Svetový deň mlieka.
Oslavovať mlieko a neustále zdôrazňovať jeho mimoriadne výživové vlastnosti a význam pre človeka, sa lekári a odborníci z oblasti výživy rozhodli už v roku 1957. Na Svetovej konferencii o výžive vo Švajčiarsku padlo rozhodnutie, že tretí májový utorok sa bude každoročne oslavovať "Svetový deň mlieka". Hlavný zmysel spočíva v potrebe neustále pripomínať verejnosti mimoriadnu biologickú hodnotu mlieka a mliečnych výrobkov a opodstatnenosť ich pravidelnej dennej konzumácie pre udržanie a upevnenie zdravia.
Mlieko patrí k naším základným potravinám od narodenia až po starobu. Súčasťou ľudskej potravy sa stalo s nástupom poľnohospodárskej revolúcie, teda približne pre 10 000 rokmi. Do obdobia II. svetovej vojny bolo považované za najvýživnejšiu potravinu a často aj za liek, o čom svedčilo jeho primenie "biela krv". V súčasnej dobe sa zaraďuje medzi najvýživnejšie a najkomplexnejšie potraviny. Okrem základných živín a príslušnej energie poskytuje ľudskému organizmu mnoho látok, ktoré sa vyznačujú nielen významnými výživovými, funkčnými, ale aj zdravotnými účinkami. Preto ho súčasná veda považuje za funkčnú potravinu.
Nezastupiteľnú úlohu vo výžive má pre obsah plnohodnotných bielkovín, vrátane cenných srvátkových, pretože obsahuje všetky nevyhnutné aminokyseliny. Z 22 známych aminokyselín, je 11 esenciálnych, ktoré si naše telo nevie vytvoriť. Podstatnou zložkou je aj tuk a mliečny cukor, ktoré sú pre nás výborným zdrojom energie. Mlieko nás zásobuje aj bohatou minerálnou výživou. Je najlepším zdrojom vápnika, ktorý sa v organizme zúčastňuje na tvorbe a neskôr na udržiavaní pevnej kostnej hmoty a zubov. Chráni nás pred osteoporózou. Jeden pohár mlieka poskytuje 30% odporúčaného denného príjmu vápnika. Mlieko je aj dobrým zdrojom draslíka a fosforu. Draslík, ktorého je vo výžive nedostatok sa podieľa na udržiavaní krvného tlaku, reguluje rovnováhu telesných tekutín a napomáha správnej funkcii svalov. Fosfor, spolu s vápnikom, pomáha udržiavať pevné kostí.
Mlieko obsahuje praktický všetky vitamíny a vyše 60 enzýmov s rôznymi biologickými účinkami (protirakovinné, antimikrobiálne, antisklerostické, imunostimulačné a ďalšie).
V našich podmienkach sa na ľudskú výživu využíva predovšetkým kravské mlieko (97%), ale nezabúdajme ani na ovčie a kozie mlieko, ktoré majú vzácne špecifické zloženie. Ovčie mlieko obsahuje dvojnásobné množstvá zdraviu prospešných zložiek, ako kravské. Sú oblasti vo svete, i u nás, kde si ľudia svoj život bez chovu oviec nevedia ani predstaviť. Vzhľadom na vysokú viskozitu a svojráznu chuť sa ovčie mlieko nekonzumuje čerstvé, ale používa sa na výrobu syrov a bryndze. Bryndza je naša národná špecialita, a zároveň nevyhnutná súčasť národného jedla. Je to jediný a dokonca jedinečný produkt, ktorý v sebe spája kritéria biopotraviny a zároveň funkčnej potraviny.
Začiatkom druhej polovice minulého storočia sa začali objavovať informácie o negatívnych vlastnostiach mlieka. Mýty o tuku, zahlieňovaní, alergiách a pod., spôsobili, že sa spotreba mlieka na Slovensku podstatne znížila. Pre zaujímavosť: spotreba mliečnych výrobkov na osobu a rok je u nás iba 163 kg, kým vo vyspelých štátoch je to asi 300 kg.
V poslednej dobe sa ale množia dôkazy, že striedma konzumácia mlieka a syrov pôsobením bioaktívnych bielkovín, tukov a minerálov, práve pomáha znižovať riziko civilizačných ochorení, osteoprózy, zubného kazu a rakoviny čreva.
Vzorom by nám mohli byť Švajčiarsko a Francúzsko, kde napriek vysokému konzumu tučného mlieka a syrov je výskyt uvedených "moderných ochorení " podstatne nižší. Takže, mlieko a mliečny tuk sú z hľadiska zdravia potrebné podobne, ako rastlinná potrava a možno povedať, že sa vzájomne dopĺňajú.
· Mlieko je teda dokonalá potravina, a jeho každoročná oslava je preto opodstatnená.
MUDr. Kvetoslava Pižemová
RÚVZ so sídlom vo Vranove n.T.