Žiaci 9. ročníka sa zúčastnili v kine Fontána pietnej akcie Holokaust
Novinky
Kino Fontána - Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu 27.01.
Beseda
Paraolympijská strelkyňa Veronika Vadovičová je účastníčkou 5 paraolympiád, ktorá vybojovala 3 zlaté,
1 striebornú a 1 bronzovú medailu.a Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá je 2x druhá na MS a 2x druhá
na olympiáde. Obe študovali v Piešťanoch na VŠ.
Beseda v kine Fontána dňa 30.01.2019 s viacnásobnými majsterkami sveta a olympijskými medailistkami paralympioničkou Veronikou Vadovičovou a olympioničkou Zuzanou Rehák Štefečekovou. Zúčastnili sa žiaci 9. ročníka.
Fyzika v Starej elektrárni
- 7
Žiaci v elektrárni vyrábali "robotíka" pod vedením pani učiteľky Kimijanovej
75. výročie prelomenia blokády
Petrohrad –Leningrad si pripomenul 75. výročie prelomenia blokády minútou ticha
Blokáda Leningradu od 8. septembra 1941 do 27. januára 1944 bola jednou z najdlhších a najkrvavejších v dejinách.
Petrohrad 26. januára (TASR) - Minútou ticha, vojenskou prehliadkou, spomienkovými a pietnymi podujatiami, koncertom a ohňostrojom si obyvatelia Petrohradu pripomenú 75. výročie definitívneho prelomenia blokády Leningradu. Deň úplného oslobodenia Leningradu spod blokády nacistickej armády pripadá na 27. januára.
Ako informovali ruské a petrohradské zdroje, na vojenskej prehliadke sa zúčastní 2.500 vojakov a študentov vojenských škôl. Z nich časť bude mať na sebe odev, aký nosili vojaci Červenej armády pred 75 rokmi v obliehanom Leningrade. Na vojenskej prehliadke bude predstavených 80 druhov vojenskej a špeciálnej techniky, medzi nimi aj tank T-34, ktorý sa stal pre bývalý Sovietsky zväz (ZSSR) aj súčasné Rusko symbolom víťazstva na frontoch druhej svetovej vojny. Okrem tanku T-34 sú do vojenskej prehliadky zahrnuté napríklad bojové vozidlá pechoty (BVP-3), bojové transportéry BTR-82A, tanky T-72-B3, obrnené vozidlá Tigr, UAZ a Tajfún, delá, reaktívne raketomety Tornádo, raketové systémy S-400 Triumf, operatívno-taktické raketové komplexy Iskander-M.
Po vojenskej prehliadke bude kultúrny program, pre záujemcov bude otvorená poľná kuchyňa a podvečer je pripravený ohňostroj.
Blokáda Leningradu od 8. septembra 1941 do 27. januára 1944 bola jednou z najdlhších a najkrvavejších v dejinách. Počas nej v meste zamrzlo, alebo zomrelo od hladu približne milión civilných obyvateľov. Pritom len od hladu zomrelo 630.000 Leningradčanov. V dôsledku ostreľovania, bombardovania nacistickými vojskami zomreli len tri percentá obyvateľov. Od 20. novembra do 25. decembra mali obyvatelia 125 gramov chleba na deň, robotníci 250 gramov a požiarnici, vojenská ochrana 300 gramov. Z mesta evakuovali 1,5 milióna ľudí, teda takmer polovicu obyvateľov. Počas prvej zimy obliehaného Leningradu teplota klesla na mínus 32,1 stupňa Celzia. Väčšina obetí obliehaného mesta na Neve je pochovaná na Piskariovskom pamätnom cintoríne. Pre Leningrad a jeho obyvateľov bola v zime dostupná jediná cesta smerom do a von z mesta - po zamrznutom Ladožskom jazere. Po tejto "ceste života" prichádzali zásoby.
Jedným zo svedectiev hrôz jestvovania obyvateľstva v nacistami obliehanom Leningrade sa stal blokádny denník Táni Savičevovej. V tom čase 11-ročné dievča si denník písalo v roku 1941, keď na hlad zomierali jej blízki príbuzní. Zapísala deväť strán, "lakonicky, sucho, hutne". Denník Táni Savičevovej (1930-1944) našla jej sestra Nina a jej známy z Ermitáže predstavil záznamy denníka v roku 1946 na výstave "Hrdinská obrana Leningradu". V súčasnosti je denník v Múzeu dejín Sankt-Peterburga. Originál už podlieha osobitnej ochrane, vystavená je jeho kópia.
V obliehanom Leningrade zložil hudobný skladateľ Dmitrij Šostakovič (1906-1975) Symfóniu č.7 C dur, op. 60 známu pod názvom Leningradská.
Výstava
Výstava betlehemov zo zbierky Stanislava Dostála
Aj keď sviatky Vianoc skončili, zima stále trvá. Veľmi srdečne Vás pozývame na unikátnu výstavu zbierky betlehemov, ktorú môžete navštíviť v čase od 5. decembra 2018 do 17. februára 2019 je vo výstavných priestoroch Balneologického múzea I. Wintera vo Vile dr. Lisku – pondelok až piatok 8.00-12.00 a 13.00 – 16.00 a každú nedeľu v čase 13.00 – 17.00 hod.
V prípade záujmu o krátku prednášku pre skupiny detí, študentov i dospelých nás kontaktujte mailom na: krupa.vladimir@zupa-tt.sk alebo na čísle 0902618740.
Betlehemy zo zbierky Stanislava Dostála – na Slovensku vôbec prvá výstava zo zbierky moravského zberateľa, ktorý každoročne vystavuje svoje betlehemy po celej Českej republike. Prvú výstavu usporiadal v Rychnově nad Kňežnou. Ďalšie výstavy boli v Prostějove, Olomouci, Přerove, Prahe a i.
Zbierku vytvára už skoro 50 rokov
Uniktáne betlehemy podľa návrhov známych výtvarníkov Josefa Ladu, Mikoláša Aleša, Jána Hálu či rozkladacie betlehemy Václava Kubaštu
Betlehemy s množstvom postáv – napríklad Valašský betlehem od Jana Bačáka, historický Ústecko-orlický betlehem od Jiřího Knapovského a i.
Raritné betlehemy – betlehem od maliara Cyrila Boudu z roku 1969 s postavami Pražskej jari, pápežský väzeňský a ďalšie.
Je možné kúpiť si i papierové betlehemy – k výstave vydaný vlastný betlehem nášho múzea Klaňanie sa pastierov.
Navštívte nádhernú výstavu betlehemov vo výstavných priestoroch múzeavo Viledr.Lisku, Štefánikova 1, Piešťany a neoľutujete / www.balneomuzeum.sk
Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu
Pripomíname si Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu/ 27.1.
Pri príležitosti oslobodenia najväčšieho koncentračného tábora v Auschwitzi Červenou armádou v roku 1945 si dnes pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento deň po šesťdesiatich rokoch za pamätný. "Slovenská republika pristupuje s plnou vážnosťou ku všetkým iniciatívam, ktorých cieľom je trvalo si pripomínať hrôzy druhej svetovej vojny a osobitne utrpenie miliónov obetí holokaustu," uviedol odbor.
Slovensko podľa rezortu diplomacie aktívne participuje na práci Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie si holokaustu (IHRA), ktorá sa zaoberá aj vzdelávaním a výskumom.
"Minulý rok vznikla stála expozícia Múzea holokaustu v Seredi, ktorá sa nachádza priamo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas niekoľkomesačného sprístupnenia expozíciu navštívilo viac ako 11.400 návštevníkov, z čoho prevažnú časť tvorili žiaci a študenti," dodalo ministerstvo diplomacie.
Zároveň zdôraznilo, že vláda SR si obzvlášť v súčasnosti uvedomuje dôležitosť a aktuálnosť pripomínania si historických udalostí a zlyhaní, ktoré viedli k vojnovému šialenstvu a najväčšej tragédii v dejinách ľudstva.
Prezentácia knihy
Podujatie 24.1. - Prezentácia knihy "Kiko a tajomsto papierového motýľa" - česká spisovateľka pani Markéta Pilátová predstavila našim druhákom a tretiakom svoju knihu, ktorá vyšla v slovenskom preklade. Deťom odpovedala na ich zvedavé otázky a dozvedeli sme sa, že napísala celkom 13 kníh z toho 5 pre deti. Celkom prítomných 48 detí. Deti pani spisovateľke ukázali svoje výtvarné práce ku danej knihe
Extrémizmus a terorizmus
Výtvarné práce druhákov na tému "PANI ZIMA"
Akcie počas prázdnín
Polročné prázdniny budú v piatok 01.02.2019
Polročná klasifikačná konferencia sa blíži.
Vážení rodičia ak sa budete sťahovať z Piešťan, potrebujete polročné vysvedčenie oznámte to prosím triednej učiteľke. Ostatní žiaci dostanú výpis známok za I. polrok. Talačová
Hodina informatickej výchovy u druhákov na nových počítačoch
Dostali sme pomôcku
„Vianočná pohľadnica“.
Vo výtvarnej súťaži „ Ochranárik čísla tiesňového volania 112 a civilnej ochrany“- sa Karolínka Schultzová umiestnila v I. kategórii na 3. mieste v okrese Piešťany.
Dominika Viziová získala prvé miesto v súťaži „Vianočná pohľadnica“.
Projekt z anglického jazyka
Projekt z anglického jazyka "The most interesting countries of the world", VII. ročník, Peter, Tamarka, Adam, Samuel, Zuzka, Livia, Karin, David, Adam.
Hlasujte za Žihadielko!!!!
SÚŤAŽÍME ZA PIEŠŤANY
V roku 2019 je vytvorená jedna špeciálna kategória pre 28 miest, ktoré už jedno Žihadielko vyhrali v rokoch 2016 - 2018. Aj tieto víťazné mestá sa budú môcť opäť do súťaže zapojiť! Súťaží sa teda v piatich kategóriách, (štyri kategórie, do ktorých boli mestá zaradené podľa počtu obyvateľov, a piata samostatná kategória miest, ktoré boli víťazmi z rokov 2016 - 2018). V každej kategórií môžu vždy dve mestá získať Lidl ihrisko Žihadielko. Na Slovensku tak aj v roku 2019 vyrastie ďalších 10 Lidl ihrísk Žihadielok.Do hlasovania o ihrisko Žihadielko sa môže zapojiť celé Slovensko opäť od 14. januára až do 28. februára 2019. 10 miest s najvyšším počtom hlasov získa nové Lidl ihrisko Žihadielko a možno jedno z nich bude stáť práve vo Vašom meste.
Ako môžem hlasovať?
Hlasovania sa môže zúčastniť iba fyzická osoba staršia ako 18 rokov (osoby mladšie ako 18 rokov sa môžu zúčastniť iba so súhlasom svojho zákonného zástupcu), ktorá sa platne zaregistruje spôsobom uvedeným v pravidlách hlasovania a udelí spoločnosti Lidl súhlas so spracovaním osobných údajov. Používateľ môže hlasovať po registrácii a úspešnom prihlásení prostredníctvom e-mailu alebo cez konto na Facebooku. Na úspešné dokončenie registrácie je potrebné jednorazové overenie telefónneho čísla prostredníctvom SMS.
Môžem získať aj nejaký extra hlas pre svoje mesto?
Každý používateľ môže mať denne až 2 hlasy. Jeden hlas po prihlásení cez e-mailovú adresu alebo po prihlásení cez facebookový profil. K prihláseniu cez e-mail alebo k prihláseniu cez facebookový profil môže získať každý deň jeden bonusový hlas, ak úspešne zvládne Majinu hru - Bonusový medík. Po získaní bonusového hlasu môže používateľ ďalej pokračovať v hre, no už bez možnosti pripočítania ďalšieho bonusového hlasu v ten istý deň.
Koľkokrát môžem hlasovať?
Každý registrovaný používateľ môže každý deň získať celkovo 2 hlasy. Po registrácii prostredníctvom e-mailu a potvrdení prihlásenia alebo cez facebookové konto môže používateľ hlasovať automaticky za svoje mesto. Zároveň môže získať bonusový hlas, ak úspešne zvládne Majinu hru.
Zimná jazda na všeličom. Takto sme sa vyšantili na kopci za školou. ŠKD - Sedmáková
Práce našich žiakov s ktorými sa zúčastnili na súťažiach
PRÍBEH STARÉHO HOTELA
Jeho prvý názov, Grand hotel Rónai bol, Raz prišiel deň osudný, keď Slovan bránu uzamkol,
neskôr ho nazvali, Grand hotel Royalom. stíchla hudba na terase, stíchlo všetko na vôkol.
aj Grand hotel Slovan, volal sa v čase tom, dokonca aj fontána, stratila svoj hlas,
neskôr však ostal už iba Slovanom. než nám znova zaspieva, prejde dlhý čas
Na názve však nezáleží, čo bolo hlavné, to ja viem. Odišli hostia poslední, utíchla vrava, smiech,
Jeho príbeh krásny bol a ja vám ho rozpoviem. dnes hľadia iba vtáčatá z rozpadnutých striech.
Skôr ako veľký plot, ukryl všetku jeho krásu, Cez rozbité okná, slnko dnu lúč spustí,
ten hotel hostil veľkých pánov, bavil mladú chasu. vidí všade stopy času, nevidí však hostí.
Záhrada plná kvetov prekrásne voňala, Dnes starý hotel ukrýva len pavučiny, prach,
voda vo fontáne vždy ľudí volala. i vietor čo blúdi izbami má určite strach.
Na hladine plávali papierové lodičky, Veľký plot dávno skrýva tu krásu čo poznačil čas,
č o si tam púštali veselé detičky. keď sa naň človek zadíva, akoby počul jeho hlas.
Na terase smiech, hudba, spev i vrava, Dnes Slovan je ako z rozprávky, ktorú pozná mnoho z nás,
každý sa s každým jak priateľ rozpráva. aká až sa zobudí po sto rokoch zas.
Nebolo závisti, nebolo zlosti, Zobudí sa z toho sna ktorý teraz sní?
okoloidúcich vítali, ako vzácnych hostí. Vstane opäť v plnej kráse a každého oslní?
Konali sa tu zábavy, konali sa tu plesy, Ľúto je mi, že som nezažila tie časy,
keď slnko zapadlo, za rieku, za lesy. keď tam hrala živá hudba, bolo počuť hlasy.
Kapela hrala zvesela tanečníkom pre radosť, Chcela by som vidieť Slovan v plnej kráse,
všade bolo mnoho vína i jedla bolo dosť. verím však že príde deň, keď rozkvitne zase.
Elegantní páni, dámy jak z obrázku, Pár slov ešte na záver, povedať vám chcem,
chodili do parku, na večernú prechádzku. že svoje rodné mesto Piešťany milujem.
Nad hlavami nebo, plné jasných hviezd, Preto o ňom stále skladám mnohé básne,
vtáčiky ich sledovali zo svojich teplých hniezd. lebo sa v ňom žije bezpečne a krásne.
Simona Habartová, 7. ročník, ZŠ
Óda na Piešťany
Piešťany, to mesto krásne, Prežili ste veľa dní,
slniečko tu svieti jasné. krásnych, smutných, víťazných.
Krásne teplé letá máte, Privítali veľa slávnych –
turistov vždy privítate. politikov, hercov známych.
Storočnicu našej vlasti, Kúpele tu sídlia slávne,
roky, čo prežila v šťastí, už Rimanom boli známe.
statná lipa v parku pripomína, Veľa chorých vyliečili,
na prezidenta Masaryka si spomína. zdraví barle polámali.
Prezidenti, páni milí, Kúpeľný most, ten skvost krásny,
kúpele tiež navštívili. príbeh má svoj dávny, slávny.
Rokovali chvíľu krátku, Vojnou je tiež poznačený,
tabuľu však máme na pamiatku. v našich časoch vynovený.
V básni všetko napísané, Všetci, ktorí v meste žijú,
moje mesto ospievané. Všetci, ktorí v meste žijú,
Nech ďalej žije pri Váhu, svoje mesto zveľaďujú.
nech nestráca odvahu.
Nech dobre sa v ňom všetkým žije, srdce len pre Piešťany im vždy bije.
Rastislav Lekár, 12 rokov, 6. tr. , ZŠ F. E. Scherera, Piešťany, poézia – I. kategória
Rok v Piešťanoch
V Piešťanoch si rastiem, žijem, Som rada doma, v našom byte,
mám tu svoje miesto. kde je tato, mama,
Poznám tu každý kútik, rada behám aj po uliciach,
veď to nie je veľké mesto. alebo idem do kina.
V lete tu je najveselšie. V októbri, keď prídu dažde,
Váh nás všetkých láka mám tu pre Vás dobrý tip.
trochu nohy omočiť, Po múzeu v našom parku
či do vody skákať. prevedie Vás ujo Vlado - na dejiny odborník.
A čo v zime vymyslíme, A keď príde jar do mesta,
keď je všade sneh a ľad? kde bude viesť naša cesta?
Na korčule, na klzisko, Prejdeme sa do vrbiny
bude super kamarát. na snežienky pre maminy.
Karolína Košťálová, 6.A 11rokov ZŠ F. E. Scherera Piešťany
Poézia – I. kategória
Piešťany
Piešťany sú mesto krásne, Je v ňom mnoho krásnych miest,
ľahko o ňom skladať básne. nikde na svete už takých niet.
Barlolamač mesto zdobí, každý sa na neho pozerať chodí.
Kolonádový most večer svieti, častokrát tam čajka letí.
V parku mnoho sôch my máme, pozerať ich chodievame.
A kúpele sú všetkým veľmi dobre známe, že sa tam vždy dobre máme.
Nikola Seková, VIII. tr. , ZŠ F. E. Scherera , poézia – II. kategória
Mesto na Váhu
Nad riekou Váh most Kolonádový Nad riekou Váh most Kolonádový
Stojí tam už zopár rokov Stojí tam už zopár rokov
Telo biele, zobák oranžový Telo biele, zobák oranžový
Labute mu ukazujú svoju tvár. Labute mu ukazujú svoju tvár.
Na jeho začiatku Barlolámač stojí Piešťany sú mesto s veľkým srdcom
Symbol sily Piešťanských kúpeľov To vie u nás predsa každý
Vzdáva úctu chorým v boji Nemusím byt ani jasnovidcom
Pri ceste na kúpeľný ostrov. A viem , že to tak bude navždy.
Veronika Bagínová , 8.tr., ZŠ F. E. Scherera, Piešťany, poézia – II. kategória
Meno a priezvisko: Teo Beneš
Piešťany
Piešťany sú super mesto, Bývame v ňom všetci radi,
občas je v nich príliš tesno. nepoznáme žiadne zvady.
Preteká tu rieka Váh Barlolamač stojí na moste,
a je tu veľa cyklistických trás. je to symbol Piešťan , proste.
V parku pištia pávy,
slniečko tu často páli.
Tak, to sú naše Piešťany,
Adam Trajan a aj my.
Trieda: IV. B Vyučujúci: Mgr. Sidónia Podhradská Kategória: I., poézia ZŠ F. E. Scherera Piešťany
Názov práce: Piešťany , Teo Beneš.
Besedy
Beseda - Tabakizmus 11. 02. 2019 Dominová
5. ročník 18ž. 8,55 hod.
Beseda - Šikana - 06. 02. 2019 Žlnay
8. ročník 17 ž. 8,00 hod.
Beseda - Alkoholizmus 13. 02. 2019 Dominová .
6.ročník 14 ž. 8,55 hod.
Beseda Gamblerstvo 07. 02. 2019 Žlnay
9. ročník 15 ž. 8,00 hod.
Beseda - Nelegálne drogy 14. 02. 2019 Dominová
7. ročník 13 ž. 8,55 hod.
Beseda - Trestno-právna zodpovednosť 18. 02. 2019 Žlany
9. ročník 15 ž. 8,00 hod.
Beseda- Domáce násilie 21.02.2019 Dominnová
8.ročník dievčatá 7 ž. 8,55 hod.