O stretnutí nám porozprávala Kristína Stankovská (72), Alexandrova pravnučka a vnučka jeho syna Imricha. Doteraz žije v Piešťanoch. „Polesný vtedy prezradil, že gróf má veľké finančné problémy, takže by kúpele rád prenajal. Alexander grófa vyhľadal a uzavrel s ním zmluvu na tridsať rokov. Neskôr ju predĺžili na 99 rokov,“ hovorí. Alexander mal našetrených 200-tisíc korún a hneď ich investoval do opravy prvej robotníckej nemocnice, aby aj nižšie vrstvy mohli chodiť do kúpeľov.

Alexander Winter s manželkou.
„Winterovci boli stále chudobní a na všetko, čo išli stavať, potrebovali úver. Boli však natoľko dôveryhodní, že im každý požičal. Úver vždy splatili. Budovať začali pomaly a od základov. Veď keď prišli do Piešťan, bola to dedina so 6-tisíc obyvateľmi,“ hovorí pani Kristína. Keď v roku 1905 Alexander vážne ochorel, zo štúdia architektúry vo Viedni stiahol najstaršieho syna Ľudovíta.
Ten neskôr zapojil do podnikania o osem rokov mladšieho brata Imricha. Boli úplne rozdielni, ale výborne sa dopĺňali. Rázny Ľudovít bol technický typ, staral sa o financie a výstavbu. Vstával ráno o piatej a do ôsmej hodiny, keď otvárali kúpele, všetko skontroloval. Imrich bol umelecky zameraný, miloval hudbu a zaujímal sa o archeologický výskum. Mal na starosti kultúru, šport a zábavu hostí.

Piešťany kedysi naozaj nevyzerali veľmi príťažlivo.
Propagoval kúpele na Slovensku aj po celej Európe. Winterovci vyasfaltovali cesty, urobili kanalizáciu, postavili protipovodňové valy pri Váhu, mosty cez rieku a kúpeľné objekty, založili parky. Aby do Piešťan chodila aj bohatšia klientela, v rokoch 1910 až 1912 postavili hotel Thermia Palace v klasicistickom štýle. Bol spojený s budovou kúpeľov Irma a otvorili ho v apríli 2012.
Prvým hosťom bol bulharský cár Ferdinand I. Winterovci ako Židia prišli o kúpele v roku 1940. Potom kúpele znárodnil komunistický režim. „Winterovci môžu byť vzorom pre podnikateľov. Ku každému sa slušne správali, nebohatli, ale investovali. Deťom dopriali iba vzdelanie, inak žiadny luxus, nechodili na dovolenky, len pracovali. Piešťany si zamilovali,“ hodnotí predkov pani Kristína.

Bratia Ľudovít (vľavo) a Imrich Winterovci v roku 1930.
Piešťany vždy milovali aj celebrity
Pokojná atmosféra kúpeľného mesta s liečivým bahnom bola vždy lákadlom aj pre osobnosti umeleckého sveta. Imrich Winter ich osobne pozýval a dal si záležať, aby sa im v kúpeľoch páčilo a radi sa tam vracali. Rady sem však chodia aj súčasné celebrity. Na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia liečivé bahno zbavilo reumy aj dcéru českého secesného maliara Alfonsa Muchu.
Ten z vďačnosti kúpeľom namaľoval a daroval obraz s názvom Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia. „Na obraze v hojdacom kresle je uzdravujúca sa Muchova dcéra Jaroslava, žena v piešťanskom kroji a dievča jej prinášajú ovocie a kvety. V pozadí je rieka Váh a obec Moravany nad Váhom. Je to najvýznamnejšie Muchovo dielo na Slovensku. Obraz namaľoval v ateliéri v juhofrancúzskom meste Nice,“ priblížil riaditeľ Balneologického múzea Piešťany Vladimír Krupa.

Tenis v kúpeľoch si vychutnával aj kráľ komikov Vlasta Burian.
Obraz uvidíte v reštaurácii Grand restaurant hotela Thermia Palace. S Piešťanmi je spojené detstvo zakladateľa umeleckého štýlu op-art, francúzsko-maďarského maliara a sochára Victora Vasarelyho, ktorého otec tam pôsobil ako kúpeľný lekár. „Koncom osemdesiatych rokov Piešťany uvažovali o jeho múzeu. Vtedy 80-ročnému umelcovi sa táto myšlienka veľmi páčila. Projekt sa však nakoniec nerealizoval,“ priblížil piešťanský galerista Martin Valo.
Celý rok žil v kúpeľnom meste španielsky maliar Jesús De Miguel Alcántara. „Fascinovalo ho množstvo zelene. Mesto ho inšpirovalo k sérii olejomalieb,“ dodal Valo. K obľúbeným športom kúpeľných hostí patril tenis. Imrich Winter pozval do kúpeľov aj sira Dwighta Filleyho Davisa, zakladateľa tenisového Davis Cupu. Ten prišiel aj s dcérou Helen. „V roku 1932 tu slávnostne otvoril centrálny tenisový dvorec. Potom nasledoval medzinárodný zápas medzi Československom a Austráliou,“ hovorí riaditeľ múzea Vladimír Krupa. Na kúpeľných kurtoch si rád zahral aj slávny český komik Vlasta Burian.

Sir Dwight Filley Davis (vľavo) v Piešťanoch v lete 1932.
Kúpalisko Eva pamätá všeličo
K symbolom kúpeľného mesta patrí aj kúpalisko Eva. Winterovci ho vybudovali pred vyše 80 rokmi, aby sa rodiny pacientov mali kde slniť a kúpať. Bol tam krytý a vonkajší bazén. Dnes funguje už iba vonkajší.
Kto vytvoril barlolamača?
Ide o sochu muža, ktorý láme barlu po pobyte v kúpeľoch. Je pri vstupe na Kolonádový most a navrhol ju Artur Heyer, mladý kreslič z budapeštianskej tlačiarne. Ľudovít Winter ho vyzval, aby vytvoril symbol rýchleho uzdravenia.

Kristína Stankovská (72), pravnučka zakladateľa kúpeľov.
Kolonádový most na ostrov
Byť v Piešťanoch a neprejsť sa po Kolonádovom moste, to sa hádam ani nedá. Nazývajú ho aj Sklený a vedie na Kúpeľný ostrov. Najdlhší krytý most u nás je dielom architekta Emila Belluša. V minulom režime nesmel ísť Ľudovít Winter na Kúpeľný ostrov, iba do polovice mosta. „Naschvál sedával na lavičke v polovici mosta,“ spomína pravnučka.
Prví „pacienti“ kúpeľov
Boli nimi pávy, ktoré nájdete v Piešťanoch dodnes. Podľa povesti pávy objavili piešťanské pramene, keď si v nich jeden vyliečil zranenú nohu. Pávy sú vo voliére na Kúpeľnom ostrove, motív páva je na priečelí hotela Thermia Palace.
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ Martin Kukučka, Foto: autor, Balneologické múzeum Piešťany