Dňa 30. a 31. 10. 2017 od 8,00 hod. do 12,00 hod. je v malej a veľkej telocvični akcia "Športové dopoludnie". Vstup zo zadu do malej telocvične. Treba priniesť športové oblečenie a obutie.
Novinky
Činnosť v CVČ počas jesenných prázdnin:
Program pre rodičov a žiakov
Vážení rodičia môžete používať zadarmo program www.bez kriedy.sk a pre Vaše deti www.komensky.sk
Imatrikulácia prvákov
Do galérie Imatrikulácia prvákov boli pridané fotografie.
Exkurzia do Levíc - 8., 6. a 5. ročník
Do galérie Exkurzia do Levíc - 8., 6. a 5. ročník boli pridané fotografie.
Exkurzia 6. triedy do Levoče
Do galérie Exkurzia 6. triedy do Levoče boli pridané fotografie.
Program pre rodičov a pre žiakov
Važení rodičia na internete je možné zadarmo pracovať na www. bez kriedy.ska pre Vaše deti www.komensky.sk
Vyhodnotenie zberu gaštanov
Medzinárodný deň stromov 20.10.Stromy v 3 D.
Imatrikulácia prvákov
Dobrý deň pani riaditeľka a kolektív učiteľov,
som potešený, že som žiakom – prvákom, mohol odovzdať darček mesta Piešťany.
Prajem Vám a všetkým pevné zdravie a ďakujem veľmi pekne za fotografie.
Martin Valo
zástupca primátora mesta Piešťany
Vychádzka na Bradlo sobota 13.10.2017
Do galérie Vychádzka na Bradlo sobota 13.10.2017 boli pridané fotografie.
Imatrikulácia prvákov
Do galérie Imatrikulácia prvákov boli pridané fotografie.
Oznam pre rodičov
Na Kukučínovej ulici č. 21, vydávajú jódové tabletky pre občanov mesta Piešťan. Doba je od 9,00 do 17,00 hod na základe občianského preukazu.
Medzinárodný deň školských knižníc
24. októbra (o 11 dní)
Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry.
Téma: Deň Milana Rastislava Štefánika
Svetový deň bez aut
Európsky / svetový deň bez áut
22. septemberDeň bez áut sa prvýkrát oslavoval v roku 2000 a je podporovaný Európskou komisiou. Ľudia sú každodenne vystavení hluku, dopravným zápcham a znečistenému ovzdušiu. Cieľom tohto dňa je preto podpora ekologických foriem dopravy ako je pešia, cyklistická a verejná doprava, upozornenie na znečistené životné prostredie automobilmi a následné škodlivé dopady na ľudské zdravie.
Medzinárodný deň mieru a svetový deň vďačnosti
Svetový deň mieru,
inak nazývaný aj Svetový deň pokoja, sa oslavuje od roku 1968 na základe iniciatívy pápeža Pavla VI. z roku 1967. Pápežovo posolstvo sa zverejňuje v decembri predošlého roku.
Medzinárodný deň boja proti chudobe
Dňa 17. októbra si pripomíname Medzinárodný deň boja proti chudobe a Svetový deň výživy.
Oficiálne bol Medzinárodný deň boja proti chudobe uznaný Organizáciou spojených národov v roku 1992. V tento deň sa už v roku 1987 v Paríži vo Francúzsku približne 100 000 ľudí zo všetkých sociálnych vrstiev a z rôznych končín sveta zhromaždilo na Trocadéro na výzvu Josepha Wresinského (1917 – 1988), zakladateľa medzinárodného hnutia ATD Štvrtý svet, na počesť obetí chudoby, hladu, násilia a strachu a s cieľom vyvinúť tlak na štát a spoločnosť, aby zabezpečili rešpektovanie ľudských práv, keďže „kde sú ľudia odsúdení na život v chudobe, tam sú porušované ľudské práva. Zjednotiť sa pre ich dodržiavanie je našou svätou povinnosťou“.
Čo je extrémna chudoba?
Extrémna chudoba je klasifikovaná ako príjem nižší než 1 USD na deň (približne 20 €, alebo 600 Sk mesačne). Z hľadiska príjmu na obyvateľa patria k najchudobnejším krajinám Malavi a Somálsko. Chudobou je najviac zasiahnutá Afrika a južná Ázia. Stupeň chudoby pritom úzko súvisí s úrovňou vzdelania, pretože ľudia, ktorí majú nízke alebo žiadne vzdelanie si len veľmi ťažko hľadajú prácu a nájdu tak pravidelný príjem. Na chudobu však má vplyv aj stupeň demokracie v krajine, hospodárska úroveň krajiny, klimatické zmeny a iné. Chudobu číselne vyjadruje napríklad počet ľudí, ktorí trpia hladom – veď približne každé štyri sekundy umrie od hladu jeden človek.
Ako bojovať proti chudobe?
Boj proti chudobe je kvantifikovaný aj v prvom Miléniovom rozvojovom cieli – do roku 2015 znížiť počet ľudí žijúcich v extrémnej chudobe o polovicu a znížiť o polovicu počet ľudí trpiacich hladom. Jedným zo spôsobov ako sa dá proti chudobe efektívne bojovať, je sprístupniť základné vzdelanie pre všetkých alebo im umožniť absolvovať remeselný kurz, pomôcť im dosiahnuť produktívne zamestnanie a nájsť si primeranú prácu. Keďže chudoba najviac postihuje deti – veď každý večer ide spať hladných až 300 000 detí, je prioritou UNICEF zabezpečiť základné vzdelanie pre všetky deti – chlapcov aj dievčatá. Proti chudobe môže bojovať každý z nás – napríklad podporou vzdelávacích programov v rozvojových krajinách.
Pridajte sa k efektívnej a cielenej pomoci deťom – staňte sa pravidelným prispievateľom Priateľov detí UNICEF. Staňte sa priateľom, ktorý bude na deti myslieť pravidelne a každý mesiac prispeje drobnou čiastkou na programy pomoci.
Priatelia detí UNICEF je neformálne združenie ľudí, ktorí veria v silu spolupatričnosti, ktorí sú presvedčení, že drobné pozitívne skutky každého z nás vyvolajú veľkú zmenu. Pravidelne prispievajú na konto UNICEF, aby umožnili projekty na pomoc deťom plánovať a realizovať. Priateľ detí je darca, ktorý sa rozhodol prispievať v pravidelných mesačných intervaloch, jeho pomoc deťom nie je jednorazová, ale pravidelná.
Pravidelná podpora verejných zbierok je jednou z najefektívnejších foriem podpory programov UNICEF, ktorá pomáha projekty plánovať a realizovať. Je to stabilný zdroj príjmov, ktorý má UNICEF okamžite k dispozícii a vie promptne reagovať na aktuálne požiadavky.
Niektoré verejné zbierky a krízy sú viac medializované a o to jednoduchšie sa verejnosti komunikujú. V zákulisí dennodennej práce UNICEF však prebiehajú tiché, skryté a dlhotrvajúce krízy, ktoré sú v menej atraktívnych krajinách, či zasiahnu menej atraktívne potreby detí, žien a bábätiek. UNICEF je tu a jeho poslanie je, aby pomáhal všade a urobil všetko pre deti.
Práve preto je dobré mať priateľa. Priateľ nám pomáha utíšiť tiché krízy, promptne reagovať v prípade prírodných katastrof, či zmierniť následky vojen a vytvoriť tak bezpečný detský svet. Priatelia vytvárajú „zlatý základ“ potrebný k plánovaniu a realizácii programov UNICEF.
Niekoľko miliónov ľudí na celom svete drobnými, ale pravidelnými darčekmi pre deti potvrdzuje silu a jedinečnosť UNICEF.
Spoločne dokážeme proti chudobe urobiť viac.
Svetový deň potravy (FAO)
Svetový deň potravy – 16. október
BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Je to jeden z medzinárodne uznávaných dní podľa Sve-
tovej zdravotníckej organizácie. Každoročne poukazuje na problematiku globálnej potravinovej
bezpečnosti a nedostatku či dostupnosti potravín vo svete.Deň 16. október ako Svetový deň potravy
alebo Svetový deň výživy sa zapísal do dejín v roku 1979. V ten rok bol vyhlásený na konferencii Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo FAO – Food and Agriculture Organisation of the United.
Vo svete ešte stále existujú obrovské rozdiely, pokým jedni žijú v prepychu a blahobyte, ďalší trpia a zomierajú
od hladu. Svetový deň potravy je uznávaný vo viac ako 150 krajinách po celom svete. V niektorých krajinách
sa venujú najmä problematike nových technológií pri produkcii potravinových surovín, inde riešia základný
problém – nedostatok potravín a hladovanie. V každom prípade extrémy zdraviu neprospievajú, v bohatých
krajinách ide o prejedanie sa a nadmernú konzumáciu potravín, v krajinách tretieho sveta ľudia umierajú kvôli nedostatku jedla. Dopady na zdravie a život človeka sú v oboch prípadoch alarmujúce.
Podľa FAO bola v roku 2009 dosiahnutá kritická hranica miliardy hladujúcich po celom svete v dôsledku rastúcich
cien potravín a finančnej krízy. „Je to tragédia dnešnej modernej doby,“ opísal situáciu generálny riaditeľ FAO
Jacques Diouf.
Štatistiky hovoria, že v súčasnosti žije 17% obyvateľov Európskej únie pod hranicou chudoby. Aj z tohto dôvodu
bol rok 2010 vyhlásený za Európskou komisiou za „Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu“.
S chudobou úzko súvisí nedostatok potravín a fakt, že si ľudia nemôžu dovoliť kupovať kvalitné potraviny a to
sa odráža na ich zdraví. Na Slovensku nemožno hovoriť o hladovaní, avšak téma vyváženej racionálnej stravy
u ľudí zo sociálne slabších rodín je tabu. A nejde len o deti ale aj širokú skupinu dôchodcov a starších ľudí,
ktorí žijú v hmotnej núdzi alebo v chudobe. Slovensko je jednou z krajín, ktoré si pripomínajú Svetový deň
potravy, ľudia by sa mali zamyslieť nad konzumovanou stravou a potravinami neplytvať, no na druhej strane
príliš na ich kvalite nešetriť.
Deň bielej palice
15 októbra
Medzinárodný deň bielej palice
Medzinárodný deň bielej palice - vyhlásila ho Svetová únia nevidiacich (WBU) v roku 1964. Európsky regionálny výbor Svetovej rady pre blaho slepcov na návrh Francúzky Guilly d'Herbemontovej zaviedol bielu palicu ako výhradné označenie pre nevidiacich vo všetkých krajinách. Biela palica, symbol slepoty a slabozrakosti, umožňuje postihnutým pohybovať sa samostatne na verejnom priestranstve.
Imatrikulácia prvákov
Važení rodičia a hostia -
Základná škola – F. E. Scherera, Piešťany si Vás dovoľuje pozvať na slávnostnú
IMATRIKULÁCIU PRVÁKOV
Dňa : 16. októbra 2017 Čas : 15,00 hod. Miesto : 1. trieda
Tešíme sa na Vašu účasť!
Svetový deň potravín