Mezinárodný deň pamiatok a historických sídiel |
Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla ICOMOS podnet na sympóziu v 1982, UNESCO vyhlásený v 1983, oslavuje sa od 1984 |
Novinky
Mezinárodný deň pamiatok a historických sídiel
Glazovaná keramika
Do galérie Glazovaná keramika boli pridané fotografie.
EXKURZIA
Do galérie EXKURZIA boli pridané fotografie.
Medzinárodný deň hlasu
Bol iniciovaný brazílskymi otorinolaryngológmi v roku 1999 a pripomína sa od roku 2003. Ľudský hlas sa používa na vyjadrenie myšlienok, nápadov, problémov a emócií. Je nevyhnutnou súčasťou mnohých povolaní a spoločenských aktivít. Svetový deň je oslavou hlasu a jeho cieľom je uvedomenie si jeho dôležitosti a zlepšenie starostlivosti o hlas technikami ako je správny príjem vody, minimalizácia zneužívania hlasu, vyhýbanie sa pasívnemu fajčeniu a iných škodlivých vplyvov.
Na hodine Histórie
Do galérie Na hodine Histórie boli pridané fotografie.
Na hodine vlastivedy
Do galérie Na hodine vlastivedy boli pridané fotografie.
Plazmatické výboje
Naši žiaci 8. ročníka Tomáš Dusík a Adam Gabriš urobili pokus z fyziky,Plazmaticke výboje .
Video nájdete na Youtube : https://www.youtube.com/watch?v=a-RdHkcRWT4&feature=youtu.be
Svetový deň informovanosti o autizme
Svetový deň informovanosti o autizme
2. apríl je Organizáciou spojených národov (OSN) od roku 2009 vyhlásený za Svetový deň informovanosti o autizme. Pri tejto príležitosti sa takmer všetky významné budovy sveta vysvietia na modro, ako zvýraznenie problematiku autizmu a nutnosti ju riešiť. Tento rok na modro bude v rámci projektu Light It Up Blue! vysvietený napríklad Empire state building, Opera v Sydney, Kingdom Tower, CN Tower, či budova maďarského parlamentu a Niagarské vodopády.
Cieľom celého podujatia je upriamiť pozornosť na tému autizmu a informovať o ňom širokú verejnosť.
Medzinárodný deň Rómov
Medzinárodný deň Rómov
Medzinárodný deň Rómov pripadá na 8. apríl. Tento deň si Rómovia pripomínajú ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov na svojom I. kongrese sa zišli Rómovia zo 14 krajín v dňoch 8.- 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Účastníci stretnutia založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu - Internacional Rromani Union (IRU). Medzinárodnú rómsku úniu - Maškarthemutňi romaňi khetaňiben. Odmietli označenie cigán (Zigeuner, Gitanos, Gypsies) ako nie-rómske, ktorým ich označujú ne-Rómovia. Požiadali medzinárodné organizácie o rešpektovanie svojho vlastného (etnického) mena Róm/Rómovia. Prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu k Indii a prijali rómsku vlajku a hymnu.
Jarná vychádzka na Ahoj
Do galérie Jarná vychádzka na Ahoj boli pridané fotografie.
Apríl - mesiac lesov
Apríl je u nás od roku 1952 oslavovaný aj ako mesiac lesov. Rok 2011 je významný v tom, že ho OSN za Medzinárodný rok lesov 2011. Hlavný slogan: „Lesy pre ľudí" kladie akcent na prepojenie človeka s lesom, pričom zvýrazňuje dôležitú úlohu človeka pri ochrane a udržateľnom rozvoji lesov. Lesy na Slovensku pokrývajú plochu okolo 2 miliónov hektárov, čo je približne 42% rozlohy Slovenska. Z hľadiska štruktúry sú u nás najviac zastúpené listnaté lesy (50 %), ihličnaté (31 %) a zmiešané (19 %).
Lesy majú pre nás veľmi dôležité funkcie, pričom rozlišujeme produkčné a mimoprodukčné funkcie lesa. Pod produkčnou funkciou lesa rozumieme produkciu dreva a ostatných lesných produktov. Mimoprodukčnými funkciami lesov sú ekologické funkcie (pôdoochranná, vodohospodárska a klimatická funkcia) a spoločenské funkcie (zdravotná, kultúrna, rekreačná, prírodoochranná a vodoochranná funkcia).
Každoročne sa v mesiaci apríl v prírode zvyšuje nebezpečenstvo vzniku požiarov. Dlhodobo najčastejšími príčinami vzniku požiarov v tomto období sú vypaľovanie suchej trávy a porastov, spaľovanie lístia a iných organických zvyškov po jarnom upratovaní, ako aj nedisciplinovanosť a neopatrnosť návštevníkov lesa pri zakladaní ohňa v prírode.
Podľa § 14 ods. 2, písm. a) až c) zákona NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov fyzická osoba nesmie
a) fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru,
b) vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov,
c) zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu.
Medzinárodný deň detskej knihy.
V stredu 2. 4. si pripomíname deň narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena, ktorý sa zároveň stal Medzinárodným dňom detskej knihy.
Andersen počas svojho tvorivého obdobia napísal viac ako 150 rozprávok, napr. Dievčatko so zápalkami, Škaredé káčatko, Princezná na hrášku či Snehová kráľovná. Fantázia mu často ponúkla únik z neľahkej reality. Vďaka svojej originálnosti sa stal jedným z najvýznamnejších rozprávkarov v dejinách. Na jeho počesť je v Kodani socha morskej víly, pretože rozprávka Malá morská víla patrí k najznámejším rozprávkam na svete.
Týždeň slovenských knižníc
Navštívte knižnicu.
Svetový deň bez počítača
Dnes je Svetový deň bez počítača. Dokážete to?
Svetový deň divadla
Medzinárodný divadelný inštitút (ITI) - celosvetová mimovládna divadelná organizácia s prepojením na UNESCO - inicioval v roku 1962 prvý Svetový deň divadla pri príležitosti otvorenia Divadla národov v Paríži. Odvtedy každý rok ITI požiada jednu z výrazných osobností dramatického umenia o posolstvo k 27. marcu, ktorý je Svetovým dňom divadla. Prvým autorom posolstva bol Jean Cocteau. Tento rok prijal túto úlohu americký herec John Malkovich. Jeho posolstvo nám poskytol Divadelný ústav.
Deň zápasu za ľudské práva
Deň zápasu za ľudské práva je vyhlásený za pamätný deň zákonom č. 241/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších právnych predpisov. Pamätný deň 25. marec 1988 utkvel v pamäti mnohým ľuďom ako deň, keď sa konala tzv. „sviečková manifestácia“. V tento deň sa zišlo na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave veľa ľudí. Títo ľudia držali v rukách zapálenú sviečku a demonštrovali najmä proti nedodržiavaniu ľudských práv, predovšetkým náboženskej slobody, dodržiavanie občianskych práv vo vtedajšom Československu.
Ľudské práva majú svoj počiatok od nepamäti v stáročiach pred naším letopočtom. Každý štát by mal predchádzať ich porušovaniu a garantovať ich dodržiavanie. Predovšetkým za istý posun v oblasti ľudských práv je možné považovať najmä to, že ochrana ľudských práv prešla zo suverenity štátov na medzinárodnú úroveň. Existuje univerzálny systém ochrany ľudských práv, ktorý je budovaný po dlhé roky v rámci OSN. Základ pri ochrane ľudských práv tvoria normatívne dokumenty ako: Charta Organizácie spojených národov, Všeobecná deklarácia ľudských práv, Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach, Medzinárodný pakt o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, iné dohovory (napríklad Dohovor proti mučeniu a inému krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu a trestaniu, Dohovor o rovnakom odmeňovaní mužov a žien za prácu rovnakej hodnoty, Dohovor o zrušení nútenej práce a atď.)Dnes už sa nad samotným pojmom ľudské práva ani nezamýšľame. Chápeme ich ako súčasť každého právneho štátu. Predovšetkým po II. svetovej vojne sa začali vytvárať univerzálne a aj regionálne systémy ochrany ľudských práv. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva je tiež súčasťou celosvetovo pôsobiacich organizácii, ktoré boli vybudované za účelom ochrany týchto práv. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva bolo zriadené zákonom Národnej rady Slovenskej republiky č. 308/1993 Z.z. o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva s účinnosťou od 1. januára 1994. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva si uvedomuje, že ľudské práva sú veľmi dôležité a dbá na ich dodržiavanie. Do právomoci strediska patrí predovšetkým komplexné pôsobenie v oblasti ľudských práv a základných slobôd, vrátane práv dieťaťa.
Svetový deň vody
V roku 2014 OSN v úzkej spolupráci s členskými krajinami a ďalšími zainteresovanými organizáciami zameria svoju pozornosť na prepojenie vody a výrobu energie. Svetový deň vody 2014 sa zameriava na podporu vytvárania politických nástrojov a prierezových rámcových projektov či aktivít prepájajúcich rôzne sektory, ktoré povedú k energetickej bezpečnosti a k udržateľnému užívaniu vodných zdrojov v rámci udržateľnej ekonomiky.
Svetový deň vody - Tento deň bol vyhlásený ako Deň vody v roku 1992 Valným zhromaždením OSN na Konferencii v brazílskom meste Rio de Janeiro. Svetový deň vody sa teda oslavuje počnúc rokom 1993 v súlade s odporučeniami Konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji. Členské krajiny boli vyzvané, aby tento deň venovali konkrétnym aktivitám, ktoré podporia informovanosť verejnosti o nenahraditeľnom význame vody - napríklad organizovaním konferencií, okrúhlych stolov, seminárov a výstav zameraných na ochranu tejto tekutiny a jej zdrojov a uplatňovanie odporúčaní Agendy 21. - Akčný program UNCED - na Konferencii OSN k životnému prostrediu a rozvoju z júna 1992 v Riu de Janeiro a vytýčili konkrétne aktivity na úrovni svojho štátu. Medzinárodný deň tuleňov - Medzinárodný deň tuleňov pripomína od roku 1982. V tento deň mnohé mestá, zoologické záhrady a akvária organizujú špeciálne programy, činnosti a demonštrácie s cieľom upozorniť na krutosť lovu tuleňov. Tieto protesty vychádzajú z presvedčenia, že ročné zabitie tuleňov v Kanade je brutálne a zbytočné. Výsledkom rastúceho medzinárodného odporu je zákaz obchodu s výrobkami z tuleňov v mnohých krajinách.
Svetový deň zdravého spánku
Svetový deň zdravého spánku - Svetový deň zdravého spánku bol vyhlásený v roku 2001 Medzinárodnou nadáciou pre duševné zdravie a neurológiu (IFMHN). Ľudia trpiaci nespavosťou sú náchylnejší na ischemickú chorobu srdca, trpia bolesťami hlavy, depresiami, podliehajú závislosti od alkoholu a ďalších drog. Tento deň je určený na oslavu spánku a jeho cieľom je znížiť problémy so spánkom prostredníctvom lepšej prevencie a riešení porúch spánku.
Medzinárodný deň lesov
Medzinárodný deň lesov - Svetový deň lesov vznikol na 23. Valnom zhromaždení Európskej poľnohospodárskej konfederácii (ECA) a je iniciovaný od roku 1971 Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Tento deň sa slávi pri príležitosti jesennej rovnodennosti na južnej pologuli a jarnej rovnodennosti na severnej pologuli. Cieľom je vytvorenie povedomia o význame, prínose a hodnotách lesov. Lesy tvoria elementárnu úlohu pre životné prostredie na Zemi. Sú nenahraditeľné, a preto si ich musíme chrániť.