Novinky
Projekt "OTVOR SRDCE-DARUJ KNIHU"
Dnes najkratší deň tzv. kračúň
Začína kalendárna zima.
Veselé vianoce
Kapor už vyprážaný, ešte sebou trieska. Prskavka vietnamská nejako divne prská.
Pozerám sa na stromček, k zemi sa kláti, na dvere hasič zúfalo mláti.
Tak tu máme po roku zase pekné Vianoce !!
Krásne Vianoce a šťastný Nový rok Vám praje…
stále dobre naladená riaditeľka školy s kolektívom zamestnancov
Akcie 22.12.2017
Športový turnaj a vianočné posedenia v triedach
Pred odchodom na prázdniny je v telocvični športový turnaj. Niektoré triedy majú vianočné posedenie pod jedličkou.
Športové akcie cez vianočné prázdniny
27. a 28. decembra 2017 od 7,30 do 12,30 hod. sú v telocvični športové akcie. Treba si priniesť tenisky a športový úbor. Pedagogický dozor má Orihelová a Mgr. Miškolciová.
Vianočné prázdniny
Vianočné prázdniny sú od 23.12.2017 do 05.01.2018. Nástup do školy je 08.01.2018 (pondelok).
Florball december 2017
Do galérie Florball december 2017 boli pridané fotografie.
Literárna a výtvarná súťaž
Do galérie Literárna a výtvarná súťaž boli pridané fotografie.
1
Korčuľovanie
Do galérie Korčuľovanie boli pridané fotografie.
1
Tvorivé dielne - vianočné svietníky
Do galérie Tvorivé dielne - vianočné svietníky boli pridané fotografie.
Tvorivé dielne - vianočné stromčeky
Do galérie Tvorivé dielne - vianočné stromčeky boli pridané fotografie.
1
Medzinárodný deň programátorov
Medzinárodný deň programátorov
7. januára
Slávi sa úspech a príspevky počítačových programátorov. Vďačíme im za mnohé vymoženosti, ktoré nám uľahčujú život. Napríklad DVD, surfovanie po webe, mobilné telefóny a podobne.
Svetový deň mieru
Vznik SR
Nový rok, Deň vzniku Slovenskej republiky
1. január
Je štátnym sviatkom, a zároveň aj dňom pracovného pokoja. Oslavujeme ho od roku 1993 na počesť vzniku samostatnej
Slovenskej republiky. 30. decembra 1992 o polnoci oficiálne zanikla Česko-slovenská federatívna republika a
od 1. januára 1993 Slovenská republika začala písať svoju vlastnú históriu. Vďaka pokojnému rozdeleniu federatívnej
republiky si Slovenská republika ihneď získala medzinárodný kredit. Okamžite bola uznaná svojimi susedmi
i medzinárodným spoločenstvom a od 19. januára 1993 sa stala členom Organizácie spojených národov. Pre mnohých
je 1. január dňom, keď v nich doznieva atmosféra z predošlého dňa plného osláv a zábavy. Taktiež sú počas tohto dňa
časté rodinné návštevy a v neposlednom rade je to deň keď si väčšina ľudí dáva novoročné predsavzatia, a zároveň
bilancuje starý rok.
Svetový deň mieru
1. január
Svetový deň mieru, inak nazývaný aj Svetový deň pokoja, sa oslavuje od roku 1968 na základe iniciatívy pápeža
Pavla VI. z roku 1967. Pápežovo posolstvo sa zverejňuje v decembri predošlého roku.
Zjavenie Pána
Traja králi
Sviatok: 6. január
Sviatok Zjavenia Pána alebo Troch kráľov sa v Cirkvi slávi oddávna. Na Východe sa v tento deň slávili Vianoce, čo doteraz je aktuálne u pravoslávnych veriacich. No v Západnej Cirkvi sa Narodenie Pána slávilo 25. decembra, a tak na dnešný deň sa slávi chvíľa, keď sa Kristus dal poznať ako Boží Syn mudrcom od východu a cez nich vlastne všetkým národom, keďže mudrci neboli židovského pôvodu, boli pohania. Okrem tohto zjavenia si na Východe pripomínajú – a tieto skutočnosti uvádza aj Liturgia hodín západného obradu – ďalšie dve zjavenia Pána: Ježišov krst, keď sa Duch Svätý v podobe holubice vzniesol nad Ježiša a z neba zaznelo Otcovo svedectvo o Ježišovi; a prvý Ježišov zázrak – premenenie vody na víno v Káne Galilejskej, o ktorom evanjelista Ján píše, že Ježiš „zjavil svoju slávu. A jeho učeníci uverili v neho“ (Jn 2,1-11).
O troch kráľoch sa píše vo Sv. písme ako o mudrcoch, ktorí prichádzajú od východu. Pochádzali možno z Perzie alebo z Médie, možno z Chaldejska alebo z Arábie. Zaoberali sa prírodnými vedami, najmä skúmaním hviezd. Požívali ešte väčšiu úctu ako králi, keďže obyčajne boli radcami kráľov a ich činnosť bola zahalená rúškom tajomstva. Z evanjelistov hovorí o nich akurát Matúš (2. kap.). O ich počte sa však nezmieňuje, nevieme, koľko ich bolo. Číslo tri je tiež záležitosť tradície a nie je potvrdené. Možno to vzniklo na základe troch darov, ktoré sa spomínajú v evanjeliu – zlato, kadidlo a myrha. Tiež mená Gašpar, Melichar a Baltazár pochádzajú až z 12. storočia, kedy ich tak pomenovali na parížskej univerzite. Nič viac nevieme povedať ani o hviezde, ktorá sa spomína v evanjeliu a ktorá ich priviedla až do Betlehema. Existujú rôzne dohady a aj v súčasnosti sa rozvíjajú viaceré teórie.
Keď teda mudrci prišli do Jeruzalema, vypytovali sa na novonarodeného židovského kráľa. Príchod mudrcov nemohol ostať nepovšimnutý, spôsobili rozruch v celom meste. Sám Herodes, ktorý tam bol vtedy kráľom, si ich dal zavolať a vyzvedal od nich do podrobností, čo tam hľadajú. Herodesovi radcovia mu potvrdili, že v meste Betleheme sa má narodiť prisľúbený vykupiteľ, Boží Syn, kráľ. Herodes potom mudrcom prikázal, aby mu oznámili, keď ho nájdu, kde sa nachádza, aby sa mu mohol aj on pokloniť. Bola to lož, lebo ho chcel zavraždiť, bál sa o svoj trón. Mudrci našli dieťa aj s rodinou. Matúš píše, že vošli do domu, zdá sa teda, že to bolo už nejaký čas po narodení a podarilo sa im nájsť bývanie v dome, aby nemuseli byť v maštali. Dejepisec Herodot hovorí o zvyku na Východe, podľa ktorého keď sa stretli dvaja rovnocenní muži, objali sa, no ak bol jeden z nich vyššie postavený, ten druhý pred ním pokľakol. Keďže si mudrci pokľakli na zem – ako píše ďalej Matúš – tým prejavili, že narodené Dieťa uznávajú za vyššie postavené, ako sú oni. Nevieme určiť, či poznali a uznali jeho Božský pôvod alebo ho považovali za výnimočného kráľa. V tej chvíli mu dali aj dary – zlato, kadidlo a myrhu. V kresťanskom výklade symboliky darov sa hovorí o tom, že zlato upozorňuje na Kristov kráľovský pôvod, kadidlo na božskú podstatu jeho existencie a myrha používajúca sa pri balzamovaní naznačuje Kristovu obetu za spásu ľudstva. Písmo ďalej píše, že mudrci, varovaní vo sne, cestou späť obišli kráľa Herodesa. Viac o nich nevieme.
Na sviatok Zjavenia Pána sa pri svätých omšiach požehnáva voda, soľ a krieda. Je to starý zvyk. Následne potom kňazi chodia po príbytkoch ľudí, aby ich požehnávali vodou, ktorá bola požehnaná pri sv. omši. Kňaz sa v rodine modlí spolu s domácimi, urobí znak kríža nad príbytkom a domácimi, pokropí byt požehnanou (svätenou) vodou a na veraje dverí napíše požehnanou kriedou nový letopočet a písmená C+M+B, čo značí Christus Mansionem Benedicat – Kristus nech žehná tento dom. Niekde sa píšu písmená G+M+B, čo podľa tradície sú začiatočné písmená troch kráľov Gašpara, Melichara a Baltazára. Toto požehnanie má sprevádzať rodinu počas ďalších dní, ochraňuje ich pred útokmi zlého ducha a podporuje rast v čnostiach.
Vianočny pozdrav
Medzinárodný deň ľudskej solidarity
Medzinárodný deň ľudskej solidarity
20. december
Medzinárodný deň ľudskej solidarity bol vyhlásený OSN v roku 2005. Hlavnou myšlienkou oslavy tohto dňa je boj proti chudobe, korupcii a terorizmu, podpora pochopenia hodnoty a významu ľudskej solidarity na globálnej úrovni pri riešení globálnych problémov a splnení globálnych cieľov rozvoja.
Medzinárodný deň hôr
Medzinárodný deň hôr - Medzinárodný deň hôr bol vyhlásený 11. decembra 2003 na Valnom zhromaždení OSN. Rozhodnutie vyplynulo z úspechu Medzinárodného roku hôr v roku 2002. Zvýšil celkové povedomie o význame hôr, inicioval vznik národných komitétov v 78 krajinách a podporil vytvorenie medzinárodného partnerstva pre trvalo udržateľný rozvoj v horských regiónoch známeho ako Partnerstvo hôr. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo FAO koordinovala aktivity Medzinárodného roku hôr a venuje pozornosť tiež Medzinárodnému dňu hôr.
Medzinárodný deň vysielania pre deti - Medzinárodný deň vysielania pre deti bol založený v roku 1946 organizáciou UNICEF. Deťom je v tento deň poskytnutý priestor za mikrofónom a pred kamerou. Môžu tak vyjadriť svoje názory, upozorniť na problémy, ktorým čelia, posilniť svoje vzťahy s pedagógmi, rodičmi a prezentovať svoje vnímanie sveta.
Medzinárodný deň poštovej známky
Deň slovenskej poštovej známky a filatelie
Deň slovenskej poštovej známky a filatelie sa u nás slávi 18. decembra, a to na počesť vydania prvej československej poštovej známky (18. 12. 1918) s motívom Hradčian od Alfonsa Muchu. Slovenská pošta, a. s., vydavateľ slovenských poštových známok, vydáva na záver realizácie ročného emisného plánu každoročne poštovú známku venovanú tvorcom poštových známok, poštovej histórii, poštovým službám alebo filatelii. V tomto roku bola 4. 12. 2015 vydaná k tejto príležitosti poštová známka Budova pošty Bratislava 1, na ktorej je zobrazený secesný interiér listovej haly. Poštová známka, ako aj oba kupóny, na ktorých je stvárnené nárožie budovy pred a po prestavbe, boli vytlačené technikou rotačnej oceľotlače v kombinácii s hĺbkotlačou. Motív FDC znázorňuje bočný portál budovy. Námet FDC pečiatky tvorí symbol pošty v tvare trúbky s bleskami, ktorý je umiestnený na viacerých sklenených tabuliach interiéru budovy. FDC bola vytlačená technikou jednofarebnej oceľotlače z plochej platne. Autorom výtvarných návrhov emisie, ako aj rytiny poštovej známky a kupónov je doc. akad. mal. Martin Činovský, ArtD. Autorom rytiny FDC je Mgr. art. Ľubomír Žálec, ArtD.
Basketbal
Do galérie Basketbal boli pridané fotografie.
Basketbal
Okresné finále v BASKETBALE žiakov základných škôl
školský rok 2017/2018
Vyhlasovateľ : Ministerstvo školstva SR, Okresný úrad Trnava.
Organizátor : Centrum voľného času AHOJ Piešťany.
Spoluorganizátor : ZŠ Scherera Piešťany
Termín : : zápasy v skupinách a štvrťfinále: 14.decembra 2017