia z ESET Parental Control jedinečnú aplikáciu pre Android platformu," dodáva Orlík.
ESET Parental Control pre Android je k dispozícii v digitálnom obchode Google Play, na portáli www.eset.sk a taktiež u partnerov spoločnosti ESET.
Blahoželáme, žiakom v malom fudbale, ktorí získali prvé miesto pod vedením pána učiteľa Lacka.
Deň Európy, spolu s vlajkou, hymnou, mottom a jednotnou menou - eurom, je symbolom Európskej únie. Dňa 9. mája 1950 Robert Schuman prezentoval svoj návrh na vytvorenie organizovanej Európy, ktorá je nevyhnutná pre udržanie mierových vzťahov. Schumanova deklarácia sa považuje za začiatok budovania EÚ. Deň Európy je tak príležitosťou pre zdieľanie európskej identity a oslavou mieru a jednoty v Európe.
Powered by aSc EduPage