Od 8,00 do 12,00 v telocvični budú počas prázdnin športové hry. Treba priniesť prezúvky a desiatu. Prihláste sa u pani Orihelovej.
Novinky
Hry v telocvični
Hollého pamätník- školské kolo
Dňa 20. marca 2018 sa uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy
„Hollého pamätník“. Zúčastnilo sa ho spolu 19 žiakov našej školy.
V jednotlivých kategóriách zvíťazili:
Próza – I. kategória – žiaci 2. – 4. ročníka
- miesto: Hana Rybanská – 3. A
- miesto: Alexandra Drličková – 3. A
- miesto: Nina Frederika Drličková – 2. trieda
Próza – III. kategória – žiaci 7. – 9. ročníka
- miesto: Natália Špiriaková – 8. trieda
- miesto: Alžbeta Hanicová – 7. trieda
Poézia – I. kategória – žiaci 2. – 4. ročníka
- miesto: nebolo udelené
- miesto: Lily Jankechová a Filip Toman – trieda
- miesto: Kristián Melicher – B a Michal Novák – 3. A
Všetkým zúčastneným a výhercom ďakujeme a srdečne blahoželáme.
Na okresné kolo nás pôjdu reprezentovať žiačky Hana Rybanská z 3. A a Natália Špiriaková z 8. triedy.
Žiakov na školské kolo pripravovali p. učiteľky: Gregoričková, Podhradská, Pechová a Blažeková. Ďakujeme!
Hodina Zeme
Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Zhasnutím svetiel každoročne prepája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 7000 mestách a obciach, prepája verejný aj súkromný sektor.
História Hodiny Zeme sa datuje k 31. 3. 2007 keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Vo svojom treťom roku sa Hodina Zeme zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec, predstavovala celosvetové vyjadrenie názoru. Ikonické stavby od Pacifiku a Ázie, cez Európu a Afriku až do Ameriky boli vypnuté. Ľudia z celého sveta, vypli svoje svetlá, aby oslávili a chránili to, čo máme spoločné – našu planétu.
Slovensko sa po prvýkrát zapojilo v roku 2010, oficiálne v roku 2011, keď s celosvetovými organizátormi naviazala spoluprácu Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a Slovenský zväz astronómov. Od roku 2016 je Hodina Zeme organizovaná v spolupráci WWF Slovensko, Slovenského zväzu astronómov a Slovenskej astronomickej spoločnosti.
Zatiaľ posledný ročník Hodiny Zeme v roku 2017 sa stal, tak ako aj tie predchádzajúce, znovu rekordným. Do Hodiny Zeme sa zapojilo 187 krajín z celého sveta. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji.
Hodina Zeme je dôležitou výzvou pre každého jednotlivca, vládu či firmu, aby prevzali zodpovednosť a zahrali tak svoju rolu pri zaisťovaní udržateľnej budúcnosti. Povzbudzovaním k účasti na tejto akcii – vypnúť svetlá len na jedinú hodinu – obdrží svet dôležité posolstvo, že je nutné zamerať sa na klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Potvrdí sa, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.
Organizátorom Hodiny Zeme je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wide Fund for Nature), ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, kde ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou. Od roku 2011 spolupracuje na Slovensku s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV a SZA. Slovensko sa tak oficiálne pridalo ku krajín zapájajúcich sa do najväčšieho ekologického projektu na svete. V roku 2016 sa k organizácii pridalo aj WWF Slovensko.
Hodina Zeme je posolstvom nádeje a činu. Predstavte si, čo dokážeme, ak budeme jednať spoločne. Hodina Zeme už urobila veľa pre zvýšenie povedomia o zmenách klímy. Je to ale viac ako len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok. Máme možnosť „hlasovať“ o budúcnosti našej planéty a máme dve možnosti – globálne otepľovanie … a nezničenú planétu Zem. Je len na nás, ktorým smerom sa vyberieme. Spoločne môžeme zmeniť klimatické zmeny.
Zapojiť sa môžete aj Vy! V sobotu, 24. 3. 2018 o 20:30 miestneho času na hodinu, Hodinu Zeme, zhasnite svetlá vo svojej domácnosti, či firme a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete, k celosvetovej elite.
Svetový deň bez počítača
Hollého pamätník- školské kolo
Do galérie Hollého pamätník- školské kolo boli pridané fotografie.
5
Nová známka s budovou Elektrárne Piešťany
Slovenská pošta má v emisnom pláne na rok 2018 vydanie dvadsiatich štyroch poštových známok. V máji by sa mala dostať na známku ďalšia piešťanská budova. V emisnom rade Technické pamiatky bude vyobrazená historická budova Elektrárne Piešťany. Deň vydania by mal byť 18. máj. Predtým sa na známku dostala budova piešťanskej pošty.
Autormi výtvarného návrhu známky sú M. Komáček a F. Horniak. Budova elektrárne bude na známke zobrazená zo zadnej strany v súčasnom stave s modernou presklenou dostavbou, ktorá bola súčasťou rekonštrukcie dokončenej v roku 2014 podľa návrhu architektov Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina. Objekt získal viacero slovenských aj medzinárodných ocenení a vďaka poštovej známke sa dostane do celého sveta.
Nominálna hodnota známky bude 0,50 €. Rozmery známky sú 44,1 x 26,5 mm a tlačovom liste bude 50 známok. Tlač zabezpečuje Poštovní tiskárna cenin, a.s. v Prahe. Vytlačená bude rotačnou oceľotlačou v kombinácii s hĺbkotlačou v náklade 1 000 000 kusov.
Svetový deň meteorológie
Svetový deň meteorológie (WMO)
23. marec
Verejnosť po celom svete si v tento deň pripomína Svetový meteorologický deň (World
Meteorological day). Jedná sa o pripomienku vzniku Svetovej meteorologickej organizácie
(WMO), ktorá zastrešuje spoluprácu v oblasti siete meteorologických a hydrologických
staníc, meteorologické pozorovania a rýchlu výmenu meteorologických informácií medzi
jednotlivými národnými meteorologickými organizáciami. WMO, so sídlom
v Ženeve (Švajčiarsko), bola založená v roku 1950 ako následník Medzinárodnej
meteorologickej organizácie z roku 1872 a následne bola pridružená k OSN.
Svetový deň vody
Svetový deň vody (angl. World Water Day) je určený 22. marca už od roku 1993. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov (OSN).
Voda a sanitácia
Prístup k čistej vode nie je samozrejmosťou. Až 663 mil. ľudí na svete (teda jeden z desiatich) ešte stále nemá prístup k čistej vode. Každý rok trištvrte milióna detí zomrie pred svojimi 5. narodeninami na následky hnačky, ktorú spôsobuje najmä znečistená voda. Často si ani neuvedomujeme, aké šťastie máme, že v horúcich dňoch stačí otočiť kohútik a tečie nám z neho čistá voda.
Vďaka Vašej pomoci dokáže UNICEF budovať studne a zabezpečovať rodinám pitnú vodu. Pre nás studňa znamená spomienku na minulosť, ale deťom v rozvojových krajinách pomáha zabezpečiť budúcnosť.
Pomôžte získať prístup k čistej vode deťom a ich rodinám, pretože voda je život!
Aj naša škola sa zapojila do zbierky UNICEF!
Žiaci 5.,6.,7.,8. ročníka vyčistili brehy Sĺňavy.
Medzinárodný deň lesov
21. marec Medzinárodný deň lesov
Medzinárodný deň lesov a stromov sa koná každoročne 21. marca. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o hospodárení, ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji všetkých typov lesov v prospech súčasných a budúcich generácií.
Medzinárodný deň lesov bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov v decembri 2012. Uznesenie vyzýva všetky členské štáty na organizovanie činností a aktivít, ktoré upozorňujú na dôležitosť a význam všetkých typov lesov a stromov na zemi.
Pripojte sa aj vy k oslavám Medzinárodného dňa lesov a k aktívnemu šíreniu jeho posolstiev. So svojou iniciatívou sa podeľte a ukážte ostatným ako Vám záleží na okolitom prostredí v ktorom žijete.
Svetový deň poézie
Svetový deň poézie
21. marca
V r. 1999 bol vyhlásený medzinárodnou organizáciou UNESCO ako Svetový deň poézie (Poetry Day) . Účelom tohto dňa je propagovanie, čítanie, písanie a publikovanie poézie po celom svete, ako aj poskytnutie uznania národným aj medzinárodným aktivitám v oblasti poézie. V niektorých svetových krajinách sa oslavuje Deň poézie 15. októbra na počesť narodenia Vergília, rímskeho epického básnika za vlády Augusta. Na škole uskutočnili školské kolo „Hollého pamätníka“ v poézii a próze.
21. marec - Svetový deň Downovho syndrómu
21. marec - Svetový deň Downovho syndrómu
21. marec – deň ako každý iný. A predsa niečim výnimočný. Áno, ak tipujete, že jeho výnimočnosť spočíva v tom, že je prvým jarným dňom roka, nemýlite sa. 21. marcom začína jar – pre mňa a zrejme aj mnoho iných ľudí najpozitívnejšie obdobie roka. Mám rada jar – je predzvesťou niečoho pekného, je symbolom niečoho nového, pozitívne vplýva (predpokladám) nielen na mňa a vždy sa na jar teším.
Ale 21. marec v sebe skrýva ešte jednu výnimočnosť. Je Svetovým dňom Downovho syndrómu. Neviem, kto to určil, že práve 21. marec bude dňom Downovho syndrómu, alebo kto určil, že dňom Downovho syndrómu bude práve 21. marec. Ale ten, kto tento deň spojil so Svetovým dňom Downovho syndrómu, uvažoval logicky. 21 je predsa poradovým číslom toho - pre väčšinu z nás - osudného chromozómového „páru“. Takže zrejme preto 21. deň v mesiaci. A prečo marec? Domnievala som sa, že keď už to padlo na 21. deň v mesiaci, marec bol najlepším variantom. Práve v súvislosti s ročným obdobím a v súvislosti s výnimočnosťou prvého dňa tohto obdobia. Pravda však je, že marec je tretím mesiacom v poradí, a 3 sú predsa aj chromozómy v tom osudnom chromozómovom „páre“.
Mnoho ľudí, ktorých sa to priamo netýka, nepozná bližšie problematiku Downovho syndrómu. Vedia že aj takí ľudia sú, možno ich aj registrujú medzi sebou, ale nepoznajú ich bližšie. Obávajú sa ich osloviť, obávajú sa osloviť rodičov detí s Downovým syndrómom, obávajú sa kamarátstva svojich zdravých detí s Davníkmi, dokonca poniektorí sa obávajú, že deti s Downovým syndrómom nejakým spôsobom tie ich zdravé deti nakazia...
A netýka sa to len tých, ktorým je problematika Downovho syndrómu na míle vzdialená. Častokrát si aj novopečení rodičia dieťatka s Downovým syndrómom, resp. ostatná rodina, nevedia celkom dobre predstaviť, čo ich čaká. Majú obavy, či to zvládnu, či sa budú vedieť o takéto dieťatko postarať. Majú obavy, či život s Davníkom nebude už len o problémoch, starostiach, či sa budú ešte vôbec niekedy vedieť smiať.Skúsme preniesť symboliku 21. marca – čoby ročného obdobia, na 21. marec – Svetový deň Downovho syndrómu. Nebojme a nebojte sa neznámeho. Na jar tiež nik netuší, či sa leto vydarí. Ale nepoznám človeka, ktorý by ju preto nemal rád. Presne tak ani rodič nemôže vedieť, čo z jeho dieťatka vyrastie. Či už má Downov syndróm alebo nie. Všetko sa uvidí neskôr a je zbytočné si robiť starosti, mať strach, alebo dokonca byť nešťastný z niečoho, čo ešte byť nemusí. A odkaz pre tých ostatných? Nebojte a nestráňte sa ľudí, ktorí sa od vás líšia. Sú možno iní, no stále sú to ľudia. A možno s väčšími prejavmi ľudskosti, než si viete vo svojom svete zdravých predstaviť.
Takže teším sa na jar. Teším sa na 21. marec. Teším sa na to, že niečo nové, pekné príde. A ono príde. Budú aj búrky, bude sucho, bude vietor, bude dážď, ale to všetko k životu patrí.
A presne toto môže symbolizovať 21. marec aj v súvislosti s ľuďmi s Downovým syndrómom. Bude ťažko, bude boľavo, bude neistota, bude strach, bude hnev, ale to tiež k životu patrí. Keď im dáte šancu, aby ste ich mohli spoznať, určite sa môžete tešiť na to, že vám do života prinesú niečo nové, pekné, a že vás samotná ich prítomnosť bude tešiť. Len im treba dať šancu.Na podnet organizácie DSI (Down Syndrome International) a EDSA (European Down Syndrome Association) bol vyhlásený 21. marec 2006 prvým Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento symbolický dátum bol odvodený z číslic 3 a 21 (trizómia 21. chromozómu) a mal by poslúžiť v spoločenstvách jednotlivých krajín k lepšiemu objasneniu a porozumeniu problematiky osôb narodených s Downovým syndrómom.
Plaxback show
Do galérie Plaxback show boli pridané fotografie.
15
Playback show
Playback show
Dňa 21.3. sa uskutočnilo školské kolo súťaže „Playback show“ – súťaž imitácie piesní deťmi. Celkom sa zúčastnilo 18 choreografií – 26 detí a povzbudiť ich prišlo ďalších 85 + rodičia. Súťaž prebiehala v učebni hudobnej výchovy a porota to nemala ľahké – vybrať choreografie, ktoré nás budú reprezentovať na okresnom kole v kine Fontána.
Do okresného kola s rovnakým počtom hlasov postúpujú a hlavné ceny si odnášajú:
- Alexandra Drličková a Matej Brezuľa 3.A
- Sára Bojnová a Alexandra Tamajková 2. roč.
- Viktória Horňáková 3. A
a Sofia Lilien Schlesingerová 3. A
Ceny poroty získali:
- Dominika Juricová a Filip Toman 2. roč.
- Natália Hanicová 1. roč.
a Olívia Chmelanová s tanečníčkami Ninou Gubalovou a Vaneskou Folkovou 3.A
Víťazom srdečne blahoželáme a budeme držať palce v okresnom kole. Mikesková
Úprava okolia Sĺňavy
Do galérie Úprava okolia Sĺňavy boli pridané fotografie.
Svetový deň vody
Vážení rodičia máte záujem?
Záujem pošlite cestou žiackej knižky triednej učiteľke. Ďakujem Talačová
Testovanie deviatakov
Do galérie Testovanie deviatakov boli pridané fotografie.
Výstava
Veľká noc v múzeu
Trnavský samosprávny kraj
Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch
srdečne pozývajú Vás a Vašich priateľov
na podujatie
veľká noc v múzeu
Podujatie sa uskutoční v hlavnej expozícii Balneologického múzea
Imricha Wintera v Piešťanoch dňa
22. marca 2018 o 15.00 hod.
Pripravená je prezentácia kraslíc zo zbierok múzea spojená s premietaním fotografií,
prednáška o veľkonočných zvykoch, ukážky zdobenia kraslíc, ktoré si môžete aj sami zhotoviť
(malou podmienkou je prinesenie vlastného vyfúknutého vajíčka)
a aktivity pre deti – výroba veľkonočných dekorácií
Pripravte sa na veľkonočné sviatky a príďte s nami stráviť príjemné popoludnie!
Veľkonočné sviatky
Veľkonočné prázdniny od 29.03. do 03.04.2018. Nástup do školy 04.04.2018 v stredu.
Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov a veľa zdravia praje kolektív zamestnancov ZŠ
F. E. Scherera Piešťany a Talačová
Duálne vzdelávanie v Trnavskom samosprávnom kraji
Duálne vzdelávanie v Trnavskom samosprávnom kraji SDV_ponuka_TT_kraj.pdf
ČO JE DUÁLNE VZDELÁVANIE?
- Duálne vzdelávanie je moderný spôsob prípravy na povolanie, v ktorom sa žiak učí, ako premeniť teoretické vedomosti na praktické priamo na pôde zamestnávateľa.
- Celá praktická príprava sa uskutočňuje, na rozdiel od klasického školského spôsobu výučby, v reálnych podmienkach na pracovisku praktického vyučovania, čo je vždy záruka širšieho rozvoja zručností jednotlivca v súlade s požiadavkami trhu práce. Teoretické vzdelávanie zostáva súčasťou výučby na škole.
- V systéme duálneho vzdelávania si mladý človek overuje teoretické poznatky nie na cvičných prácach, ale priamo pri praktickej činnosti na produktívnych prácach súvisiacich s produkciou u zamestnávateľa.
- Každý žiak pred vstupom na SOŠ uzavrie učebnú zmluvu so zamestnávateľom, u ktorého bude získavať odborné zručnosti. Súčasťou učebnej zmluvy sú aj podmienky vyplácania podnikového štipendia a ostatného finančného a hmotného zabezpečenia žiaka počas štúdia.
Aké benefity získa žiak z duálneho vzdelávania?
- Príprava na povolanie v reálnych podmienkach u zamestnávateľa.
- Získavanie pracovných návykov priamo počas štúdia.
- Odborné vzdelávanie s použitím najnovších technológií, zariadení a materiálov.
- Zlepšenie finančného statusu rodiny prostredníctvom motivačného štipendia, podnikové štipendia, odmeny za produktívnu prácu a iného hmotného zabezpečenia zo strany zamestnávateľa.
- Možnosť rozšíriť učebnú zmluvu o zmluvu o budúcej pracovnej zmluve alebo o pracovnú zmluvu uzatvorenú so zamestnávateľom.
- Začlenenie žiaka do pracovného kolektívu budúceho zamestnávateľa.
- Skrátenie adaptačnej fázy pri nástupe do pracovného pomeru a rýchlejšie dosiahnutie pracovného výkonu s lepším mzdovým ohodnotením.
- Vyššia konkurenčná výhoda pre uplatnenie sa na trhu práce.
V prípade prejaveného záujmu zo strany žiakov a rodičov je vhodné aby kontaktovali príslušnú kontaktnú osobu uvedenú pri zamestnávateľovi uvedenú v ponuke učebných miest zamestnávateľov.
Pre podrobnejšie informácie o systéme duálneho vzdelávania ako aj o samotných zamestnávateľoch nás môžete kontaktovať na adrese Duál point Trnava, Koniarekova 17, 917 01 Trnava
Kontakt pre dohodnutie stretnutia alebo podrobné informácie: mail: dualpointtt@siov.sk, tel: 0948 934 034