Do galérie Imatrikulácia prvákov boli pridané fotografie.
Imatrikulácia prvákov
Oznam pre rodičov
Na Kukučínovej ulici č. 21, vydávajú jódové tabletky pre občanov mesta Piešťan. Doba je od 9,00 do 17,00 hod na základe občianského preukazu.
Medzinárodný deň školských knižníc
24. októbra (o 11 dní)
Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry.
Téma: Deň Milana Rastislava Štefánika
Svetový deň bez aut
Európsky / svetový deň bez áut
22. septemberDeň bez áut sa prvýkrát oslavoval v roku 2000 a je podporovaný Európskou komisiou. Ľudia sú každodenne vystavení hluku, dopravným zápcham a znečistenému ovzdušiu. Cieľom tohto dňa je preto podpora ekologických foriem dopravy ako je pešia, cyklistická a verejná doprava, upozornenie na znečistené životné prostredie automobilmi a následné škodlivé dopady na ľudské zdravie.
Medzinárodný deň mieru a svetový deň vďačnosti
Svetový deň mieru,
inak nazývaný aj Svetový deň pokoja, sa oslavuje od roku 1968 na základe iniciatívy pápeža Pavla VI. z roku 1967. Pápežovo posolstvo sa zverejňuje v decembri predošlého roku.
Medzinárodný deň boja proti chudobe
Dňa 17. októbra si pripomíname Medzinárodný deň boja proti chudobe a Svetový deň výživy.
Oficiálne bol Medzinárodný deň boja proti chudobe uznaný Organizáciou spojených národov v roku 1992. V tento deň sa už v roku 1987 v Paríži vo Francúzsku približne 100 000 ľudí zo všetkých sociálnych vrstiev a z rôznych končín sveta zhromaždilo na Trocadéro na výzvu Josepha Wresinského (1917 – 1988), zakladateľa medzinárodného hnutia ATD Štvrtý svet, na počesť obetí chudoby, hladu, násilia a strachu a s cieľom vyvinúť tlak na štát a spoločnosť, aby zabezpečili rešpektovanie ľudských práv, keďže „kde sú ľudia odsúdení na život v chudobe, tam sú porušované ľudské práva. Zjednotiť sa pre ich dodržiavanie je našou svätou povinnosťou“.
Čo je extrémna chudoba?
Extrémna chudoba je klasifikovaná ako príjem nižší než 1 USD na deň (približne 20 €, alebo 600 Sk mesačne). Z hľadiska príjmu na obyvateľa patria k najchudobnejším krajinám Malavi a Somálsko. Chudobou je najviac zasiahnutá Afrika a južná Ázia. Stupeň chudoby pritom úzko súvisí s úrovňou vzdelania, pretože ľudia, ktorí majú nízke alebo žiadne vzdelanie si len veľmi ťažko hľadajú prácu a nájdu tak pravidelný príjem. Na chudobu však má vplyv aj stupeň demokracie v krajine, hospodárska úroveň krajiny, klimatické zmeny a iné. Chudobu číselne vyjadruje napríklad počet ľudí, ktorí trpia hladom – veď približne každé štyri sekundy umrie od hladu jeden človek.
Ako bojovať proti chudobe?
Boj proti chudobe je kvantifikovaný aj v prvom Miléniovom rozvojovom cieli – do roku 2015 znížiť počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe o polovicu a znížiť o polovicu počet ľudí trpiacich hladom. Jedným zo spôsobov ako sa dá proti chudobe efektívne bojovať, je sprístupniť základné vzdelanie pre všetkých alebo im umožniť absolvovať remeselný kurz, pomôcť im dosiahnuť produktívne zamestnanie a nájsť si primeranú prácu. Keďže chudoba najviac postihuje deti – veď každý večer ide spať hladných až 300 000 detí, je prioritou UNICEF zabezpečiť základné vzdelanie pre všetky deti – chlapcov aj dievčatá. Proti chudobe môže bojovať každý z nás – napríklad podporou vzdelávacích programov v rozvojových krajinách.
Pridajte sa k efektívnej a cielenej pomoci deťom – staňte sa pravidelným prispievateľom Priateľov detí UNICEF. Staňte sa priateľom, ktorý bude na deti myslieť pravidelne a každý mesiac prispeje drobnou čiastkou na programy pomoci.
Priatelia detí UNICEF je neformálne združenie ľudí, ktorí veria v silu spolupatričnosti, ktorí sú presvedčení, že drobné pozitívne skutky každého z nás vyvolajú veľkú zmenu. Pravidelne prispievajú na konto UNICEF, aby umožnili projekty na pomoc deťom plánovať a realizovať. Priateľ detí je darca, ktorý sa rozhodol prispievať v pravidelných mesačných intervaloch, jeho pomoc deťom nie je jednorazová, ale pravidelná.
Pravidelná podpora verejných zbierok je jednou z najefektívnejších foriem podpory programov UNICEF, ktorá pomáha projekty plánovať a realizovať. Je to stabilný zdroj príjmov, ktorý má UNICEF okamžite k dispozícii a vie promptne reagovať na aktuálne požiadavky.
Niektoré verejné zbierky a krízy sú viac medializované a o to jednoduchšie sa verejnosti komunikujú. V zákulisí dennodennej práce UNICEF však prebiehajú tiché, skryté a dlhotrvajúce krízy, ktoré sú v menej atraktívnych krajinách, či zasiahnu menej atraktívne potreby detí, žien a bábätiek. UNICEF je tu a jeho poslanie je, aby pomáhal všade a urobil všetko pre deti.
Práve preto je dobré mať priateľa. Priateľ nám pomáha utíšiť tiché krízy, promptne reagovať v prípade prírodných katastrof, či zmierniť následky vojen a vytvoriť tak bezpečný detský svet. Priatelia vytvárajú „zlatý základ“ potrebný k plánovaniu a realizácii programov UNICEF.
Niekoľko miliónov ľudí na celom svete drobnými, ale pravidelnými darčekmi pre deti potvrdzuje silu a jedinečnosť UNICEF.
Spoločne dokážeme proti chudobe urobiť viac.
Svetový deň potravy (FAO)
Svetový deň potravy – 16. október
BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Je to jeden z medzinárodne uznávaných dní podľa Sve-
tovej zdravotníckej organizácie. Každoročne poukazuje na problematiku globálnej potravinovej
bezpečnosti a nedostatku či dostupnosti potravín vo svete.Deň 16. október ako Svetový deň potravy
alebo Svetový deň výživy sa zapísal do dejín v roku 1979. V ten rok bol vyhlásený na konferencii Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo FAO – Food and Agriculture Organisation of the United.
Vo svete ešte stále existujú obrovské rozdiely, pokým jedni žijú v prepychu a blahobyte, ďalší trpia a zomierajú
od hladu. Svetový deň potravy je uznávaný vo viac ako 150 krajinách po celom svete. V niektorých krajinách
sa venujú najmä problematike nových technológií pri produkcii potravinových surovín, inde riešia základný
problém – nedostatok potravín a hladovanie. V každom prípade extrémy zdraviu neprospievajú, v bohatých
krajinách ide o prejedanie sa a nadmernú konzumáciu potravín, v krajinách tretieho sveta ľudia umierajú kvôli nedostatku jedla. Dopady na zdravie a život človeka sú v oboch prípadoch alarmujúce.
Podľa FAO bola v roku 2009 dosiahnutá kritická hranica miliardy hladujúcich po celom svete v dôsledku rastúcich
cien potravín a finančnej krízy. „Je to tragédia dnešnej modernej doby,“ opísal situáciu generálny riaditeľ FAO
Jacques Diouf.
Štatistiky hovoria, že v súčasnosti žije 17% obyvateľov Európskej únie pod hranicou chudoby. Aj z tohto dôvodu
bol rok 2010 vyhlásený za Európskou komisiou za „Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu“.
S chudobou úzko súvisí nedostatok potravín a fakt, že si ľudia nemôžu dovoliť kupovať kvalitné potraviny a to
sa odráža na ich zdraví. Na Slovensku nemožno hovoriť o hladovaní, avšak téma vyváženej racionálnej stravy
u ľudí zo sociálne slabších rodín je tabu. A nejde len o deti ale aj širokú skupinu dôchodcov a starších ľudí,
ktorí žijú v hmotnej núdzi alebo v chudobe. Slovensko je jednou z krajín, ktoré si pripomínajú Svetový deň
potravy, ľudia by sa mali zamyslieť nad konzumovanou stravou a potravinami neplytvať, no na druhej strane
príliš na ich kvalite nešetriť.
Deň bielej palice
15 októbra
Medzinárodný deň bielej palice
Medzinárodný deň bielej palice - vyhlásila ho Svetová únia nevidiacich (WBU) v roku 1964. Európsky regionálny výbor Svetovej rady pre blaho slepcov na návrh Francúzky Guilly d'Herbemontovej zaviedol bielu palicu ako výhradné označenie pre nevidiacich vo všetkých krajinách. Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje postihnutým pohybovať sa samostatne na verejnom priestranstve.
Imatrikulácia prvákov
Važení rodičia a hostia -
Základná škola – F. E. Scherera, Piešťany si Vás dovoľuje pozvať na slávnostnú
IMATRIKULÁCIU PRVÁKOV
Dňa : 16. októbra 2017 Čas : 15,00 hod. Miesto : 1. trieda
Tešíme sa na Vašu účasť!
Svetový deň potravín
Svetový deň umývania rúk a Deň bielej palice
Svetový deň umývania rúk Štcccvrtok, 13 Október 2016 14:24 Každoročne si 15. októbra pripomíname Svetový deň umývania rúk a epidemiológovia ÚVZ SR pri tejto
príležitosti radia, ako túto hygienicky jednoduchú, ale dôležitú preventívnu procedúru robiť správne.Umývanie
rúk je najjednoduchší spôsob, ako zabrániť vzniku a šíreniu infekcií. Napriek tomu, že takmer každý si je vedomý
tohto faktu, v aktuálnom období roka je potrebné dbať na dostatočnú hygienu viac ako inokedy. Práve sa
totiž začalo obdobie zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení, tzv. „chrípková sezóna". Umývanie
rúk nás však chráni aj pred ďalšími chorobami nazývanými tiež choroby špinavých rúk, ako sú hepatitída
(žltačka) typu A a rôzne hnačkové ochorenia.
Kedy umývať ruky
Odporúčanie, koľkokrát umyť ruky denne, podľa epidemiológov neexistuje. Záleží to od mnohých
okolností. Ruky je nutné si umyť hlavne:
• po každom návrate domov (do práce...) z vonkajšieho prostredia,
• pred a po návšteve nemocnice, lekára,
• po ceste v prostriedkoch hromadnej dopravy,
• pred, počas a po príprave jedla,
• pred konzumáciou jedla,
• po každom použití toalety,
• pred manipuláciou s bábätkom, po výmene znečistenej plienky,
• po manipulácii so zvieratami a ich krmivom,
• po manipulácii s odpadom a odpadkovým košom,
• po vyčistení nosa, kašľaní a kýchaní (pri kašli a kýchaní si ústa nezakrývame dlaňou,ale použijeme vreckovku, ktorú ihneď po použití zahodíme do koša, prípadne rukáv oblečenia),
• ak ste chorý vy alebo niektorý člen vašej domácnosti,• pri akomkoľvek pocite nečistých rúk.Dôležité je budovať pravidelný návyk umývania rúk už od útleho detstva, keďže tí najmenší sú z dôvodu
vyvíjajúcej sa imunity a užšieho sociálneho kontaktu s inými deťmi, náchylnejší na ochorenia.
Iba voda nestačí
Iba opláchnutie rúk pod prúdom tečúcej vody na dôkladné umytie nestačí. Potrebné je použiť mydlo
(najlepšie tekuté v chránenej dávkovacej nádobe). „Mydlenie" rúk v teplej vode by malo podľa odborníkov
trvať minimálne 40 až 60 sekúnd. Odbor epidemiológie ÚVZ SR: „Dôležité pri mechanickom čistení rúk
je nevynechať žiadnu časť- dlane,chrbát rúk, priestor medzi prstami aj pod nechtami. Po umytí je najlepšie
použiť jednorazovú utierku, za pomoci ktorej zároveň zastavíme tok vody a zabránime tak priamemu
kontaktu rúk s vodovodným kohútikom." Ak nie je dostupná čistá tečúca voda a mydlo, použite dezinfekčný
prostriedok na alkoholovej báze (najmenej 60% alkohol).
Ako správne umývať ruky
• navlhčite si ruky teplou vodou a aplikujte si mydlo (vodovodný kohútik počas mydlenia vypnite),
• namydlite si ruky, nevynechajte chrbát rúk, priestory medzi prstami aj pod nechtami,
• opláchnite si ruky tečúcou vodou. Oplachovanie rúk má trvať najmenej 20 sekúnd,
• vysušte si ruky, mimo domácnosti najlepšie jednorazovou utierkou, doma použite čistý uterák,ktorý pravidelne vymieňate.
Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH, MHA, v. r.
hlavný hygienik Slovenskej republiky
Dni európského kultúrneho dedičstva
Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú podujatím, ktoré vzniklo z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie.
Koná sa každý rok v mesiaci september v 49 štátoch Európy. Základným cieľom DEKD je prehĺbiť záujem občanov
Slovenskej republiky o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu, zvýšiť kultúrnu identitu národa cez sprístupnenie bežne
neprístupných pamiatok, bežne prístupných pamiatok „v inom svetle“, organizáciu seminárov, prednášok, výstav,
turistických aktivít, súťaží a hier súvisiacich s historickým prostredím a jeho hodnotami. Cieľom je aj posilnenie
povedomia o kultúrnom dedičstve našej republiky v európskom kontexte cez ponúknutie vybraných podujatí aj
pre zahraničných návštevníkov.Svojou aktivitou sa do podujatia môžu prihlásiť štátna a verejná správa, územná
správa, samosprávy miest a obcí, školy, cirkvi, mimovládne a neziskové organizácie, občianske združenia,
súkromné inštitúcie, kultúrno-osvetové inštitúcie, majitelia alebo správcovia národných kultúrnych pamiatok a
historických objektov, podnikatelia, ale aj aktívni občania.Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEK
v roku 1993. V roku 2010 bolo poverePrihlasorihlásenie k registrácii aktivít v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.
Deň pozitívneho myslenia, Medzinárodný deň čokolády; Svetový deň prvej pomoci; Medzinárodný deň programátorov.Účelové cvičenie.
Deň pozitívneho myslenia ; Medzinárodný deň čokolády; Svetový deň prvej pomoci; Medzinárodný deň programátorov.
13.9. – Deň pozitívneho myslenia a Medzinárodný deň čokolády.
Poznáte pieseň ,,Dnes je skvelý deň…?“ Ideálna pre začiatok každého dňa, pre dobrú náladu…
Deň pozitívneho myslenia
,,Teraz je už aj vedecky potvrdené, že pozitívne myslenie je 100x účinnejšie než negatívne.” (Michael Bernard Beckwith)
Septembrová 13-tka nie je nešťastným číslom, ale naopak, má pôsobiť pozitívne. Vo svete sa denne dejú negatívne veci, či už politické, vojnové, kriminálne. Ale i v našich osobných životoch prichádzajú každodenné problémy, väčšie i menšie. Pozitívnym myslením si máme v tento deň navodiť myseľ na pozitívny smer.
Pretože negativita na nás vplýva a zasahuje do nášho života viac, ako si myslíme, psychicky aj fyzicky.
Poznáte múdrosti ako:
Na čo myslíš, to si do života priťahuješ...., alebo – Zmeň svoje myslenie, zmeníš svoj život… Heslá, podľa ktorých by sme sa mali riadiť.
Skúsme v ,,Deň pozitívneho myslenia“ vymeniť slovko Nie za Áno. A negatívne myšlienky za pozitívne. Čo vlastne znamená pozitívne myslenie? Je to človek vysmiaty od ucha po ucho? Je to človek, ktorého vnútro je spokojné samo so sebou.
Existuje veľa techník, literatúry, ktoré nám pomáhajú ako sa zbaviť stresu a negatívnych myšlienok. A pritom je to úplne jednoduché. Je to ako keď upratujeme skriňu a zbavujeme sa nepotrebných vecí. Tak by sme sa mali zbaviť aj negatívneho myslenia, očistiť si myseľ. A vytvoriť nadhľad aj na veci zdanlivo neriešiteľné. Pretože pozitívnym myslením si vytvárame blahodárne prostredie okolo seba.
Deň pozitívneho myslenia vznikol v Amerike na zdôraznenie priaznivých účinkov optimistického pohľadu na svet, na každodenný život. Svet si ho pripomína od 13. septembra roku 2003.
Zopár citátov známych osobností:
,,Človek je tým, na čo po celý deň myslí“. ( Ralph Walde Emerson)
,,Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou. Všetko, čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!”
(Napoleon Hill)
,,Nehovorte čo chcete urobiť, urobte to.“ (Napoleon Hill)13. september je Deň pozitívneho myslenia a čokolády. Môžeme ho osláviť s úsmevom na tvári a s najobľúbenejšou sladkosťou na svete, čokoládou.
Prajem krásny deň.
Na druhom stupni je účelové cvičenie.
Exkurzia 8.a 9. roč. Duálne vzdelávanie Trnava
Do galérie Exkurzia 8.a 9. roč. Duálne vzdelávanie Trnava boli pridané fotografie.
Deň stromu - výstava v 5. ročníku
Do galérie Deň stromu - výstava v 5. ročníku boli pridané fotografie.
Deň stromov
Deň stromov
Stromy sú pre nás darom a svoj deň majú – 20. októbra. Práve tento rok to bude už neuveriteľných 145 rokov, čo s myšlienkou potreby poukazovať na význam a ochranu stromov prišiel americký novinár J. Sterling Morton. O stromoch nielen písal, ale zorganizoval aj ich výsadbu.
Žiakom chceme význam stromov a celej prírody priblížiť pomocou aktivít. V piatom ročníku majú výstavu konárikov , listov a plodom listnatých a ihličnatých stromov, aby sa ich dobre naučili poznávať. Na biológii sa naučili že stromy a zelené rastliny im pri prijímaní potravy ( fotosyntézy) dodávajú kyslík , ktorý potrebujeme na dýchanie a bez ktorého by sme za 6 minút boli mŕtvy.
Nová hra KIN BALL
Do galérie Nová hra KIN BALL boli pridané fotografie.
Kin ball
Prezentácia novej hry KIN BALL - pôvodom z Kanady žiakov zaujala a naučili sa jej pravidlá.
Levice - Atlantis exkurzia
Do galérie Levice - Atlantis exkurzia boli pridané fotografie.
Kreatívne tvorenie: Web stránka: Krúžok Kreatívne tvorenie
Do galérie Kreatívne tvorenie: Web stránka: Krúžok Kreatívne tvorenie boli pridané fotografie.