Aj keď je už po desaťročia prvý apríl spájaný so žartmi, vtipmi a inými srandičkami, v kalendári enviromentalistu je zaznamenaný aj Svetový deň vtáctva. Jeho korene siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann, ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne. Tento sviatok sa traduje od roku 1900 a prvotne bol spájaný aj s oslavou stromov.
Tento dátum nie je náhodný, ale spája sa práve s príletmi sťahovavých vtákov. Poďľa ornitológov je apríl mesiacom, kedy k nám priletí najviac vtákov, odhaduje sa až 30 miliónov.Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie.
Svetový deň zdravia
V roku 1945 na Konferencii OSN o medzinárodnej organizácii jednohlasne schválili jej účastníci návrh Brazílie a Číny, aby sa vytvorila nezávislá medzinárodná zdravotnícka organizácia v rámci OSN. O rok neskôr v roku 1946 v New Yorku signovalo 61 štátov z celého sveta Ústavu Svetovej zdravotníckej organizácie. Československá republika patrila medzi tieto krajiny. Ústava nadobudla platnosť 7. apríla 1948, keď 26 zo 61 štátov, ktorí ju podpísali, ratifikovali svoj podpis a uložili oficiálne ratifikačné listiny u generálneho tajomníka Organizácie spojených národov. Tento dátum – 7. apríl 1948 sa uznáva za dátum vzniku Svetovej zdravotníckej organizácie. Odvtedy oslavuje Svetová zdravotnícka organizácia a s ňou celý svet v tento deň Svetový deň zdravia.
Svetová zdravotnícka organizácia každoročne vyhlasuje tému, ktorej bude Svetový deň zdravia venovaný. Témou, ktorá sa každý rok mení, upozorňuje na určité aspekty zdravia, ktorým treba venovať nemalú pozornosť.
Beat diabetes
Európsky región WHO má aj vlastné heslo:
Buďme aktívni – jedzme zdravo – riaďme sa radami lekárov
Be active – Eat healthy – Follow medical advice
Vo svete žije asi 422 miliónov ľudí s cukrovkou (diabetes mellitus). Ich počet sa pri súčasnom trende do roku 2040 zdvojnásobí. V roku 2012 na cukrovku zomrelo 1,5 milióna ľudí, ďalšie milióny trpia a zomierajú na komplikácie tohto ochorenia. Do roku 2030 sa stane 7. najčastejšou príčinou smrti vo svete.
Incidencia aj prevalencia cukrovky stúpa vo všetkých vekových kategóriách, pričom v niektorých členských štátoch postihuje už teraz 10 až 15% populácie. Rastúci počet prípadov má na svedomí najmä častejší výskyt nadváhy a obezity, nezdravá strava, nedostatok fyzickej aktivity a socioekonomické znevýhodnenie. Cukrovka nepredstavuje problém len pre tých, ktorí trpia na toto ochorením, ale predstavuje tiež záťaž v podobe vysokých výdavkov na zdravotnú starostlivosť a sociálne zabezpečenie dlhodobo chorých a invalidizovaných.
Štatistika v Európe
• Diabetes postihuje 64 miliónov ľudí, z toho 33 miliónov žien a 31 miliónov mužov starších ako 18 rokov.
• Podiel dospelých s diabetom pohybuje v rozmedzí od 5,2% do 13,3% populácie u mužov a 3,3% až 14,2% populácie u žien.
• Prevalencia diabetu v rokoch 1980 až 2014 stúpla o 2%, z 5,3% na 7,3% populácie (vo veku nad 18 rokov).
• Diabetes si ročne vyžiada desiatky tisícov životov, ale tomuto potenciálne smrteľnému ochoreniu možno predchádzať – odhady naznačujú, že až v 20% prípadov diabetu 2. typu sa ochoreniu dá predísť.
• Odhady Medzinárodnej federácie diabetu naznačujú, že diabetes bol zodpovedný za 9% z celkových výdavkov na zdravotníctvo v Európe v roku 2015, čo zodpovedá US $156 mld.
Na Slovensku dnes žije približne 400.000 diabetikov, 100.000 ľudí o svojej chorobe nevie. Diabetes 1. typu má asi 30 000 ľudí, pričom ročne pribudne do 1 800 nových pacientov s diabetom 1. Typu. Ten je charakteristický najmä pre deti a mladších pacientov.
Rizikové faktory
Štúdie zaoberajúce sa epidémiou diabetu naznačujú, že neovplyvniteľné rizikové faktory, ako napríklad starnutie populácie a dlhšie prežívanie, vysvetľujú len zhruba 20% nárastu v prevalencii. Tento nárast je spôsobený predovšetkým zvýšeným výskytom ovplyvniteľných rizikových faktorov, vrátane nadváhy a obezity, nezdravej stravy a nedostatku telesnej aktivity a sociálno-ekonomického znevýhodnenia. Vysoké BMI (Body mass index) bolo podľa odhadov zodpovedné za 17% všetkých úmrtí v dôsledku diabetu v roku 2012. V Európskom regióne je prevalencia nadváhy u dospelých starších ako 18 rokov takmer 63% u mužov a 55% u žien. Dospelí s diabetom majú 2-3 krát vyšší výskyt kardiovaskulárnych ochorení v porovnaní s dospelými bez diabetu.
Prevencia
Jediný zaručený spôsob, ako dostať epidémiu diabetu pod kontrolu, je zabrániť vzniku tohto ochorenia, čo sa dá vo veľkej väčšine prípadov diabetu 2. typu. Mnohé zo zdravotných rizík spojených s rastúcou telesnou hmotnosťou, a tým aj so zvýšeným rizikom diabetu, sa objavujú už u detí a mladých ľudí. Jednoduché zmeny životného štýlu sú preukázateľne účinné pri prevencii alebo oddialení nástupu diabetu.
Predchádzať vzniku diabetu 2. typu a jeho komplikáciám môžu ľudia všetkých vekových kategórií:
• dosiahnutím a udržovaním zdravej telesnej hmotnosti;
• fyzickou aktivitou – minimálne 30 minút pravidelnej, stredne intenzívnej aktivity počas väčšiny dní, a zvýšená aktivita, ak je potrebná pre reguláciu hmotnosti;
• zdravou stravou, zahŕňajúcou 3-5 porcií ovocia a zeleniny denne, s obmedzením príjmu cukru a nasýtených tukov; a
• vyvarovaním sa užívania tabaku – fajčenie zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Verejný i súkromný sektor hrajú dôležitú úlohu
… prostredníctvom rozvoja a implementácie politík a programov na zvýšenie vedomostí o výskyte a následkoch diabetu, podporou a poskytovaním lepších príležitostí pre fyzickú aktivitu, zlepšením dostupnosti a prístupnosti zdravých potravín a zároveň tým, že sa vhodnou reguláciou obmedzí konzumácia nezdravých potravín alebo sa stane menej atraktívnou. Stanovenie obsahu tuku, cukru a soli v potravinách a hotových jedlách.