V roku 1836 sa uskutočnil výlet na Devín, kde Ľudovít prijal slovanské meno Velislav. Na poľovačke v decembri 1855 sa pri pokuse o preskočenie potoka neďaleko Modry nešťastne postrelil. Na následky tohto zranenia v januári zomrel. Vzdal sa lásky k Márii Pospíšilovej, lebo svoj osud spojil s osudom slovenského národa.
České a slovenské snahy vymaniť sa spod tútorstva Viedne a Budapešti získali v priebehu prvej svetovej vojny reálnu šancu na realizáciu - čo pre Slovensko znamenalo zabrániť definitívnemu zániku národného bytia. Keďže v dôsledku mnohoročnej tvrdej maďarizácie bolo na Slovensku málo vzdelaných ľudí so slovenským národným povedomím, optimálnym bolo spojenie síl s národnými a politickými predstaviteľmi z českých krajín. Túto česko-slovenskú (čs.) orientáciu, ktorej priekopníkom bol následne prvý prezident ČSR Tomáš Garrique Masaryk, si postupne osvojili aj vedúci slovenskí politickí predstavitelia v zahraničí i doma. Uvedená idea sa presadila aj v rozhodujúcich centrách svetovej politiky.
V júni až v septembri 1918 postupne Francúzsko, Veľká Británia, USA a Japonsko uznali za oficiálneho predstaviteľa budúceho Česko-Slovenska zahraničný čs. vrcholný orgán odboja, Česko-slovenskú národnú radu (ČSNR), založenú už vo februári 1916 v Paríži. Predstaviteľmi ČSNR boli T. G. Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik, a ich diplomatické úsilie účinne podporovali vojenské úspechy čs. légií.
Téma 2: Moja skúsenosť s lektorom (propagačná hodina)
- Titulok: Modelová vyučovacia hodina s Planétou vedomostí
Prečo som sa rozhodla využiť ponuku na propagačnú hodinu a pozvať lektora? Digitálny vzdelávací obsah Planétu vedomostí aktívne využívam na hodinách angličtiny ako u druhákov, tak u šiestakov, ôsmakov a dokonca aj v špeciálnej triede pre žiakov s poruchami učenia. Tých atraktívnosť portálu zaujala najviac a pomáha im ľahšie zvládať jazyk. Úlohy samozrejme vyberám a prispôsobujem ich možnostiam a schopnostiam. Šiestakov som prihlásila do súťaže, nakoľko sú rovnako ako ja nadšení Planétou vedomostí a využívaním jej digitálneho obsahu. A keďže vedomostí nikdy nie je dosť, rozhodli sme sa, že využijeme aj túto možnosť k získaniu nových informácií o práci s portálom. A neľutujeme!!!
V pondelok 19. 10. 2015 sme na našej škole F. E. Scherera v Piešťanoch s radosťou a veľkým očakávaním privítali pani lektorku Mgr. Nikoletu Vankovú z Trnavy. Modelové hodiny odprezentovala v 4. ročníku u p. uč. Mgr. Sidónie Podhradskej a v 6. ročníku u mňa, Mgr. Moniky Rotákovej, za prítomnosti kolegyne Mgr. Martiny Pechovej, nakoľko sme sa všetky tri zúčastnili školenia EnglishOne. No a nechýbala ani pani riaditeľka PaedDr. Gizela Talačová, ktorej sa to veľmi páčilo a plne nás vo všetkom podporuje. Pani Vanková je nesmierne milá bezprostredná osoba, dokonale pripravená a pohotová. Všetkých nás zaujala prirodzeným vystupovaním, krásnym hlasom a neskutočnou angličtinou. Hneď by sme ju brali za kolegyňu a deti za učiteľku. Obe hodiny prebehli v príjemnej a vysoko tvorivej atmosfére.
Šiestaci sa učili o počasí, zopakovali si dni v týždni, naučili sa nové výrazy, pracovali s digitálnym obsahom Planéta vedomostí a množstvom prefotených materíálov. Dostali domácu úlohu a boli ochotní pracovať aj cez prestávku, pretože čas bežal akosi prirýchlo.
Štvrtáci sa učili o zvieratkách, vyskúšali si prácu s digitálnym obsahom, zahrali sa hru s perfektne pripravenými tabuľkami, taktiež pracovali s množstvom prefoteného materiálu a tiež dostali domácu úlohu, ktorej sa tešili.
Čo vari ešte dodať? Niet nad spokojných žiakov a ešte spokojnejších učiteľov.
Srdečná vďaka!
Mgr. Monika Rotáková, ZŠ F. E. Scherera, E. F. Scherera 40, Piešťany
Obchodovanie s ľuďmi je získavanie, preprava, ukrývanie alebo prijímanie ľudí s cieľom ich zneužívania. Toto obchodovanie zahŕňa používanie nelegálnych prostriedkov ako sú hrozby alebo použitie sily alebo iných foriem donucovania, zneužívanie, podvod, klamanie, zneužívanie moci alebo stavu núdze.
Zneužívanie zahŕňa nútenie ľudí do prostitúcie alebo inej formy sexuálneho zneužívania, nútenej práce alebo služieb, otroctva alebo stavu podobného otroctvu, nevoľníctva alebo odobratia orgánov. V prípade detí zneužívanie môže zahŕňat tiež nezákonnú medzinárodnú adopciu, obchodovanie kvôli predčasnému manželstvu, získavanie s cieľom detských vojakov, na žobranie alebo šport (ako sú detskí žokeji na ťavách alebo futbaloví hráči).
Základná škola F. E. Scherera Piešťany sa zapája do tretieho ročníka súťaže Hovoríme o jedle. Má vypracovaný plán ako predchádzať obezite u detí v ZŠ a PREVENCIU OBEZITY U ŽIAKOV . Škola má podpísanú zmluvu s firmou Plantex Veselé, ktorá nám dodáva jablká a jablkovú šťavu pre žiakov celoročne. V septembri sme ukončili projekt „Školské mlieko“ pre MŠ a opäť zapojíme aj žiakov ZŠ do tohoto projektu. Na Svetový deň výživy organizuje školská jedáleň pre MŠ Scherera ochutnávku zdravých nátierok pre rodičov - 15.10.2015 o 15,00 hod. Pre žiakov školy sa 15.10.2015 uskutoční výchovný koncert na tému „DOKTOR ZDRAVIE“. Školská potravinová politika v našich školách znamená, že sa dodržiavajú všetky všeobecne záväzné predpisy, ako sú zásady pre zostavovanie jedálnych lístkov, a odporúčané výživové dávky, pretransformované cez normy do jedálnych lístkov a s primeraným akceptovaním návrhov, pripomienok a osobitostí stravovania v rodinách detí a ich stravovacích návykov. Určité doplnky, spestrenie môžu priniesť projekty, ktoré sa v školách realizujú, napríklad projekt " Zdravie v školách ," ktorý realizujeme od roku 1994 .
Škola je umiestnená v modernej budove, ktorá poskytuje žiakom príjemné zázemie a podmienky pre kvalitné vyučovanie a záujmové aktivity. Budova je umiestnená na sídlisku Adama Trajana, v blízkosti školy je zimní štadión , cyklistický chodník a Sľňava. V športovom areály školy žiaci majú možnosť absolvovať hodiny telesnej výchovy i voľno časové aktivity pri činnosti školského klubu detí (korčuľovanie ,bicyklovanie ). Na škole je CVČ kde žiaci navštevujú rôzne záujmové krúžky. V našej škole je predpokladom pre úspešnú prácu žiakov plné rešpektovanie ich individuálnych potrieb . Na škole pracujú kvalifikovaní pedagogickí zamestnanci , špeciálni pedagógovia , vychovávateľky, výchovný poradca a asistentky učiteľa .Kmeňové triedy a odborné učebne sú dobre vybavené pre kvalitné vyučovanie žiakov. Škola má telocvičňu, cvičnú kuchyňu, školskú dielňu, počítačové učebne a iné odborné učebne.
V októbri vo všetkých triedach v rámci predmetov OBN a BIO jednoduchou a nenásilnou formou budú oboznamovať žiakov so základmi zdravej výživy, žiaci si sami vyskúšajú prípravu jednoduchého a zdravého jedla .Na hodinách varenia . Poruchy prijímania potravy – anorexia a bulímia .
Celoroční projekt „Čisté zuby každý deň, zdravé zuby celý rok“
I. stupeň základnej školy . Tento projekt je zameraný na správnou starostlivosť o detský chrup, prevenciu zubného kazu a ďalších ochorení dutiny ústnej. Jednoduchou formou sa žiaci zoznámia so správnou technikou čistenia zubov, pozvaná zubná lekárka žiakom vysvetlí dôležitosť starostlivosti o zuby . Pretože práve u žiakov z menej podnetného sociálneho prostredia sa veľmi často vyskytuje nedostatočná starostlivosť o zuby , zanedbávanie ústnej hygieny a následne vysoká kazivosť zubov. U žiakov bude prebiehať pravidelný nácvik správneho čistenia zubov , neskôr budú prebiehať náhodné kontroly .
Jednorazové akcie – časový harmonogram :
Nástenné noviny v triede – september
Besedy na tému „Obezita a zdravá výživa“- október
Výtvarná súťaž „Viem čo jem“ - november
Deň v telocvične „Športujem a drogy neberiem“ - december
Turnaj v stolnom tenise – január
Výukový program „Čo máme na tanieri“ - február
Výtvarná súťaž „Šport ÁNO, alkohol a fajčenie NIE“- marec
Turnaj vo vybíjanej „Športom proti nude“ -apríl
Turistický výlet „Kilometre pre zdravie“ - máj
Deň zdravia, príprava zdravého pokrmu, preventívne aktivity - máj
Deň detí „Deň plný prekvapení“ - jún
Ďalšie akcie :
Plavecký výcvik
Výcvik na dopravnom ihrisku
Lyžiarsky kurz v rámci preventívneho programu
Divadelné predstavenia
Zber gaštanov a odpadového papiera
Beseda o drogovej problematike – p. Husárová
Záujmové krúžky , ktoré ponúka škola ,CVČ pri ZŠ F. E. Scherera Piešťany a ŠKD .
Naša škola má vypracovaný Školský vzdelávací program pod názvom „Zdravá škola- zdravé deti“, ktorý realizujeme od roku 2008. Talačová
Cieľ aktivity: Cieľom súťažno-vzdelávacej aktivity je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť detí, mládeže a dospelých pri budovaní spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a vhodného životného štýlu, schopnosti prevziať zodpovednosť za svoje zdravie, povedomia o význame potravín pri podpore regionálneho rozvoja, zamestnanosti a ochrane životného prostredia.
Cieľová skupina: Hlavnou cieľovou skupinou sú deti a učitelia základných škôl so sídlom v Slovenskej republike.
Spôsob realizácie aktivity:
V rámci každého dňa v týždni „Hovorme o jedle“ budú vyhlásené denné témy so zameraním na potraviny a výživu – témy sa budú týkať konkrétnej potravinovej skupiny (podľa potravinovej pyramídy) a základných zručností a vedomostí v oblasti kvality a bezpečnosti potravín a zdravej výživy.
Úlohou žiakov a učiteľov základných škôl bude vymyslieť a zrealizovať rôzne aktivity v rámci školy k stanoveným denným témam. Následne zo zrealizovaných aktivít k vybranej dennej téme pripravia súťažný príspevok v ľubovoľnom formáte, napr. elektronická prezentácia, fotopríbeh, informačné plagáty, krátke video a pod.
Každá škola sa môže zapojiť do súťaže v rámci každej stanovenej dennej témy. Každá denná téma bude hodnotená samostatne.
Hľadáme nápady, ktoré kreatívne a inovatívne zachytávajú problematiku stanovenej dennej témy, s dôrazom na význam rôznorodej a vyváženej stravy a pôvod potravín.
Kritériami pri hodnotení budú kreativita, inovatívnosť a úroveň spracovaných textov.
Na podporu aktivít v priebehu týždňa „Hovorme o jedle“ budú pre školy pripravené a na internetovom portáli k projektu voľne dostupné pracovné listy, prezentácie, krátke popisy, odkazy a iné, ktoré budú užitočným návodom a inšpiráciou pre aktivity zapojených škôl.
Školy, ktoré sa zapoja do týždňa „Hovorme o jedle“ budú hrať o finančné poukazy na kúpu vecných cien podľa vlastného výberu, ktoré budú slúžiť pre potreby školy na vzdelávanie o potravinách a výžive.
Súťažné príspevky ďalej poslúžia na inšpiráciu k vzdelávaniu o potravinách a výžive aj iným žiakom a učiteľom a budú dobrým príkladom pre nasledovanie aj pre ostatné základné školy na Slovensku.
Ďalšie plánované sprievodné aktivity v rámci týždňa „Hovorme o jedle“
Odborné exkurzie:
Cieľ aktivity: V súčasnosti sa často stáva, že deti nevedia odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré každodenne konzumujú. Veľmi málo vedia aj o sezónnosti jednotlivých poľnohospodárskych produktoch a potravín. Cieľom odbornej exkurzie je ukázať deťom prvovýrobné prevádzky, farmy a spracovateľské potravinárske podniky a poskytnúť im množstvo zaujímavých informácií o pestovaní poľnohospodárskych plodín, chove hospodárskych zvierat, vyrábanej potravine, spracovaných surovinách, spôsobe ich spracovania, bezpečnosti potravinárskej prevádzky, prednosti konzumácie lokálnych potravín, sezónnosti potravín atď.
Cieľová skupina: hlavnou cieľovou skupinou sú žiaci základných škôl a stredných škôl na celom území SR
Spôsob a miesto realizácie aktivity: prostredníctvom spolupráce s domácimi prvovýrobcami, spracovateľmi a výrobcami potravín priamo v ich prevádzkových priestoroch
Doprava: Škola si dopravu zabezpečí vo vlastnej réžii
Čo zabezpečuje prvovýrobca, spracovateľ a výrobca potravín, ktorí o spoločnú aktivitu prejaví záujem:
pre účastníkov exkurzie pripraví prezentáciu podľa vyššie uvedeného cieľa aktivity,
podľa možností zabezpečí ukážku časti prípadne celej prevádzky.
Po dohode s prvovýrobcom, spracovateľom a výrobcom potravín budú prezentácie k odborným exkurziám uverejnené na internetovom portáli k projektu. Tým sa umožní „virtuálna exkurzia“ aj ďalším záujemcom zo strany škôl, ktorí sa do podnikov z dôvodu obmedzených možností nedostali.
Praktické odborné exkurzie:
Cieľ: V súčasnosti sa často stáva, že deti nevedia odkiaľ pochádzajú potraviny, ktoré každodenne konzumujú. Čoraz menej vedia o tom, ako sa potraviny vyrábajú. Mladšie generácie postupne strácajú cenné vedomosti a zručnosti potrebné na prevzatie aktívnej kontroly nad tým, čo jedia. Cieľom praktickej odbornej exkurzie je poskytnúť žiakom II. stupňa základných škôl možnosť dozvedieť sa množstvo zaujímavých informácií o našej základnej potravine - o chlebe (suroviny z ktorých sa vyrába, spôsob výroby, druhy, vlastnosti atď.), vidieť ako funguje pekárska alebo cukrárska výroba a vyskúšať si prípravu chleba a pečiva, prípadne iných pekárskych alebo cukrárskych výrobkov, pod vedením majstrov odbornej výchovy pôsobiacich na stredných odborných školách zameraných na vzdelávanie v oblasti pekárstva a cukrárstva.
Cieľová skupina: Hlavnou cieľovou skupinou sú žiaci II. stupňa základných škôl na celom území SR
Spôsob a miesto realizácie aktivity: Prostredníctvom spolupráce so strednými odbornými školami, pričom na zabezpečenie aktivity budú využité priestory strednej odbornej školy.
Doprava: Základná škola, ktorá prejaví záujem o praktickú odbornú exkurziu si dopravu zabezpečí vo vlastnej réžii.
Čo zabezpečuje stredná odborná škola, ktorá o spoločnú aktivitu prejaví záujem:
pripraví prezentáciu podľa vyššie uvedeného cieľa aktivity,
zabezpečí praktické ukážky výroby a možnosť praktického vyskúšania si výroby potravín pre účastníkov praktickej odbornej exkurzie podľa vyššie uvedeného cieľa aktivity.
Po dohode so strednými odbornými školami budú prezentácie k praktickým odborným exkurziám uverejnené na internetovom portáli k projektu. Tým sa umožní „virtuálna exkurzia“ aj ďalším záujemcom zo strany základných škôl, ktorí sa do stredných odborných škôl z dôvodu obmedzených možností nedostali.
Mesiac október je venovaný seniorom. Žiaci urobte radosť svojím starým rodičom.
1. október – Medzinárodný deň starších ľudí
Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vyhlásilo 1. október za „Medzinárodný deň starších ľudí“ v rezolúcii 45/106 dňa 14. decembra 1990. Medzinárodný deň starších ľudí si pripomíname už 20. rok. Dôvodom bola neutešená správa o demografickom vývoji, ktorá skonštatovala, že populácia starne. Starnutie populácie so sebou prináša významné hospodárske a sociálne výzvy, tak pre vyspelé ako aj rozvíjajúce sa krajiny.
Svetová zdravotnícka organizácia definuje zdravé starnutie ako proces chopenia sa optimalizácie príležitostí pre fyzickú, sociálnu a duševnú pohodu počas celého života tak, aby sa predlžovala očakávaná dĺžka života prežitého v zdraví. Snaha minimalizovať negatívne a podporiť pozitívne vplyvy na organizmus nachádza svoj výraz v celoživotnej príprave na starnutie, ktorej cieľom je pripraviť jedinca na aktívnu starobu, pokiaľ možno v dobrom zdraví, v tvorivej pohode, v dôstojnom prostredí a sociálnom zabezpečení.Dlhodobá príprava prebieha počas celého života človeka. Tvorí súčasť výchovy k manželstvu a rodičovstvu, zdravotnej výchovy, ale aj občianskej a etickej výchovy na školách a premieta sa do primeraných postojov k starnutiu a staršej generácii. Príliš skorý odchod do dôchodku môže pôsobiť negatívne na kvalitu života, zdravotný stav a očakávanú dĺžku života. Na druhej strane prechod do dôchodku by mal byť postupný, so skracovaním pracovnej doby a preradením na menej exponované miesto, adekvátne vzdelaniu a zdravotnému stavu pracovníka. Zdravie starších ľudí ohrozujú najmä choroby srdca a ciev, nádory, rednutie kostí, úrazy najčastejšie spôsobené pádmi a rôzne psychické poruchy.Úcta k starším by mala byť samozrejmosťou či už v rodine, na pracovisku alebo v dopravných prostriedkoch, jednoducho všade. Starší človek je predovšetkým skúsený človek. Svojimi životnými skúsenosťami a cennými radami môže obohatiť život rodiny a byť jej oporou a príkladom.
dovoľte mi poďakovať sa Vám za Váš aktívny prístup pri zapojení sa do pilotného ročníka kampane „Do školy na bicykli“.
Vaše reakcie, zorganizované podujatia, pripomienky a námety sú pre nás pre všetkých príjemným povzbudením pri trvalom presadzovaní bicykla ako zdravého a ekologického každodenného dopravného prostriedku u našej najmladšej generácie, detí a mládeže v školskom veku.
Budem Vám veľmi povďačný, keď nám v rámci svojich možností pošlete čo najviac obrazových a slovných informácií o Vami uskutočnených podujatiach.
Na základe Vašich podnetov a skúseností chceme nastaviť nielen optimálne podmienky budúcoročného prvého celoslovenského ročníka „Do školy na bicykli 2016“, ale chceme ich predovšetkým využiť pre podporu rozšírenia kvalitnej dopravnej výchovy detí a mládeže so zameraním na širšie využívanie bicykla ako plnohodnotného a bezpečného dopravného prostriedku, ako aj podpory výstavby bezpečnej cyklistickej infraštruktúry v slovenských obciach a mestách.
Vopred Vám ďakujem za Vašu ochotu, ústretovosť a spoluprácu.
S cyklopozdravom.
Ing. Peter K l u č k a
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
V rámci Svetového dňa srdca sa v posledných rokoch na Slovensku organizuje kampaň MOST (Mesiac O Srdcových Témach). Srdcovou témou sú kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sú v našej krajine na prvých miestach v príčinách predčasných úmrtí. Kampaň sa venuje prevencii srdcovocievnych ochorení, znižovaniu výskytu rizikových faktorov životného štýlu, ktoré spúšťajú choroby srdca a ciev. Realizuje sa pod záštitou Slovenskej Nadácie Srdca a Regionálnych úradov verejného zdravotníctva v každom okresnom meste.
Kampaň MOST 2017
29.september je Svetovým dňom srdca, ktorý vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia. Dňa 26.septembra sa na celom Slovensku konajú edukačné a sprievodné akcie na podporu primárnej a sekundárnej prevencie srdcovocievnych ochorení. Cieľom týchto aktivít je informovať verejnosť o závažnosti kardiovaskulárnych ochorení, o ich rizikových faktoroch a nevyhnutnosti a zároveň možnostiach prevencie. Táto kampaň propaguje Kód zdravého života, čo je ľahko zapamätateľným smerovníkom pre individuálnu prevenciu srdcovocievnych ochorení.
KÓD ZDRAVÉHO ŽIVOTA
0-30-5-120/80
• „ 0 „ znamená nulový počet cigariet, teda nefajčenie
• „ 30 „ znamená 30 minút aeróbnej aktivity – pohybu denne, mimo bežných prác alebo činností
• „ 5 „ znamená 5 mmol/l a menej hladiny cholesterolu v krvi
• „ 120/80 „ optimálny krvný tlak
Medzi najčastejšie srdcovocievne ochorenia patria: vysoký tlak krvi, ischemická choroba srdca, cievne choroby mozgu, kŕčové žily. Pri vzniku týchto ochorení majú veľký vplyv rizikové faktory (RF), ktoré delíme na ovplyvniteľné a neovplyvniteľné. Nebezpečenstvo ovplyvniteľných rizikových faktorov je v tom, že ich prítomnosť nebolí a my nevieme o ich prítomnosti. Z toho dôvodu je potrebné poznať ich a predchádzať im.
• NEOVPLYVNITEĽNÉ RF – sú vek, pohlavie, genetická dispozícia, rasa.
• OVPLYVNITEĽNÉ RIZIKOVÉ FAKTORY – ich výskyt a mieru môžeme znížiť na želateľnú a menej nebezpečnú hranicu najmä zmenou životného štýlu. Ide o nesprávnu výživu, nedostatočnú fyzickú aktivitu a fajčenie.
Dnes do školy prišiel pán primátor Miloš Tamajka, M.B.A. privítať prvákov . Priniesol im na pamiatku knižku "Daj ma mamička do školy" a žiacku knižku pre prvákom. V mene rodičov a prvákov našej školy veľmi pekne ďakujeme. Talačová
Európskemu týždňu mobility (ETM) patrí na celom svete termín od 16. do 22. septembra.
Každoročne sa tak deje z iniciatívy Európskej komisie (EK). Samosprávy majú príležitosť zapojiť sa spolu s participujúcimi organizáciami a inštitúciami pôsobiacimi na území miest do najväčšej a najrozšírenejšej kampane na svete na podporu trvalo udržateľnej mobility v mestách. Na Slovensku koordinuje aj v tomto roku program na národnej úrovni rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia SR - Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Cieľom kampane je povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility, aby vyzvali svojich obyvateľov využívať pre prepravu multimodálnu dopravu (peši, bicyklom či hromadnou dopravou) ako alternatívu osobnej motorovej dopravy. Motto aktuálnej kampane 2015 je „Choose. Change. Combine“ / „Vyber. Zmeň. Kombinuj".
Samosprávy, ktoré sa zapoja do realizácie kampane si môžu vybrať z troch okruhov aktivít:
aktivity súvisiace s multimodalitou a udržateľnou dopravou,
implementácia jedného alebo viacerých permanentných opatrení (napr. vybudovanie pruhu pre cyklistov, rozšírenie chodníkov,...),
zapojenie sa do Dňa bez áut (22. september) a vyčlenenie jednej či viacerých zón výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu.
EÚ plánuje na september Európsky týždeň športu, s cieľom podporiť šport a pohyb
Brusel 11. júna 2014 (TASR/HSP)
Takmer 60 percent občanov EÚ sa nikdy alebo len zriedka venuje pohybovej aktivite či športu
Európska komisárka zodpovedná za oblasť športu Andrulla Vasiliová dnes predstavila plány týkajúce sa prvého Európskeho týždňa športu, ktorý sa uskutoční v septembri 2015. Cieľom podujatia je podporovať pohyb a šport na všetkých úrovniach.
Z najnovšieho prieskumu Eurobarometer o športe a fyzickej aktivite vyplýva, že takmer 60 percent občanov EÚ sa nikdy alebo len zriedka venuje pohybovej aktivite či športu. Očakáva sa, že Európska komisia (EK) poskytne finančné prostriedky na Európsky týždeň športu z programu Erasmus+, čo je nový európsky program pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport.
“Výsledky prieskumu Eurobarometer naznačili, že treba prijať opatrenia a presvedčiť ľudí, aby sa radšej než oddychu na sedačke venovali športu alebo fyzickej aktivite. Má to kľúčový význam, a to nielen z hľadiska zdravia a celkovej kvality života, ale aj z hľadiska značných ekonomických nákladov, ktoré prináša fyzická nečinnosť,” upozornila Vasiliová v správe pre médiá.
Počas Európskeho týždňa športu bude EK koordinovať podujatia a aktivity v celej Európe. Organizáciám, ktoré sa budú podieľať na dosahovaní cieľov tejto iniciatívy, poskytne exekutíva EÚ usmernenia a značku “Európsky týždeň športu”.
Komisia bude takisto podporovať aktivity na zvyšovanie povedomia na vnútroštátnej úrovni a želá si, aby členské štáty zapojili do organizácie podujatí regionálne aj miestne subjekty.
“Naším cieľom je úžasný celoeurópsky zážitok, ktorý pomôže ľuďom zmeniť ich spôsob života a na ktorom sa zároveň zabavia,” spresnila komisárka