Aktivity riadi a koordinuje Medzinárodná komisia pre ochranu Dunaja (ICPDR) so sídlom vo Viedni. S cieľom upriamiť zvýšenú pozornosť na ochranu rieky Dunaj, pri príležitosti 10. výročia podpísania „Dohovoru“, vyhlásila komisia na ochranu Dunaja 29. jún za Medzinárodný deň Dunaja a podunajské krajiny sa zapájajú do spoločných osláv rieky. Organizujú aktivity pre odbornú, širokú laickú verejnosť, ale najmä pre deti a mladú generáciu, aby sa informácie o rieke Dunaj a potreba jej ochrany dostali do širšieho povedomia verejnosti. Takto oslavuje krásy rieky Dunaj a jeho okolia viac ako 83 miliónov ľudí súčasne.
Dnes je Dunaj považovaný za symbol integrácie Európy. Spája obyvateľov susediacich štátov, je jedným zo základných pilierov formovania kultúrno-spoločenských, hospodárskych a obchodných vzťahov. Obyvatelia podunajských krajín, vrátane Slovenskej republiky, si aj v tomto roku pripomenú 29.júnaMedzinárodný deň Dunaja.Po Volge je Dunaj druhou najdlhšou riekou Európy, s celkovou dĺžkou 2860 km. Povodie, z ktorého zbiera a odvádza vody do Čierneho mora, má rozlohu 817 000 km2, čo predstavuje skoro desatinu celej Európy a zahŕňa spolu 18 krajín.
Kvalita vody v Dunaji
Sledovaním kvality vody v Dunaji sa zaoberá Výskumný ústav vodného hospodárstva od roku 1961, najmä v súvislosti so sledovaním kvality hraničných vodných tokov. Od roku 1989 sa vykonáva veľmi podrobné sledovanie kvality vody v Dunaji aj v súvislosti s výstavbou Vodného diela Gabčíkovo. Výsledky monitorovania preukazujú zlepšovanie kvality vody vo vodných tokoch na Slovensku, v dôsledku intenzívneho budovania čistiarní odpadových vôd. V rámci ICPDR sa vykonáva medzinárodný monitoring Dunaja, do ktorého je zapojená aj Slovenská republika. Na základe dohody medzi vládou SR a Maďarskou republikou z roku 1995 sa vykonáva rozsiahly monitoring vplyvu prevádzky vodného diela Gabčíkova na prírodné prostredie. V rámci neho sa už 13 rokov denne vyhodnocuje kvalitatívny a kvantitatívny stav podzemných vôd v území ovplyvnenom prevádzkou VD Gabčíkovo. Na základe získaných výsledkov je možné konštatovať, že prevádzka vodného diela Gabčíkovo sa prejavuje pozitívne na všetkých zložkách životného prostredia Dunaja a priľahlého územia.
Monitoring preukázal napríklad aj skutočnosť, že prevádzkou vodného diela Gabčíkovo došlo k zásadnému zvýšeniu výdatnosti studní strategicky významného vodného zdroja Ostrovné Lúčky, slúžiaceho na zásobovanie takmer celej Bratislavy pitnou vodou.
Protipovodňové opatrenia na Dunaji
Súčasťou protipovodňových opatrení na rieke Dunaj je projekt pod názvom Protipovodňová ochrana hlavného mesta Slovenskej republiky, Bratislavy. Projekt je najväčšou rozostavanou protipovodňovou investíciou v tomto období a má ochrániť mesto Bratislava aj pred tisícročnou vodou. Je situovaný v juhozápadnej časti Slovenska na hranici s Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom. Projektové územie zahŕňa hlavné mesto Bratislavu, s jej mestskými časťami Devín a Devínska Nová Ves, a tiež územie medzi obcami Gabčíkovo a Sap na Žitnom ostrove. Celkové náklady stavby, ktorá sa realizovala od roku 2007, boli vo výške viac ako 31 mil. EUR. V súčasnej dobe je už stavba ukončená a prebieha kolaudačné konanie.